Ekonomi Mercedese Türk yazılım

Mercedes'e Türk yazılım

Teknolojinin hayatımızın her alanına girmesiyle yazılımın önemi de her geçen gün artıyor. Eskiden yazılım deyince akla ‘ABD, Hindistan, İsrail’ gibi ülkeler gelirken bugün artık Türkiye de ‘ben de’ varım diyor.

Haber Merkezi Diğer

Yazılımın Türkiye için önemini ‘Türkiye’nin gelecekteki petrolü’ diye tanımlayan Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Ufuk Güneş, dünya yazılım pazarının 4.8 trilyon dolar, Türkiye’de pazarın büyüklüğünün 6.8 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Önceki gün sohbet etme imkanı bulduğumuz YASAD Başkanı Güneş, 2011 yılında derneğin yönetimine geldiklerinde pazarın kesin olmamakla birlikte büyüklüğünün 800 milyon dolar civarında olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın stratejisi ve vizyonu sonucu hükümetin yazılıma verdiği önemle birlikte kısa sürede atılıma geçtiklerini anlattı.

Ankara’nın öncelik listesinde

Sohbette, Ankara’nın yazılım sektörünü öncelik listesine almasıyla ilgili Güneş’in verdiği diğer bir örnek de 2011’de savunma sanayinde yüzde 11 olan yerli yazılım payının bugün yüzde 49’a yükselmiş olması. ‘Yerli’ kelimesi geçince konu yerli otomobilden açıldı. Güneş, yerli otomobilin yazılımını tamamen yerli yapabileceklerini söyledi. Otomobilde maliyetin yüzde 44 gibi büyük bir bölümünü yazılımın oluşturduğunu belirten Güneş “Otomobil için üreteceğimiz her ürünü dünya otomotiv pazarında satabiliriz” diyor. Türk yazılımcıları bunun için yerli otomobili beklemeyip zaten bu konuda girişimlerde bile bulunmuşlar.

Önümüzdeki dönemde dünya otomotiv devi Mercedes’e yazılım satma aşamasına gelmişler. Doğan Güneş, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi Desteği (URGE) alarak yurt dışı pazarlama takımı kurduk. Geçen yıl bu kapsamda 12 firma ile Almanya’ya gittik. Firamalarımız, Mercedes, Bosch gibi firmalarla görüştüler. İhracat bağlantıları kuruldu. Çok yakında otomotiv yazılım ihracatları başlayacak.”

REKLAM

ABD’ye ihracat yapacak

Güneş, Almanya’dan sonra ABD pazarına da yönelik çalışmalarının hızlandığını anlattı. Güneş “GHP Greater Houston Partnership yetkilileriyle ABD’de ve İstanbul’da bir araya gelindi. ABD yazılım pazarına dönük ihracatımızı arttırmayı hedefleyen, kuracağımız kanal için önemli bağlantılar sağlandı. Houston Teknoloji Center ile görüşmelerimiz oldu. Türkiye’ye geldiklerinde Türk yazılımcı ve girişimcilerine destek olacakları sözünü verdiler. Bu kapsamda 20 firma seçip 2 yıl eğitim verecekler” dedi.

2023 hedefi 1 milyon istihdam

Türkiye’nin 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasında katma değeri yüksek ürünlerin önemine dikkat çeken Güneş, şunları söyledi: “Yazılım aslında katma değerin en rahat yaratılabileceği alan. Yazılımın pahası yok. Sanayide 1 kişilik istihdam için 70-75 bin dolar yatırım yapmak gerekir. Yazılımda ise 2.500 dolar. 70’den fazla ülkeye ihracatımız var. 2011’de 250 milyon dolar olan yazılım ihracatı 2014’te 800 milyon dolara yükseldi. Bu yıl hedefimiz 1 milyar dolar. 2023 hedeflerimiz ise 10 milyar dolar ihracat, 1 milyon genç istihdamı.”

Hintli yerine Türk mühendis ile çalışmak istiyorlar

Yazılım deyince akla ilk gelen ülkelerden olan Hindistan’ın tahtına çok rahatlıkla oturabileceğimizi kaydeden Güneş “Türkiye’nin yazılımdaki avantajlarının başında mühendis kalitesi geliyor. Avrupa’ya yakın olmamız, ABD ile saat farkı da avantajımız. Hintli mühendislere sabah anlattıklarını ertesi gün tekrar anlatıyorlar.  Bu yüzden herkes Türk mühendislerle çalışmak istiyor” dedi. İstanbul’un dünyanın en iyi IT eğitim merkezlerinden biri olabileceğini de kaydeden Güneş, yurt dışında çalışan Türkler’in de sektör için çok önemli olduğunu söyledi.

