Gündem Mimar Sinanın zeka izleri yıllara meydan okuyor

Mimar Sinan'ın zeka izleri yıllara meydan okuyor

Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olan Süleymaniye Camisi, ısıtma sisteminden, kandillerin isini toplamaya kadar çok sayıda mühendislik harikasını bünyesinde barındırıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Mimar Sinanın zeka izleri yıllara meydan okuyor
Gündem

Klasik Osmanlı Mimarisinin en önemli örneklerinden birisi ve Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olan Süleymaniye Camisi, alt tarafındaki tünellerle yazları serin, kışları sıcak olurken, o dönem kandillerden çıkan islerin toplandığı mühendislik harikası is odası ile 464 yıldır ihtişamını koruyor. Vakıflar İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü Sanat Eserleri ve Yapı İşleri Şube Müdürü Emre Öztürk, Süleymaniye Külliyesi’nin 63 bin 500 metrekarelik bir alana kurulduğunu ve yapımına 1550 yılında dönemin padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın talimatıyla Mimar Sinan tarafından başlandığını söyledi.

MÜHENDİSLİK DETAYLARI

Camide toplam 10 adet şerefe bulunduğunu ve bu şerefelerin Kanuni Sultan Süleyman’ın 10. Osmanlı padişahı olduğunu simgelediğini ifade eden Öztürk, “Mimar Sinan, Süleymaniye Külliyesini yaparken başka teknikler de kullanmıştır. Mimar Sinan, caminin alt tarafında doğal havalandırma kısımları inşa ettirmiştir. Mimar Sinan bununla caminin yazları çok sıcak olmasının, kışları da çok soğuk olmasının önüne geçmek istemiştir ve başarılı olmuştur. Aynı zamanda Mimar Sinan o dönemde camilerin kandillerle aydınlatılmasından dolayı camide farklı bir teknik kullanmış ve camiye is odası inşa etmiştir. Çünkü kandiller is biriktirmekte ve etrafı karartmaktaydı. Mimar Sinan yaptığı sistemle tüm isleri bu odaya toplamayı başarmıştır. Bu da bir mühendislik harikasıdır” bilgisini paylaştı.

Yerin altındaki
İstanbul
kayıt altında
HAYAT
Yerin altındaki İstanbul kayıt altında

Yerin altındaki
İstanbul
kayıt altında
HAYAT
Yerin altındaki İstanbul kayıt altında

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.