Gündem Dışişleri Bakanlığı Sokotra adasındaki gelişmelerden endişe duyuyoruz

Dışişleri Bakanlığı: Sokotra adasındaki gelişmelerden endişe duyuyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri'nin işgal ettiği Yemen'in Sokotra adasına "Yemen’in toprak bütünlüğü ile egemenliğine karşı yeni bir tehdit oluşturan bu gelişmelerden endişe duyuyoruz" açıklaması yaptı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri'nin işgal ettiği Yemen'in Sokotra adasındaki gelişmeler hakkında açıklama yaptı.

Dışişleri, Yemen’in Sokotra adasında yaşanan son gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek şu açıklamayı yaptı.

  • BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarında da ifadesini bulan Yemen’in toprak bütünlüğü ile egemenliğine karşı yeni bir tehdit oluşturan bu gelişmelerden endişe duyuyoruz.
  • Üç yıldan fazla süredir devam eden çatışmalar nedeniyle zaten çok zor bir dönemden geçmekte olan Yemen’in yeni sorunlara ve ihtilaflara tahammülü olmadığını düşünüyoruz. Bu çerçevede, ilgili tüm aktörleri meşru Yemen Hükümetine saygı göstermeye, mevcut krizin çözümünü daha da zorlaştıracak adımlar atmaktan kaçınmaya davet ediyoruz. Yemen krizinin müzakereler yoluyla çözümü için BM tarafından son dönemde ivme kazandırılan çabalara destek olmalarını bekliyoruz.

Yemen'den BAE'ye: Sokotra'dan derhal çekil
DÜNYA
Yemen'den BAE'ye: Sokotra'dan derhal çekil

Sokotra'da rehine krizi
DÜNYA
Sokotra'da rehine krizi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.