|

Bakan Ersoy 41 kültür varlığının daha evine döndüğünü duyurdu: İadesi sağlanan eser sayısı 3 bin 59'a ulaştı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, ülkeden yasa dışı yollarla çıkarılan Anadolu kökenli 41 tarihi eserin daha ABD'den Türkiye'ye iadesinin sağlandığını belirtti. Ersoy, ''Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında iadesini sağladığımız eser sayımız 3 bin 59'a ulaştı." ifadelerini kullandı.

21:02 - 5/12/2023 Salı
DHA
ABD'den teslim alınan eserlerin aralık ayı sonunda Türkiye’de olması bekleniyor.
ABD'den teslim alınan eserlerin aralık ayı sonunda Türkiye’de olması bekleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ABD Manhattan Bölge Savcılığı arasında son 5 yıldır geliştirilen iş birliği ve ortak çalışmalarla Türkiye’ye 2021 yılından bu yana iadesi sağlanan kültür varlıklarına yenileri eklendi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı ile beraberindeki heyet Türkiye’ye iadesi sağlanan eserleri New York’ta bulunan Türk Evi’nde teslim aldı.


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, teslim töreninin ardından yaptığı sosyal medya paylaşımlarında, “Gururluyuz. Ülkemizden yasa dışı yollarla çıkarılmış bir grup eserimizi daha New York'da bulunan Türk Evi'nde teslim aldık. Manhattan Bölge Savcılığı ve İç Güvenlik Soruşturma Birimi ile gerçekleştirdiğimiz başarılı çalışmalar sonucunda bronz başlar, büst ve gümüş heykelciklerin de aralarında bulunduğu toplam 41 kültür varlığımız daha evine dönüyor. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında iadesini sağladığımız eser sayımız 3 bin 59'a ulaştı. Bu toprakların miraslarına sahip çıkmak üzere çalışmalarımız devam ediyor” dedi.


Türkiye’ye iadesi sağlanan, Burdur ili, Gölhisar ilçesinin İbecik köyünde yer alan Boubon Antik Kenti kökenli 3 adet bronz heykel başı, 1 adet bronz kadın büstü ve 4 adet bronz heykellere ait vücut parçaları Anadolu’da Roma Dönemi heykeltıraşlığının önemli eserleri arasında gösteriliyor. Boubon Antik Kenti’nde 1960’lı yıllarda gerçekleşen kaçak kazılar sonucu yurt dışına kaçırılan eser grubundan özellikle Genç Caracalla ve Olgun Caracalla başları antik kentin tanrılaştırılan imparatorların heykellerinin dikildiği kutsal alanda (Sebasteion) yer alan heykellere ait olması bakımından ayrı bir önem taşıyor. Sebasteion yapısına ait 2 adet bronz heykel olan Lucius Verus ile Septimius Severus da 2022 ve 2023 yıllarında Türkiye’ye iade edilmişti.


Eserler, Aralık sonunda Türkiye'de olacak


ABD’den iadesi sağlanan diğer heykeltıraşlık eserleri arasında Milattan önce 6’ncı yüzyıla tarihlenen 1 adet pişmiş toprak kadın başı, 1 adet Roma Dönemi’ne tarihlenen Minerva biçimli bronz ağırlık, yine Roma Dönemi’ne tarihlenen 1 adet mermer Minerva başı, 1 adet pişmiş toprak ve 1 adet gümüş Kybele heykelciği ve 1 adet bronz Satyr heykelciği ile 1 adet gümüş kadın heykelciği bulunuyor. İadesi sağlanan eserlerin arasında Frig başlığı tipinde 2 adet de bronz miğfer yer alıyor. Trakyalıların ve Frigyalıların giydiği kendine özgü deri şapka esas alınarak türetilen ve özellikle de piyade mensuplarının giydiği miğferler milattan önce 4’üncü yüzyıla tarihleniyor. Türkiye’ye ABD’den iadesi sağlanan önemli eser grupları arasında ayrıca 22 adet Kilia tipi idol başı da bulunuyor.


#tarihi eser
#ABD
#Türkiye
#Mehmet Ersoy
#Kültür ve Turizm Bakanlığı
5 ay önce