Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Türkiyeye bir sağlık üssü daha 900 yataklı Samsun Şehir Hastanesi inşaatında yoğun çalışma

Türkiye'ye bir sağlık üssü daha: 900 yataklı Samsun Şehir Hastanesi inşaatında yoğun çalışma

Samsun’un Canik ilçesinde 234 bin 371 metre kare alan üzerinde inşaatına başlanan Samsun Şehir Hastanesi’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 1 milyar TL’ye mal olması planlanan hastane "sağlık kenti Samsun"un güçlü sağlık yapısına daha da güç katacak.

Haber Merkezi İHA
Türkiyeye bir sağlık üssü daha: 900 yataklı Samsun Şehir Hastanesi inşaatında yoğun çalışma
Samsun Şehir Hastanesi inşaatında yoğun çalışma sürüyor.

Devlet ve özel hastaneleriyle sağlık kenti olan Samsun’da yapımına başlanan Şehir Hastanesi’nin zemin çalışmaları devam ediyor. Ekipler zemin düzleme çalışması kapsamında patlayıcılar ile zemini düzlüyorlar. Hastanenin inşaatı yoğun bir şekilde sürerken birçok iş makinesinin çalıştığı alan havadan görüntülendi.

40 ameliyathane bulunacak

900 yataklı olacak hastane bünyesinde genel tedavi üniteleri dışında onkoloji hastanesi, son teknoloji tetkik cihazlarıyla donatılmış bir nükleer tıp merkezi, kalp damar cerrahi ve göğüs merkezi, genetik hastalıkların tedavi sürecinin yönetileceği genetik hastalıklar merkezi, üreme yardımcı tedavi merkezi, organ ve doku nakli merkezi, inme merkezi, yanık merkezi, 40 ameliyathane ve 1 hibrit ameliyathaneyi de bulunduracak. Tüm odaları tek yataklı olacak hastanede ayrıca 200 yatak kapasiteli yoğun bakım ünitesi yer alacak.

Sağlıkta destan yazdık: 2682 yataklı dev şehir hastanesi açıldı
KORONAVİRÜS
Sağlıkta destan yazdık: 2682 yataklı dev şehir hastanesi açıldı


“Yeni nesil bir hastane olacak”


Samsun Şehir Hastanesi inşaatı hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Görevlisi Muhammet Ali Oruç, “Şehir Hastanesi’nin yer teslimi yapıldıktan sonra çalışmalar hızlı bir şekilde başladı. Şu anda hafriyat ve zemin düzenleme çalışmaları devam ediyor. Kısa zamanda bunları halledip, hastane inşaatına başlamayı istiyoruz. 900 yataklı Şehir Hastanemizin, Samsun’a bölgeye ve sağlık turizmine katkısı olacak. Çok nitelikli ve güzel bir hastane olacak. 900 yatak içerisinde 210 tane yoğun bakım yatağımız olacak. Bunların yanı sıra yanık yatağımız, paletli servis yataklarımız olacak, nitelikli özel doğum salonlarımız olacak. Bunlarla birlikte 40 tane ameliyathanesi olan ve ileri derecede teknik alt yapı ile donatılmış bir hastane görmüş olacağız. Şehir Hastanesi 2 büyük kule şeklinde olacak. 4 kolu olacak ve bu kolların her biri farklı hastaneler şeklinde olacak. Onkoloji hastanesi, kalp ve damar cerrahisi hastanesi, nöroloji- ortopedi hastanesi şeklinde planlandı. Sağlık Bakanlığı imkanları ile yapılacak bu hastanemiz yeni teknolojiler ile yeni nesil bir hastane olacak” dedi.


Vatandaş çok memnun


Atatürk Mahallesi Muhtarı Lütfü Tercanlı ise mahallelerine hastane yapılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Allah izin verirse burada 24 ay sonra yeni bir Şehir Hastanesi doğacak. Devletimize, milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Çok hızlı şekilde çalışma yapıyorlar. Mahallemize hiçbir zarar vermeden titiz bir şekilde Samsun’un aynası olacak burası. Şu anda temel çalışmaları devam ediyor. Hastaneden dolayı çok memnunuz. Çevremize güzellik getireceğine de inanıyoruz. Yapan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

