Gündem Tokatta 4 büyüklüğünde deprem

Tokat'ta 4 büyüklüğünde deprem

Tokat'ın Niksar ilçesinde saat 10.02'de 4,0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
SON DAKİKA: Tokat Niksarda 4 büyüklüğünde deprem: Son depremler...
Arşiv

Son dakika haberine göre Tokat'ın Niksar ilçesinde 4.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

AFAD'dan yapılan açıklamada depremin şiddetinin 4.0 büyüklüğünde derinliğinin ise 12.37 KM olduğu belirtildi.

Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde 4.0 büyülüğünde meydana gelen deprem çevre ilçelerden hissedildi.


Deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi paylaşıldı.

Tokat’ta 4.0’lık deprem: 4 artçı sarsıntılar daha yaşandı
OYNAT 00:42
Tokat’ta 4.0’lık deprem: 4 artçı sarsıntılar daha yaşandı
Tokat'ın Niksar ilçesinde 4,0 büyüklüğünde depremin ardından 4 artçı sarsıntı meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, deprem, saat 10.02'de ve 12.37 kilometre derinlikte gerçekleşti. Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde 4.0 büyülüğünde meydana gelen deprem çevre ilçelerden hissedildi. Depremin ardından Niksar'da 2.0, 2.2 ile 3.5 Erbaa ilçesinde 2.2 büyüklüğünde 4 artçı sarsıntı meydana geldi. Tokat Valisi Ozan Balcı, depremde herhangidir can ve mal kaybı yaşanmadığını söyledi. Bölgeden yapılan incelmelerde şuana kadar bir olumsuzluğa rastlanamadığını ifade eden Vali Balcı, AFAD ekiplerinin incelemelerini sürdürdüğünü kaydetti.

DEPREMDEN SONRA 4 ARTÇI YAŞANDI

Tokat'ın Niksar ilçesinde 4,0 büyüklüğünde depremin ardından 4 artçı sarsıntı meydana geldi.

Depremin ardından Niksar'da 2.0, 2.2 ile 3.5 Erbaa ilçesinde 2.2 büyüklüğünde 4 artçı sarsıntı meydana geldi.

Tokat Valisi Ozan Balcı, depremde herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığını söyledi. Bölgeden yapılan incelmelerde şuana kadar bir olumsuzluğa rastlanamadığını ifade eden Vali Balcı, AFAD ekiplerinin incelemelerini sürdürdüğünü kaydetti.


Erzurum'da deprem meydana geldi
GÜNDEM
Erzurum'da deprem meydana geldi

Düzce'de artçılar sürüyor: Bu kez 3.9 ile sallandı
GÜNDEM
Düzce'de artçılar sürüyor: Bu kez 3.9 ile sallandı

Korkutan açıklama: Düzce depremi büyük Marmara depremi için uyarıcı
FOTOĞRAF 19
Title
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Geomatik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, gazetecilere, dün Düzce'de yaşanan depremin diğer sarsıntılardan farklı olarak ayrı bir kolda, yukarıda, daha kısa kolda meydana gelmiş göründüğünü söyledi.
Title
Daha büyük boyutta bir depremin olacağını tahmin etmediğini belirten Kutoğlu, \"Küçük bir kolda ama tabii uzun zamandır Marmara Bölgesi'nde 1999'daki İzmit, Gölcük ve Düzce depremlerini takip eden Kuzey Anadolu Fayı'nın ana kolunda devamında beklenen deprem bugüne kadar gerçekleşmedi.
Title
Dolayısıyla bu boyuttaki depremler bize açıkçası beklemiş olduğumuz büyük deprem için, özellikle Marmara Denizi çevresindeki büyük deprem için uyarıcı niteliğinde, kendini hatırlatma niteliğinde bir durum.\" dedi.
Title
Kutoğlu, bugüne kadar yapılanların gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
Title
\"Bu ölçekteki depremleri aynı zamanda uyarıcı olması bakımından şans olarak da sayabiliriz. Biraz yapı tarzımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Yatay mimari diyoruz ama zemine göre mimari diyelim biz ona. Çünkü yumuşak zeminlerde yüksek yapı yapmak doğru ve uygun değil.
Title
Kayalık zeminlerde yüksek yapılar daha uygun yapı tarzı. Buna dikkat etmemiz lazım. İnşaatçılar, inşaat mühendisleri, statikçiler, öyle diyeyim, depreme karşı bina tasarlarken simetrik binalar ister ancak bazen ekonomik nedenlerle, kaygılarla ortaya değişik tarzlarda parsele uygun beşgen, altıgen, farklı ve yamuk şekillerde bina şekilleri çıkıyor.
Title
Bunlar her ne kadar yeni beton standartlarına göre yapılsa da yine de yapı elemanları bakımından sıkıntı yaratabilecek binalar oluyor. Çıkma yapılan binalar yani parsele oturan kısım daha dar ama üst katlar daha geniş olan yapılar, bunlar deprem karşısında sıkıntılı yapılar, bunlara dikkat etmek gerekiyor. Bunlar simetrik yapılara göre depreme karşı daha zayıf olan binalar.\"
Title
Bitişik nizam yapıların diğerlerine göre daha sıkıntılı olduğuna dikkati çeken Kutoğlu, bu yapılarda bir binanın kendi başına dayanıklılığının yeterli gelmediğini, diğerlerinin de ona uygun olması gerektiğini bildirdi.
Title
Zemin koşuluna uygun yapı yapılmalı

Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Geoteknik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İnan Keskin de AA muhabirine, Düzce'deki depremin ardından bölgede büyüklüğü 1,5'ten 4,3'e kadar değişen aralıkta artçı sarsıntılar meydana geldiğini söyledi.
Title
Bu depremin bölgenin sismik aktivitesi anlamında kendilerini çok şaşırtmadığını belirten Keskin, \"Depremlere çok fazla gebe olan bir bölge. 1900'den günümüze kadar bölgede 4'ün üzerinde 311 deprem oldu. Bu depremlerin en büyüğü 7,6 büyüklüğünde. Son 121 yılda 311 depremin meydana geldiği bir yerde 312 ya da 313'üncü depremin meydana gelmesi çok da şaşırtıcı bir durum değil.\" dedi.
Title
Keskin, Türkiye'nin bir deprem bölgesi olduğunu hatırlatarak, yüksek binalarda yaşamanın daha güvensiz olduğunun düşünüldüğünü ancak depremin iyi yapılmamış az katlı bir binayı da etkilediğini dile getirdi.
Title
Sadece binaların kat sayısını azaltarak depremin ortaya çıkaracağı etkinin sonlandırılamayacağını vurgulayan Keskin, uygun zemin koşulunda uygun yapıyı inşa etmenin mühendislik anlamında sorunu ortadan kaldırmak olduğunu kaydetti.
Title
Keskin, \"Deprem öldürmez yapı öldürür.\" sözünü hatırlatarak, \"Siz yapınızı olması gerektiği gibi iyi analiz edilmiş bir zemin ortamına yaparsanız çok fazla problem olmaz. Bu tarafta bilinçlenmemiz gerekiyor.\" diye konuştu.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Korkutan açıklama: Düzce depremi büyük Marmara depremi için uyarıcı
Merkez üssü Düzce olan 5 büyüklüğündeki depremin ardından uzmanlar, bu depremin büyük Marmara depreminin uyarıcısı olduğunu belirtip deprem riskine karşı "binaların uygun zemin koşulunda yapılması" çağrısında bulundu.


Deprem anında antrenörün engelli sporcusunu korumaya çalışması takdir topladı
OYNAT 00:57
Deprem anında antrenörün engelli sporcusunu korumaya çalışması takdir topladı
Düzce'de 5 büyüklüğündeki deprem esnasında okçuluk antrenörünün engelli sporcusunu üzerine kapanarak korumaya çalışması güvenlik kamerasına yansıdı.

Kayıtlarda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi'ndeki salonda antrenman yaptıkları sırada depreme yakalanan antrenör Gökhan Cengiz'in engelli sporcusunun üzerine kapanması, sarsıntının ardından sporcusunu dışarı çıkartması yer alıyor.

Cengiz, yaptığı açıklamada, deprem esnasında 9 yaşındaki engelli sporcusuyla antrenman gerçekleştirdiklerini belirterek, 'Tam antrenmanı bitirme aşamasına gelmiştik, birlikte depremi yaşadık. O anda çatıdan bir şeyler düşebilir diye düşündüm. Refleks olarak sporcumun üzerine kapandım. Allah'a şükür, çatıdan bir şey düşmedi.' dedi.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.