Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Erdoğana büyük destek

Erdoğan'a büyük destek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Bakanlar Kurulu'na başkanlık edeceği 19 Ocak'a sayılı günler kala yapılan ankette halkın yüzde 70.5’i Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu’na başkanlık etmesine olumlu bakıyor. AK Parti'nin oy oranın yüzde 48,4 göründüğü ankette HDP baraj altında kaldı.

Haber Merkezi Diğer
Erdoğana büyük destek

Cumhurbaşkanlığı Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu’na başkanlık etmesine halkkın da olumlu baktığı ortaya çıktı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek yüzde 70.5

MAK Danışmanlık tarafından 5-10 Ocak tarihleri arasında yapılan "Türkiye Gündemi ve 2015'in ilk siyasi araştırması" başlıklı anketi, 30 büyükşehir, 20 il ve 140 ilçede 5 bin 400 kişi ile görüşülerek gerçekleştirildi. Deneklere “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu’na başkanlık yapmasını olumlu buluyor musunuz” diye soruldu. Katılımcıların yüzde 70.5’i “Evet olumlu buluyorum” dedi. “Hayır doğru bulmuyorum” diyenlerin oranı ise sadece yüzde 24.5 düzeyinde kaldı. Yüzde 5’i ise görüş bildirmedi.

AK Parti’nin oyu 48.4, HDP baraja altında

Anketin haziran ayında yapılacak genel seçimlere yönelik bölümünde AK Parti'nin oy oranının kararsızların dağılımıyla birlikte yüzde 48,4, CHP'nin yüzde 25,4 ve MHP'nin de yüzde 14 olduğu görüldü. Ankete göre BDP-HDP’nin oyu 6.8 civarında. Anket, HDP’nin yüzde 10 seçim barajının altında kaldı.

Barışa inanç yüzde 59

Hükümetin çözüm sürecinde başarılı olup olmayacağı sorusuna denekler yüzde 59.5 oranında “evet inanıyorum” cevabı verdi. İnanmayanların oranı yüzde 31.5 seviyesinde kalırken, görüş bildirmeyenlerin oranı ise yüzde 9’larda kaldı.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.