Gündem Türkiye ile Libyanın tarihi anlaşması Sevilla Haritasını çöpe attı

Türkiye ile Libya'nın tarihi anlaşması Sevilla Haritasını çöpe attı

Türkiye ve Libya arasında Dolmabahçe Sarayı'nda imzalanan Akdeniz'deki 'deniz yetki alanlarını' belirleyen tarihi anlaşmayı TVNet'te Brifing Programında değerlendiren Numan Kurtulmuş, "Anlaşma ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan’ın AB’nin de desteğini alarak Türkiye’yi Sevilla Haritası ile Akdeniz’de dar bir alana sıkıştırmaya çalışan sözde harita yok hükmüne getirilmiştir, bir kenara atılmıştır" dedi.

Haber Merkezi Tvnet Yeni Şafak
Libya ile varılan anlaşma ile Türkiye, Sevilla Haritasını çöpe attı.
Libya ile varılan anlaşma ile Türkiye, Sevilla Haritasını çöpe attı.

Türkiye ve Libya arasında Doğu Akdeniz'deki işgali sonlandıracak 'deniz yetki alanlarını' belirleyen bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma ile Türkiye, Doğu Akdeniz'de tarihi bir adım atmış oldu. Tüm bu gelişmeleri TVNet'te İsmail Halis'in hazırlayıp sunduğu Brifing programında değerlendiren AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, anlaşmanın arka planında görülmeyen detayı da açıkladı. Anlaşma ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Yunanistan’ın AB’yi de arkasına alarak Türkiye’yi Sevilla Haritası ile Akdeniz’de dar bir alana sıkıştırmaya yönelik siyasi oyunları bozularak adeta çöpe atıldı.

Türkiye ile Libya arasında tarihi anlaşma: Doğu Akdeniz'deki Yunan işgaline son verecek
GÜNDEM
Türkiye ile Libya arasında tarihi anlaşma: Doğu Akdeniz'deki Yunan işgaline son verecek

Türkiye, Libya ile yaptığı anlaşma ile Yunanistan ve destekçilerinin Akdeniz’deki tezgahını bozdu. TVNet'te canlı yayında anlaşmayı değerlendiren Numan Kurtulmuş'un açıklamaları şöyle;

HAKLARIMIZI KURDA KUŞA TESLİM ETMEYİZ

Niye bu kadar endişeleniyorlar? AB, niye Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de haklarını aramasından rahatsızlık duyuyor? Gerçekten tarih boyunca bir Akdeniz devleti olarak var olmuş olan aziz milletimizin burada boy göstermesinden neden rahatsızlık duyuyorlar? Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nden duymuyorlar, Yunanistan'dan duymuyorlar hatta Mısır'dan rahatsızlık duymuyorlar da niçin Türkiye'den duyuyorlar? Bunun sebebi; güçlü ve büyük dengelerin içerisinde kendi başına bir şekilde denge oluşturabilen bir Türkiye görmek istemiyorlar. Dolasıyla bunu tespit etmemiz lazım. En başından beri ne diyoruz: Biz ne Türkiye'nin ne de Kuzey Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin Akdeniz'deki haklarını kurda kuşa teslim etmeyiz. Haklarımızı sonuna kadar savunuruz. Bunu yaparken de asla başkalarının yaptığı gibi değil tamamiyle uluslararası hukuka uyarak yaparız. Libya ile yapılan anlaşma uluslararası bir anlaşmadır. TBMM'de de kabul edildikten sonra tarihi bir vesika olacaktır. Bir kaç özelliği var.

İLK KEZ İLAN EDİLECEK

Birincisi; Türkiye ilk defa Akdeniz'de sınırları belirlenmiş Münhasır Ekonomik Bölgeyi ilan ediyor.

MEB'İN BATI SINIRLARI ÇİZİLİYOR

İkincisi; Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan ve Mısır arasındaki anlaşma ile oluşturulmaya çalışılan ve bir şekilde Türkiye'nin dışarı çıkmasını engellemek isteyen o tabiri caizse duvar bir şekilde kırılıyor, deliniyor ve orada kalkan gibi Libya karasuları Türkiye'nin anlaşması ile devreye sokularak bizim Münhasır Ekonomik Bölgenin batı sınırları çiziliyor.

SEVİLLA HARİTASI ÇÖPE ATILDI

  • Üçüncüsü ise; Çok fazla bilinmeyen şu an Sevilla Haritası denen bir harita var, sözde bir harita. Bu harita tamamen Yunan tezlerine göre hazırlanmış bir haritadır. Türkiye'yi tabiri caizse Ege'de hemen kendi sınırlarının dibinde bloke eden bir haritadır. Türkiye'yi 41 bin kilometre karelik alana hapsedeceklerdi. Bunun dışında Türkiye'nin Münhasır Ekonomik Bölge ilan etmesi, dışına çıkması, doğal gaz ve petrol araması imkansız hale gelecekti. İşin garip tarafı ise bu sözde haritayı AB'de çok ciddi şekilde destekler. Bu Libya ile varılan anlaşma ile birlikte bu sözde Sevilla Haritası da yok hükmüne getirilmiştir, bir kenara atılmıştır.

Sözde Sevilla Haritası

Denizdeki Sevr’i parçaladık
DÜNYA
Denizdeki Sevr’i parçaladık

Türkiye ile Libya arasındaki mutabakat Rum medyasını çıldırttı: Ok yaydan çıktı
DÜNYA
Türkiye ile Libya arasındaki mutabakat Rum medyasını çıldırttı: Ok yaydan çıktı
Abone Ol Google News
Kamu işçilerinin ikramiye ödemesinde tarihler belli oldu: İlk ikramiyeler 27 Temmuz'da yatacak
Ekonomi

Kamu işçilerinin ikramiye ödemesinde tarihler belli oldu: İlk ikramiyeler 27 Temmuz'da yatacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan Resmi Gazete'de yer alan karara göre kamuda çalışan işçilerin ikramiye ödemelerinin ilk taksiti 27 Temmuz'da ikinci taksiti de 14 Aralık'ta hesaplara yatırılacak.
Ankaragücü-Galatasaray maçı ne zaman? Galatasaray'ın muhtemel 11'i
Spor

Ankaragücü-Galatasaray maçı ne zaman? Galatasaray'ın muhtemel 11'i

Süper Lig'in 32. haftasında MKE Ankaragücü sahasında Galatasaray'ı konuk ediyor. Ligin son sırasında yer alan Ankaragücü, küme düşmemek için Galatasaray'ı yenmek zorunda. Ankaragücü,Galatasaray maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Ankaragücü,Galatasaray maçına dair bütün bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. Ayrıca Ankaragücü,Galatasaray canlı anlatımı Yeni Şafak Spor'da olacak.
Yunan Başbakan Miçotakis'ten hadsiz sözler:  Türkiye'nin Ayasofya kararı AB'yle ilişkilerini de etkileyecek
Gündem

Yunan Başbakan Miçotakis'ten hadsiz sözler: Türkiye'nin Ayasofya kararı AB'yle ilişkilerini de etkileyecek

Ayasofya'nın ibadete açılması hem Türkiye'de hem de dünyada büyük yankı uyandırdı. Ancak durumu hazmedemeyenler hadsiz açıklamalar yapmayı sürdürüyor. Son dönemlerde Yunanistan'la gerginleşen ilişkileri tırmandıracak bir açıklama daha geldi. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ayasofya'nın yeniden cami statüsüne getirilmesini en yoğun şekilde kınadıklarını belirterek, "Karar sadece Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkileri değil Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri de etkileyecektir" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.