Gündem 70 yıllık hayal gerçek oldu Salarha Tüneli Cumhurbaşkanı Erdoğanın katılımıyla hizmete açıldı

70 yıllık hayal gerçek oldu: Salarha Tüneli Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salarha Tüneli Açılış Töreni'ne katılarak bir projeyi daha hayata geçirdi. Rize'nin 70 yıllık hayalinin gerçekleştiğini belirten Erdoğan, "Türkiye'de bir kesim var '19 yılda siz ne yaptınız ki' diye soruyor. Bay Kemal'e ve CHP tabanına sesleniyorum, gelin Rize'yi görün dikili bir ağacınız bile yok" ifadelerini kullandı. Projeyle doğu-batı koridorundaki Rize Güney Çevre Yolu ile Kuzey-Güney koridorundaki Küçükçayır il yolu arasındaki bağlantı sağlanacak. Hızlı ve güvenli trafik akışıyla önemli turizm ve sanayi merkezlerine ulaşımda kolaylık sağlayan Salarha Tüneli ve bağlantı yollarıyla mevcut mesafe 8,75 kilometre kısalacak. Bu durum, zamandan elde edilecek 15 dakikalık kısalmanın yanı sıra 46 milyon liralık tasarrufla ülke ekonomisine katkı sağlayacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
70 yıllık hayal gerçek oldu: Salarha Tüneli Cumhurbaşkanı Erdoğanın katılımıyla hizmete açıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize’de yapımına 2015 yılı Ekim ayında başlanan Salarha Tüneli’nin hizmete açılışı ile Merkez Çarşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temel atma törenine katıldı. Konuşmasına hemşehrilerinin yoğun sevgi gösterileri arasında “Rizemizin şehir içi trafiğini rahatlatacak, dağın ardı ile önü ile arasındaki ulaşımı kısa sürede tesis edecek yaklaşık 3 km uzunluğundaki Salarha Tünelinin ülkemize ve sizlere hayırlı olmasını diliyorum” diyerek başlayan Erdoğan, Ovit Tüneli’nin ardından dün hizmete açtıkları İyidere-İkizdere yolu ile Hurmalık tünellerinin bölgenin hem Kafkasya’ya hem güneye olan trafiğini daha da arttıracağını söyledi.

"Ulaşım daha hızlı, güvenli ve konforlu olacak"

Erdoğan, İyidere Lojistik Merkezi ve Rize-Artvin Havalimanı’nın hizmete girmesi ile bölgedeki insan ve yük trafiğinin daha da artacağını vurgulayarak “Salarha Tüneli ile işte bu trafiğin önemli bölümünü şehir içinden çıkartıp çevre yolu üzerinden doğrudan arka tarafa veriyoruz. Vadi ile kıyıyı birleştiren bu tünel Rize’nin 70 yıllık hayalidir. Tünel sayesinde önceden 14 kilometreyi bulan ve neredeyse yarım saat süren dağın ardı ile önü arasındaki ulaşım artık 4,5 km civarına ve 5 dakikaya inecektir. Artık hemşehrilerimiz bu yolda hızlı, güvenli, konforlu ve ekonomik şekilde seyahat edebilecek, transit yolcularımız da vakit ve kaybetmeden hedeflerine ilerleyebilecektir” dedi.

Erdoğan'ın katıldığı açılış töreninde gülümseten anlar: Minik Rizeli kurdeleyi erkenden kesti
OYNAT 00:59
Erdoğan'ın katıldığı açılış töreninde gülümseten anlar: Minik Rizeli kurdeleyi erkenden kesti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize'de Salarha Tüneli'nin açılışını çocuklarla birlikte gerçekleştirdi. Sahnede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önünde yer alan bir çocuk, kurdeleyi erkenden kesti. Bir süre sonra durumu fark eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve küçük çocuğun diyaloğu gülümsetti.
“1950’lı yıllarda deniz dolgusu ile elde edilen alanı baştan sona yeniliyoruz”

Erdoğan, Salarha Tüneli’nin açılışının yanı sıra bugün Merkez Çarşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin de temelini atacaklarını hatırlatarak “Bugün burada Rizemiz için çok önemli merkez Çarşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile 1950’lı yıllarda deniz dolgusu ile elde edilen alanı baştan sona yeniliyoruz. Genelde ticari alan olarak kullanılan bu bölge aradan geçen 70 yılın ardından artık hep yokluk hem de ihtiyaçlara cevap veremez hale gelmiştir. Proje ile bölgede bulunan 118 dükkan ve 184 ofisi ve 60 konutu yıkarak yerine Rizemize yakışır, yepyeni iş yerleri ve ticaret merkezi inşa ediyoruz. Yatırım bedeli 308 milyon lira olan bu proje kapsamında şehrimize 404 ofis, 133 iş yeri, 455 araçlık bir otopark kazandıracağız. Proje tamamlandığında bölge eskiden olduğu gibi Rizemizin gözde ticaret alanı olmayı sürdürecek” ifadelerin kullandı.