Meslek liselerinden her yıl mezun olan herkesi işe alırız
Yazılım sektörünün en önemli sorunun nitelikli eleman olduğunu kaydeden YASAD Başkanı Güneş, hem mühendis hem de teknik eleman sıkıntısı yaşadıklarını kaydetti. Star'ın haberine göre, sektörde her yıl 50 bin kişiye ihtiyaç olduğunu kaydeden Doğan Ufuk Güneş, şunları söyledi: “Türkiye’de üniversitelerden 10 bin mühendis mezun oluyor. Ama her işi mühendise yaptıramazsın. Ara eleman açığını meslek liseleriyle çözmek gerekiyor. 3 bin 263 meslek lisesinin bin 689’u bilişimle ilgili... Bu liselerden 2013 yılında 43 bin 429, 2014 yılında 44 bin 121 genç mezun oldu. Nerede bu gençler? Meslek liselerinden mezun olanlar ne yazık ki sektörün istediği kalitede değiller. Hepsi bizim istediğimiz gibi olsa, hepsini işe alırız.”

Üniversitelerle protokol

YASAD, nitelikli eleman sorunu çözmek için üniversitelerle işbirliklerine de imza atıyor. Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Sabahattin Zaim Üniversitesi ile imzaladıkları protokoller ile üniversitelerin bilgisayar mühendisliği, matematik gibi bölümlerinde YASAD’ın istediği gibi eğitim veriliyor. Güneş “Biz de öğrencilere mezun olduklarında iş garantisi veriyoruz” dedi. Güneş, eğitim probleminin çözülmemesi durumunda şirketlerin yurt dışından eleman alabileceğini, bunu da istemediklerini söyledi.

Babasının kararı kafaları karıştırdı

Babasının kararı kafaları karıştırdı

Baba Aydemir, avukatına "Şikayetçi olmayacağız sen gelme" dedi.
Geri adım yokdaha da güneye gidecek

Geri adım yok
daha da güneye gidecek

​Yavuz'un Mersin'de demirlemesine sevinen Yunanlılara kötü haber.
Yargı paketi Mecliste

Yargı paketi Meclis'te

​AK Parti yargı paketi taslak metnini MHP'ye sundu.
Sınırda izinler iptal

Sınırda izinler iptal

Fırat'ın doğusuna yönelik olası operasyon öncesi gözler sınırda.
Marka şehirler kurulacak

Marka şehirler kurulacak

​Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar.
PKK'ya<br> bir darbe daha

PKK'ya
bir darbe daha

​Irak'ın kuzeyinde 15 terörist etkisiz hale getirildi.
Suudi yönetiminden milyarderlere yatırım baskısı

Suudi yönetiminden milyarderlere yatırım baskısı

​Aileleri ikna için özel ekip kuruldu.
Karşılarında kararlılığımızı bulacaklar

Karşılarında kararlılığımızı bulacaklar

Erdoğan, 'Kıbrıs'ta Son Söz Paneli'ne mesaj yolladı.
Tutuklu sanık<br> tahliye edildi

Tutuklu sanık
tahliye edildi

Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesiyle ilgili davada yeni gelişme.
Kullanıma açılacak

Kullanıma açılacak

Fuat Oktay'dan, Kapalı Maraş ile ilgili net sözler.
Aralık ayında kurulmuş olacak

Aralık ayında kurulmuş olacak

2020 Nisan ayında bekleniyordu, takvim öne çekildi.
Sağanak<br>etkili oluyor

Sağanak
etkili oluyor

​Türkiye'nin kuzeyi serin ve yağışlı havanın etkisine girdi.
Trump'a<br>yalanlar söyledi

Trump'a
yalanlar söyledi

ABD'li üst düzey isim Netanyahu-Trump ilişkisini anlattı.
Kundakçı kameraya yakalandı!

Kundakçı kameraya yakalandı!

Ormanlık alanda yangın çıkaran şahsın görüntüsü ortaya çıktı.
Kale düştü

Kale düştü

Beşiktaş'ta Karius'un istatistikleri tartışma çıkardı.
50 bin öğrenciye<br>teknoloji eğitimi

50 bin öğrenciye
teknoloji eğitimi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank müjdeli haberi verdi.
Pençe Harekatı'nda bir darbe daha

Pençe Harekatı'nda bir darbe daha

​Haftanin'e düzenlenen operasyonda 5 terörist etkisiz hale getirildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.