Gündem 2022nin ilk MGK toplantısında Ukrayna vurgusu

2022'nin ilk MGK toplantısında Ukrayna vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleşen ve 4 saat 45 dakika süren Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yazılı bildiri yayımlandı. Bildiride, Rusya ve Ukrayna arasında gerilimin artmasının hiç kimsenin menfaatine neticeler doğurmayacağına vurgu yapılarak, taraflara, sağduyu içinde tansiyonun düşürülmesi çağrısında bulunuldu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
2022nin ilk MGK toplantısında Ukrayna vurgusu
Toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlık etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan MGK toplantısının ardından bildiri yayımlandı.

  • Bildiride, toplantıda, Türkiye'nin 2021 yılındaki milli güvenliği için önem arz eden siyasi, askeri, iktisadi ve sosyal gelişmelerin tüm yönleriyle değerlendirildiği, 2022'de karşı karşıya kalınması muhtemel sınamalar ve bu çerçevede yürütülecek faaliyetlerin müzakere edildiği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı: PKK terör örgütünden kaçan 4 örgüt mensubu daha güvenlik güçlerine teslim oldu
GÜNDEM
İçişleri Bakanlığı: PKK terör örgütünden kaçan 4 örgüt mensubu daha güvenlik güçlerine teslim oldu

PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, Türkiye'nin milli birlik ve beraberliği ile bekasına yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulduğu aktarılan bildiride, şunlar kaydedildi:

UKRAYNA VURGUSU

  • "Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında artan gerginlik ele alınmış, gerilimin artmasının hiç kimsenin menfaatine neticeler doğurmayacağına dikkat çekilerek, tüm taraflara sağduyu içinde tansiyonun düşürülmesi çağrısında bulunulmuştur. Güney Kafkasya'da barış ve istikrarı güçlendirmek amacıyla kurulan mekanizmaların ve sarf edilen gayretlerin Türkiye ve Ermenistan başta olmak üzere, tarafların yapıcı ve samimi çabalarıyla ilerletilmesine atfedilen önem vurgulanmıştır.

YUNANİSTAN'A DİYALOG ÇAĞRISI

Uluslararası hukuku pervasızca ihlal eden ve çarpıtan, antlaşmalar hilafına adaları silahlandırmayı ısrarla sürdüren Yunanistan, diyalog ve iş birliği çağrılarımıza samimiyetle karşılık vermeye davet edilmiş, Ege ve Akdeniz'deki meşru hak ve menfaatlerimizin korunması hususundaki kararlılığımız tekraren hatırlatılmıştır."

Yunan medyasından hezimet itirafı: Tüm dostlarımız bizi sattı
DÜNYA
Yunan medyasından hezimet itirafı: Tüm dostlarımız bizi sattı

Rusya Dışişleri: Rus ve Ukrayna halkları arasındaki savaş fikrini kabul etmiyoruz
DÜNYA
Rusya Dışişleri: Rus ve Ukrayna halkları arasındaki savaş fikrini kabul etmiyoruz

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.