“Çarpık yapılaşmanın önünü kesmek içinde çok önemli adımlar attık”

Deprem, sel ve toprak kaymasının iklim ve coğrafi yapısı sebebiyle adeta ülkemizin kaderi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Afetlerin ardından hemen enkaz kaldırma ve hasar tespiti çalışmalarını hızla tamamlıyor ve vatandaşlarımızın zararlarını karşılıyor, yıkılan yerleri süratle yeniden inşa ediyoruz. Sel ve toprak kaymasının çok yaşandığı Karadeniz bölgemizde yakın zamanda Rizemizde bu tür afetlerle karşılaşmıştık. Antalya ve Muğla gibi orman yangınlarının, Kastamonu ve Sinop gibi sellerin ciddi tahribata, can ve mal kaybına yol açtığı yerlerde de yaraları sarıyoruz. İnşallah yakında bu bölgelere tekrar gelip çalışmaları yerinde göreceğim. Ülkemizin 81 vilayetini her biri canımızdan bir parçadır. Son dönemde yaşanan afetleri özellikle de müteakiben Rizemiz ilçe ve köylerindeki hasar tespit çalışmalarını da tamamlayarak hemen kolları sıvadık. Bu kapsamda 278 afet konut, 10 dükkan ve 4 çay alım evini inşa ediyoruz. Daha önceki projelerle inşa edeceğimiz konut sayısı 548’i bulmaktadır. Karadeniz’in tamamıyla birlikte Rizemizin en önemli sorunu olan çarpık yapılaşmanın önünü kesmek içinde çok önemli adımlar attık. Deniz dolgu alanlarından başlayarak riskli alanları yıkarak yeniden inşa ediyoruz. Bugün temelini attığımız proje bunlardan sadece biridir. İnşallah devamı gelecek.”

Rize'nin 70 yıllık hayali gerçek oldu: Salarha Tüneli Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açıldı
OYNAT 00:59
Rize'nin 70 yıllık hayali gerçek oldu: Salarha Tüneli Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salarha Tüneli Açılış Töreni'nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Bu tünel Rize'nin 70 yıllık hayalidir. Artık yolculara vakit ve nakit kaybetmeden ilerleyebilecek. Ulaşım artık 4,5 kilometreye ve 5 dakikaya inecektir' ifadelerini kullandı


“Ayder Yaylası’nda yenileme ve koruma projesi uyguluyoruz”

Rize’nin en önemli sembollerinden olan Ayder Yaylası’nda yenileme ve koruma projesi uyguladıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yaylanın 21 bin 614 metrekarelik alanı kesin korunacak hassas bölge olarak tescillendi. Ayder’in atık su, yağmur su, elektrik hatları, aydınlatma sistemleri ve tüm yolları yenileniyor. Bunların önemli bir kısmı tamamlandı. Atalarımız, dedelerimiz, babalarımız bize cennet gibi bir Rize bıraktı. Bizde evlatlarımıza, torunlarımıza ve sonraki nesillerimize çok daha güzel, çok daha estetik, çok daha hayat kalitesi yüksek bir Rize bırakmakta kararlıyız” şeklinde konuştu.