İstanbul dördüncü şehir hastanesine kavuşmak için gün sayıyor
FOTOĞRAF 19
Title
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile hayata geçirilen şehir hastaneleri projesi kapsamında ülkenin dört bir yanında sağlık üsleri hizmete alınmaya devam ediyor. <br> <br> Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hayalim ve sevdam olarak nitelendirdiği ve hizmet kaliteleriyle öne çıkan şehir hastaneleri, hastaların sağlıkla ilgili sorunlarının tek bir merkezde çözülebildiği yerlerin başında geliyor.
Title
Yarım asra yakındır şifa dağıtan Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi de İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından Göztepe yerleşkesinde hayata geçirilen ve yapımında son aşamalara gelinen yeni binasıyla hem yeni yüzüne hem de şehir hastanesi statüsüne kavuşacak.
Title
Türkiye'nin en modern sağlık merkezlerinden ve kentin Anadolu Yakası'nın sağlık üslerinden olması planlanan hastanenin örnek poliklinik, ameliyathane, hasta ve yoğun bakım odaları ile deprem izolatörü ve yapımı süren helikopter pisti görüntülendi.
Title
Deprem anında operasyonel faaliyetler devam edebilecek <br> <br> Göztepe yerleşkesinde 245 bin 667 metrekarelik kapalı alanda yükselen 7 bloklu hastane, fiziki alt yapısı, nitelikli yatak kapasitesi ve sahip olduğu yüksek teknolojisiyle göz dolduruyor. <br> <br> Yakın zamanda 5 bloku açılması planlanan hastane, ilk etapta 80'i yoğun bakım olmak üzere 604 yatak, 175 poliklinik, 27 ameliyathane, 52 acil servis yatak sayısıyla hizmet verecek.
Title
Hastane ikinci etabı tamamlandığında ise 1116 yatak, 239 poliklinik, 28 ameliyathane, 38 doğumhane kapasitesine sahip olacak. <br> <br> Öte yandan, hastanenin ilk etapta 419 açık, 454 kapalı olmak üzere toplam 873; ikinci etabın bitmesiyle de toplamda 796'sı açık 635'i kapalı olmak üzere 1431 araçlık otopark kapasitesi bulunacak. <br> <br> Olası deprem riskine karşı da en üst düzeyde güvenlik önlemleri alınan hastanenin 5 bloku 385 deprem izolatörü kullanılarak inşa edildi. Sistem sayesinde oluşabilecek risklerin azaltılması amaçlanan hastanede, deprem anında da operasyonel faaliyetlere devam edilebilecek. Öte yandan, hastanenin ikinci fazının açılmasıyla deprem izolatörü sayısı 503'e çıkacak.
Title
Kalp-damar cerrahi, yara bakım ve inme merkezi konumunda da olacak hastane, günde yaklaşık 6-7 bin hasta sirkülasyonunu karşılayabilecek. <br> <br> Elektrik, ısıtma ve soğutma için enerji üretiminde aynı kaynağın kullanıldığı trijenerasyon sistemine sahip olan hastanede, şehir dışı ve yurt dışından acil hastaların nakledilmesi için helikopter pisti de yer alacak.
Title
Hedefimiz ağustos ayı içinde milletimize hizmet verebilmek <br> <br> İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu yaptığı açıklamada, şehir hastanelerinin bir üst konsept olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi. <br> <br> Bu hastanelerin hastaların ihtiyaç duyacağı bütün tedavilerin yapılabileceği yapılar olduğunu anlatan Memişoğlu, fiziki olarak da mükemmel dizayn edildiklerini ve dünyanın en iyi sağlık yapıları olduklarını ifade etti.
Title
Hem teknik hem donanım olarak da dünya standartlarının neredeyse üstünde yapıların oluştuğunu belirten Memişoğlu, Bunların içlerini inşallah hekimlerimiz, öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz dolduracak. Hastalarımıza hem iyi hizmet vereceğiz hem eğitim ve bilim yuvaları olarak bu merkezleri kullanacağız. İstanbul'da rahmetli Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, şimdi de inşallah Göztepe'de yenilediğimiz bu hastanede de hem sağlık hizmeti sunacağız hem bilim üreteceğiz hem eğitim vereceğiz. Burada da Medeniyet Üniversitemizle beraber çalışıyoruz. Onlar buranın eğitimini ve bilimini yönetecekler biz de hizmetini yönetmeye çalışacağız. diye konuştu.
Title
Prof. Dr. Memişoğlu, hastanenin ilk etabının hizmete açılması planlanan tarihe ilişkin, Hedefimiz eylüle kalmadan ağustos ayı içinde burada milletimize hizmet verebilmek. Cihazların alımlarını ve programlarının hepsini yaptık. Şu anda İstanbul Valiliği İPKB buranın inşaatını yürütüyor. Bunun kabul aşamasında onlar. O verildikten sonra da en kısa zamanda inşallah ağustos ayında en geç eylülün başında hizmete vermiş olacağız. değerlendirmesinde bulundu.
