Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi Bir milyon Türk turiste rağmen Türkiyeyi ekonomik yaptırımla tehdit etti
Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00

Ekonomik krizdeki Yunanistan'dan Türkiye'ye tehdit

Bir milyon Türk turiste rağmen Türkiye'yi ekonomik yaptırımla tehdit etti

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye'nin Akdeniz'de haklarını koruyarak doğalgaz ve petrol arama çalışmalarına karşı çıkarak ekonomik yaptırım tehdidinde bulundu. Ülkesi uzun zamandır büyük bir ekonomik krizde olan Çipras'ın bu çıkışı şaşkınlıkla karşılandı. Son yıllarda Yunan adalarını yılda yaklaşık 1 milyon Türk turist ziyaret ediyor. Bunun yanında özel yat ve tekneleriyle Yunan adalarını dolaşan Türk turistler de adalara ekonomik katkı sağlıyor. Çipras'ın bu çıkışına Türkiye'nin nasıl bir yanıt vereceği merak konusu.

Haber Merkezi Yeni Şafak Diğer
Yunan Başbakan Aleksis Çipras Türkiye'yi tehdit etti.
Yunan Başbakan Aleksis Çipras Türkiye'yi tehdit etti.

Türkiye Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz aramaya devam ediyor. Bu durum Güney Kıbrıs ve Yunanistan'da büyük rahatsızlığa yol açıyor.

Rumların ve Yunanistan'ın AB ve ABD'ye yaptığı şikayetler de sonuç vermedi. Türkiye kim karşı çıkarsa çıksın Fatih ve Oruç Reis'le bölgede çalışmalarını devam ettireceğini açıkladı.

26 Mayıs’ta birlikte gerçekleştirilecek yerel ve Avrupa Parlamentosu seçimleri kampanyası çerçevesinde ‘Alpha’ televizyonuna konuşan Çipras, Türkiye’nin söz konusu bölgede sondaj çalışmaları yapmakta ısrar etmesi halinde, AB’nin ekonomik yaptırımlarda bulunacağını öne sürdü.

ÇİPRAS TEHDİT ETTİ

  • Çipras, "Eğer bu strateji devam ederse, finansal tedbirler ve yaptırımlar olabilir. Bu uygulamalara devam etmek yerine Türkiye, uluslararası hukuka ve anlaşmalara saygı göstermeli, diyalog masasına oturmalı." dedi.

YAPTIRIM NE OLACAK MERAK KONUSU

Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’ın Türkiye’ye ne gibi bir ekonomik yaptırım uygulayacağı merak ediliyor. Öyle ki, Yunanistan’dan sağlanan herhangi bir hayati kaynak bulunmuyor.

Aksine Türklerin son yıllarda turistik tatil tercihlerinin başında Yunan Adaları geliyor. Adalarda en değerli müşteri konumunda bulunan Türkler önemli bir ekonomik girdi oluşturuyor.

YILDA 1 MİLYON TÜRK TURİST

Son dönemde Yunan adalarını yılda yaklaşık 1 milyon Türk turist ziyaret ediyor. Bunun yanında özel yat ve tekneleriyle Yunan adalarını dolaşan Türk turistler de adalara ekonomik katkı sağlıyor.

TÜRKİYE’NİN MEŞRU HAKKI

Türkiye, daha önce Birleşmiş Milletler (BM)’e gönderdiği üç mektupla birlikte hak alanlarını açıkça ilan etmişti. Bu kapsamda 2009 ve 2012 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yapılan anlaşma gereğince de Türkiye Petrolleri (TP)’nin arama ve sondaj faaliyetleri için ruhsatlar alınmıştı. Türkiye’nin bugün sondaj faaliyeti yürüttüğü T26, T27, U26 ve U27 alanlarının da Türk kıtahanlığı içerisinde bulunduğu açıkça görülüyor.

Öte yandan Türkiye’nin güneybatısında, kıyılarımızdan yaklaşık iki kilometre uzaklıkta Meis Adası bulunuyor. Yunanlılar, 7 kilometrekarelik bir alana sahip Meis Adası’nı gerekçe göstererek, 104 bin kilometrekarelik deniz yetki alanımızı işgal ediyor.

REKLAM
Denizli'de cinayet: Peşini bırakmayan adamı öldürdü
Gündem

Denizli'de cinayet: Peşini bırakmayan adamı öldürdü

Denizli'nin Merkezefendi ilçesinde bir kadın tarafından bıçaklandığı ileri sürülen kişi hayatını kaybetti. Daha önce sürekli izlendiğini, tehdit edildiğini belirterek şikayetçi olan Gülistan K'nin, aldırdığı koruma kararının ardından yine tehdit edilmesi üzerine şikayetinden vazgeçirildiği, Aydın Ergül'ün dün akşam Gülistan K'nin evine zorla girdiği ve polise ihbarda bulunulmasının ardından ayrıldığı ileri sürüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul'da oylar çalındı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul'da oylar çalındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da muhtarlarla yaptığı iftar programı sonrası konuştu. "Muhtarlık seçimlerin de belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği seçimlerinden ayrılmasında yarar var" diyen Erdoğan, "Toplamda 42 bine tekabül eden 123 sandık ortaya çıkmıştır. Bugün itibarıyla artık 123 sandıktaki 42 bin oyun akıbetinin tespiti mümkün değildir. Çünkü oylar çalındı. Aradaki farkın 13 binlere düşmüş olmasını da kendileri de itiraf ediyor. 29 binden 13 bine kadar iniyor. Burada bir şaibe yok mu? 16 bin oy çalındı" ifadelerini kullandı.

Yıldırım: Bir kez daha İstanbul için yola çıktık
Gündem

Yıldırım: Bir kez daha İstanbul için yola çıktık

AK Parti İBB Başkan adayı Yıldırım, muhtarlarla bir araya geldiği iftar programında "Şimdi bir kez daha İstanbul için yola çıktık. Bu kutlu vakitte Rabbim'den niyazımız bizi müjdelenmiş şehir İstanbul'a layık kılmasıdır. Eyüp Sultan'ın, Fatih Sultan Mehmet'in, Mimar Sinan'ın, Kanuni'nin İstanbul'unu, onlara layık olanlar yönetecek" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.