Yüzde 100 yerli ve milli kaynaklar: İki dev proje hizmete giriyor
FOTOĞRAF 12
Title
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından alınan bilgiye göre, deniz ve kara ulaşım imkanlarıyla Türkiye'yi Kafkaslar, Orta Asya ve İran'a açılan ana güzergah üzerinde olan Rize, kalkınmada öncelikli iller arasında yer alıyor.​
Title
Hayata geçirilen önemli kara yolu yatırımlarıyla Rize'nin potansiyeli artırılırken aynı zamanda şehir içi, bölgesel ve uluslararası ulaşım standardı da yükseliyor.
Title
Bu kapsamda, Rize'yi Erzurum'a bağlayan tek yol standardındaki güzergahın Karadeniz Sahil Yolu İyidere mevkisinden İkizdere ilçesi çıkışına kadar uzanan kesimi, 37,9 kilometre uzunluğunda, 2x2 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol olarak projelendirildi.
Title
Karadeniz ile Doğu Anadolu arasında yaz-kış ulaşım sağlayan Ovit Tüneli'nin de yer aldığı kuzey-güney aksında bulunan proje bünyesinde, toplam 10,6 kilometre uzunluğunda 6 çift tüp tünel, toplam 177 metre uzunluğunda 4 tek köprü, 992 metrelik 6 çift köprü ve 2 köprülü kavşak bulunuyor.
Title
Daha önce yapılan çalışmalarla 27,2 kilometrelik kesimi bitirilen projede, 850 metrelik çift tüplü Hurmalık-1 Tüneli, 720 metrelik Hurmalık-2 Tüneli ile Hurmalık-1 giriş-çıkış köprüleri ve bağlantı yollarından oluşan 3,6 kilometrelik kesim de trafiğe açılarak, yolun toplamda 30,8 kilometrelik bölümü bölünmüş yol standardında tamamlandı.
Title
Proje ticaret ve turizm açısından hareketlilik kazandıracakOvit Dağı geçişinde inşa edilen ve ülkenin trafiğe açık en uzun tüneli olan Ovit Tüneli ile ulaşım standardı yükseltilen güzergahta gerçekleştirilen bölünmüş yol, köprü, tünel, viyadük çalışmalarıyla, Karadeniz sahilinden iç kesimlere ve güneydoğuya uzanan kuzey-güney aksında daha hızlı, daha ekonomik ve daha konforlu ulaşım imkanının tesis edilmesi amaçlandı.
Title
Bölgeye ticaret ve turizm açısından hareketlilik kazandıracak projeyle sert geçen kış mevsimi şartlarının ulaşıma etkisi en aza indirilirken, trafiğin güvenli akışıyla can ve mal güvenliği sağlandı.​​Hurmalık tünelleri ve bağlantı yollarının hizmete sunulmasıyla 4,6 kilometrelik mevcut yol 1 kilometre kısalarak 3,6 kilometreye düşürülerek, zamandan 12,5 milyon lira, akaryakıttan 4,5 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 17 milyon lira tasarruf edilecek, karbon emisyon miktarında da 2 bin 830 ton azalma gerçekleşecek.
Title
Yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzde 100 yerli ve milli kaynakların kullanıldığı projeyle ayrıca, önemli turizm ve sanayi merkezlerine ulaşım kolaylığı sağlandı.
Title
Salarha Tüneli ve bağlantı yolları da 4 Eylül'de hizmete alınacakRize kent merkezi ile Salarha Vadisi'ni kavuşturan Salarha Tüneli ve bağlantı yollarının yapılmasıyla Rize Güney Çevre Yolu ile Küçükçayır il yolu arasındaki bağlantı sağlanarak 70 yıllık hayal gerçekleşti. Rize'nin kuzey ve güneyini en yakın istikamette birleştiren yaklaşık 3 bin metre uzunluğundaki çift tüp Salarha Tüneli ile mevcut güzergah 8,75 kilometre kısalacak.
Title
Taşıt trafiğine 2x2 şeritli hizmet verecek Salarha Tüneli ve bağlantı yolarında, toplam 230 metre uzunluğunda 3 ön germeli kiriş sistemine sahip köprü bulunuyor.​​Projenin toplam uzunluğu 4,30 kilometre bölünmüş yol olup yaklaşık 3 bin metre uzunluğuna sahip çift tüp Salarha Tüneli ile bağlantı yolları tamamlanarak 4 Eylül'de hizmete sunulacak.
Title
Salarha Tüneli ve bağlantı yollarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzde 100 yerli ve milli kaynaklar kullanıldı.Projeyle doğu-batı koridorundaki Rize Güney Çevre Yolu ile Kuzey-Güney koridorundaki Küçükçayır il yolu arasındaki bağlantı sağlanacak.
Title
Hızlı ve güvenli trafik akışıyla önemli turizm ve sanayi merkezlerine ulaşımda kolaylık sağlayan Salarha Tüneli ve bağlantı yollarıyla mevcut mesafe 8,75 kilometre kısalacak. Bu durum, zamandan elde edilecek 15 dakikalık kısalmanın yanı sıra 46 milyon liralık tasarrufla ülke ekonomisine katkı sağlayacak.
Yüzde 100 yerli ve milli kaynaklar: İki dev proje hizmete giriyor
Rize'de bugün "İyidere-İkizdere Yolu ve Tünelleri", 4 Eylül Cumartesi günü de "Salarha Tüneli" hizmete açılacak. İki dev proje, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla açılacak.

“Başka Rize yok, başka Karadeniz yok, başka Türkiye de yok”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çağın ihtiyaçları, insanımızın talepleri ve tabiatın güzellikleri arasındaki dengeyi en hassas şekilde kurmaya gayret gösterdiklerini ve bunu başaracaklarını söyledi. Erdoğan, “Küresel iklim değişikliği Karadeniz Bölgesi gibi yerlerin önemini daha da arttırıyor. Bunun için hem toprağımıza, hem yeşilimize hem suyumuza hem denizimize ve hem de insanımıza sahip çıkacağız. Geçmişte esiri olduğumuz rant hırsına, cehalete, bencilliğe dayalı hoyratlıkların buralarda tekrar yaşanmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Unutmayınız başka Rize yok, başka Karadeniz yok, başka Türkiye’de yok. Bunun için elimizdeki güzelliklerin, imkanların, potansiyellerin kıymetini çok iyi bilmeliyiz. Rizemizin bir evladı olarak sahip bulunduğum imkanları bunun için sonuna kadar kullanmayı hem ülkeme, hem milletime hem insanlığa karşı kullanmayı boynumun borcu görüyorum. İnşallah sizlerle ve tüm milletimizle birlikte geçtiğimiz 19 yılda olduğu gibi 2023’e kadar geçecek süreçte ve sonrasında da eser ve hizmet siyaseti ile hayallerimizi gerçeğe dönüştürmeyi sürdüreceğiz” dedi.


Yatırımlar hız kesmeyecek
GÜNDEM
Yatırımlar hız kesmeyecek

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.