Title
İstanbul'un depremde sağlık hizmetini sunacak ana akslardan biri <br> <br> Göztepe Şehir Hastanesi binasının çok farklı özellikleri bulunduğuna dikkati çeken Memişoğlu, şöyle devam etti: <br> <br> İstanbul'da bilindiği üzere beklenen bir deprem var. İstanbul'un depremde sağlık hizmetini sunacak ana akslardan biri burası. Çünkü altında izolatör dediğimiz, depremde binanın hareketini minimize edecek süspansiyon sistemleri var. Öyle olunca da deprem anında hem ameliyat yapılabilir hem de normal hizmetini verebilir halde olacak. Çalışanların da depremden psikolojik olarak etkilenmemesini sağlayacak. Böylece normal fonksiyonunu görebilir bir hastane burası. Göztepe Şehir Hastanesi inşallah ülkemize büyük hizmetler sunacak. Burası 7 blok, şu anda 5'i açılacak. 2 bloku da kısa zamanda yapılacak diye düşünüyoruz. Onun da inşallah yakın zamanda temeli atılır diye ümit ediyoruz.
Title
Sağlık turizminde de bütün ihtiyacı karşılayabilecek alt yapılara sahip <br> <br> Sadece Türkiye'de değil dünyada ihtiyaç duyan bütün insanlara sağlık hizmeti verebilmeyi hedeflediklerini aktaran Memişoğlu, Salgında şu görüldü esasında; sağlık anlamında çok iyi yerlerde olan bir ülkeden bahsediyoruz. Salgından sonra bu talebin daha da artacağını öngörüyoruz. Onun için bu hastaneler sağlık turizmi anlamında da bütün ihtiyacı karşılayabilecek alt yapılara sahip. 'Sağlık sunumunda neredeyiz?' tartışmaları artık bitmiş durumda. Türkiye sağlık sunumu, hizmeti ve bilimi anlamında da iyi yerlerde. Bundan sonra hem sağlık teknolojisi hem cihaz üretimi hem de sağlıkla ilgili yeni tedavilerin bilim insanlarımızca dünyaya verilmesi ve bunun önderliğini yapacak bir kabiliyete ulaşmış diye düşünüyorum. ifadelerini kullandı.
Title
İstanbul'un tamamını kuşatacak bir projenin içindeyiz <br> <br> İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülfettin Çelik de üniversite olarak şehir hastanesi konseptinde, devasa denilebilecek, hastalıkların her düzeyinin tedavi edilebileceği büyük bir kompleks ile yollarına devam edeceklerini belirtti.
Title
Türkiye'de son dönemde dünyayla paralel olarak klasik üniversiteciliğin yanında araştırmacı ve girişimci üniversiteciliğin de ön plana çıktığını anlatan Çelik, Biz bunun daha ötesinde toplumla entegre olmuş, onlara katkı oluşturan ve hizmet eden bir üniversitecilik mantığına varmalıyız diye düşünüyorduk. Tam bu süreçte şehir hastanesi bize bu fırsatı verecek. dedi.
Title
Üniversitelerinde yaklaşık 800 tıp öğrencisi olduğunu aktaran Çelik, şehir hastanesinin uygulama ve tedavi boyutuyla onların her hastalığı görmesine fırsat tanıyacağını ifade etti.
Title
Öğrencinin, tedavi ve tedavi sonrası süreç bağlamında da iç içe olabileceği bir atmosfere girmesinin onu bambaşka bir noktaya taşıyacağını vurgulayan Çelik, Özellikle tıp alanı salt bilgi mevzusu değil. O beceri ve yetkinlik biraz da tecrübeyle elde ediliyor. Bizim en büyük artımız, öğrencimizin yaklaşık 3 yıl boyunca çok yoğun bir şekilde buradaki bütün birimlerde hastalığın çeşitli kademeleriyle buluşabiliyor olmasıydı. Bu en ciddi artımızdır diye düşünüyorum. değerlendirmesinde bulundu.
Title
Prof. Dr. Çelik, şehrin merkezine kurgulanan, 22 bin öğrenciyle kendini sınırlamayı hedefleyen, sağlık, sosyal bilimler ve mühendislik ayağında şehrin ihtiyacı olacak her alanda toplumla iç içe olmaya hazır bir üniversite olmayı amaçladıklarını dile getirdi.
Title
Çelik, Daha şu aşamada bile, bağımlılık esasında daha genelde yaşam koşulu ve becerisi noktasında, başlangıçta 4 ilçeyi esas alarak sonrasında 39 ilçeye yayılma amaçlı olarak İstanbul'un tamamını kuşatacak bir projenin içindeyiz. Bu tür faaliyetlerimizi buradan da alacağımız destekle inşallah her alana yaymak istiyoruz. şeklinde konuştu.
Title
İstanbul dördüncü şehir hastanesine kavuşmak için gün sayıyor
Title
İstanbul dördüncü şehir hastanesine kavuşmak için gün sayıyor
İstanbul dördüncü şehir hastanesine kavuşmak için gün sayıyor
Yarım asra yakındır şifa dağıtan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, ağustos ayında ilk etabının hizmete alınması planlanan yeni binasıyla şehir hastanesi statüsüne kavuşarak, Türkiye'nin en modern hastanelerinden biri olarak hizmet verecek.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.