Gündem Hem ırkçı hem yalancı Vatandaşlık sayısı ve fotoğraflar uydurma

Hem ırkçı hem yalancı: Vatandaşlık sayısı ve fotoğraflar uydurma

Muhalefet ve ırkçılar, sığınmacıları hedef gösterirken gerçekleri de saptırıyor. Suriyeli sayısının 10 milyona ulaştığı, seçim için milyonlarcasına vatandaşlık verildiği en sık tekrarlanan yalanlar. Oysa Suriyelilerin sayısı 3,7 milyon. 10 yılda vatandaşlık verilenlerin toplamı ise orta büyüklükte bir şehirde bile seçim sonuçlarını etkilemeyecek sayıda: 200 bin 950.

Abone Ol Google News
Burak Doğan Yeni Şafak
​Hem ırkçı hem yalancı: Vatandaşlık sayısı ve fotoğraflar uydurma
Geri gönderme merkezlerindeki düzensiz göçmenler, işlemleri tamamlandıkça ülkelerine gönderiliyor.

Bazı ırkçı politikacılarla birkaç sivil toplum kuruluşu, sığınmacı karşıtlığını körüklemek için Türkiye’de 10 milyon yabancı olduğu ve düzensiz göçle mücadele edilmediği propagandası yürütüyor. Sosyal medyadan Afganistan-İran sınırında çekilmiş görüntülerle kaçak göçmenlerin elini kolunu sallaya sallaya Türkiye’ye geçtiği yalanı yayılıyor. Ancak Türkiye, bu yalanların gölgesinde düzensiz göçe karşı büyük bir mücadele veriyor.

10 MİLYON DEĞİL 5,5 MİLYON

  • İddiaların aksine, Türkiye’de toplam 5 milyon 500 bin 690 kayıtlı yabancı bulunuyor. Bunların 3 milyon 762 bin 686’sını geçici koruma altındaki Suriyeliler oluşturuyor. İkamet izniyle kalan yabancıların sayısı ise 1 milyon 417 bin 997. Yabancıların 300 bin 7’sini ise uluslararası koruma kapsamında bulunanlar oluşturuyor.

KAÇ KİŞİ VATANDAŞLIK ALDI

2023 seçimleri için yüzbinlerce Suriyeliye vatandaşlık verildiği iddiaları da tamamen gerçek dışı. Bugüne kadar toplam 200 bin 950 Suriyeliye vatandaşlık verildi. Bunların önemli bölümünü oy kullanma yaşının altındaki çocuklar oluşturuyor. 47 bini de Türkmen.

1,4 MİLYON DÜZENSİZ GÖÇMEN VAR

  • Ülkeye yasa dışı yollardan giren düzensiz göçmen sayısı ise 1 milyon 423 bin 750. Bu sayının 526 bin 495’ini Afganistanlılar, 259 bin 790’ını Suriyeliler, 203 bin 620’sini Pakistanlılar, geri kalanını ise sırayla Filistin, Irak, İran, Türkmenistan ve diğer ülke vatandaşları oluşturuyor. Ülkeye giriş yapan bu düzensiz göçmenlerin 323 bin 859’u sınır dışı edildi, 641 bin 487’si ise değişik yollarla Avrupa’ya geçti. Avrupa’ya geçiş yapanların sayısı AB’nin ilgili kurumlarının teyidi ile tescillendi.

500 BİN SURİYELİ DÖNDÜ

Özellikle Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin gönüllü geri dönüşü de sürüyor. Verilen desteklerle bugüne kadar toplam 497 bin 926 kişi gönüllü olarak ülkesine gitti. Türkiye’nin terörden arındırdığı El Bab, Cerablus, Azez gibi şehirlere 133 bin 655, İdlib’e 37 bin 827 kişi döndü. Rakka’ya 19 bin 791, Deyrizor’a 13 bin 974, Haseke’ye 12 bin 543, Hama’ya 9 bin 368 kişi gitti. Geri kalanlar ise Şam, Humus, Lazkiye, Dera, Tartus, Kuneytire ve Suveyde’ye yerleşti.

12 bin kişi GGM’de

  • Düzensiz göçle mücadele için kurulan Geri Gönderme Merkezlerinin (GGM) kapasiteleri de kat kat arttırıldı. 2015’te GGM’lerin kapasitesi 1740’ken, bu 20 bine çıkarıldı. Dün itibariyle 30 Geri Gönderme Merkezinde, toplam 12 bin 119 kişi ülkesine gönderilmeyi bekliyor. Devlet otoritesinin zayıf olduğu ülkelerle bürokratik işlemler ağır ilerlediği için, GGM’lere alınan kaçak göçmenlerin bazılarının ülkelerine yollanması 1 aya kadar uzayabiliyor. Türkiye’nin Suriye, Yunanistan (protokol), Kırgızistan, Romanya, Ukrayna, Pakistan, Rusya, Nijerya, Bosna-Hersek, Yemen, Moldova, Belarus, Karadağ, Kosova, Norveç ve AB ile geri kabul anlaşması bulunuyor. 17 ülke ile de benzer anlaşmalar için görüşmeler devam ediyor. Bu anlaşmaların sağlanması durumunda, geri göndermeler daha da hızlanacak.

Ümit Özdağ köstebeklerini itiraf etti: İstihbaratçı ve polis öğrencilerim bana içeriden bilgi veriyor
OYNAT 00:39
Ümit Özdağ köstebeklerini itiraf etti: İstihbaratçı ve polis öğrencilerim bana içeriden bilgi veriyor
Asılsız itham ve rakamlarla kamuoyunda mülteciler üzerinden algı oluşturan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, katıldığı canlı yayında itiraf niteliğinde açıklamalarda bulundu. Özdağ, istihbaratçı ve polis olarak görev yapan öğrencilerinin kendisine bilgi sızdırdığını söyledi.

Ümit Özdağ'ın 'troll' oyununu Nevşin Mengü ifşa etti: İyi bir medya ajansıyla anlaştı
GÜNDEM
Ümit Özdağ'ın 'troll' oyununu Nevşin Mengü ifşa etti: İyi bir medya ajansıyla anlaştı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.