Gündem Yaz yağmuru Tarihi Kemeraltı Çarşısını göle çevirdi Esnaf isyan etti

Yaz yağmuru Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı göle çevirdi: Esnaf isyan etti

İzmir’de aniden başlayan sağanak yağış, her yağmurda aynı sıkıntıyı çeken Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı sular altında bıraktı. Altyapıdaki sorunların çözülmesini isteyen Kemeraltı esnafı, “30 yıldır bu sıkıntı hep var. Buraya altyapı istiyoruz” diye isyan etti.

Haber Merkezi İHA
Yaz yağmuru Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı göle çevirdi: Esnaf isyan etti
Tarihi çarşıyı yine su bastı.

İzmir’in önemli alışveriş noktalarından Tarihi Kemeraltı Çarşısı, aniden bastıran yaz yağmuruna hazırlıksız yakalandı. Esnaflar, iş yerlerine su girmemesi için yoğun bir mücadele verdi. Bazı iş yerlerini ise su bastı.

İHA

"ACİLEN ÇÖZÜM İSTİYORUZ"

Esnaflar, her yağmurda aynı sıkıntının yaşandığını dile getirerek, acilen çözüm istedi. Her yağmurda aynı sıkıntıyı çektiklerini ifade eden esnaflardan Utku Turcan, “Bu sıkıntıdan kurtulmak istiyoruz. Yolları kapattılar, yol çalışması yapıyorlar. Oradaki esnaflar da iş yapamıyor. Ama yine ilk yağmurda yine her yeri su bastı. Rezillik bu başka bir şey değil. Bir an önce buna çare bulunmasını istiyoruz” dedi.

İHA

"30 YILDIR BU SIKINTI HEP VAR"

Her yağmurda aynı çileyi çektiklerini söyleyen Zeki Avcı ise “Şu esnafın çektiği rezilliğe bakın. Az bir şey yağmur yağsa bile böyle oluyor. Millet müşteriyi bıraktı çamur, su süpürüyor. Zaten pandemi var nasıl ekmek yiyeceğiz biz? 30 yıllık esnafım burada, 30 yıldır bu sıkıntı hep var. Buraya altyapı istiyoruz. Kadifekale’nin, Ballıkuyu’nun suyu olduğu gibi buraya iniyor” diyerek durumdan yakındı.

Esnaflardan Filiz Mavigöz de “Yağmurun nasıl geldiğini anlayamadık. Esnaf ne yapacağını şaşırdı. Herkes içerde oturarak yağmurun geçmesini bekledi” diye konuştu.

İzmir'de esnaf yine mağdur: Kemeraltı Çarşısı su baskınına teslim oldu
GÜNDEM
İzmir'de esnaf yine mağdur: Kemeraltı Çarşısı su baskınına teslim oldu

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yeni heykel: Kemeraltı Çarşısı'na Benzinci Kör Hafız
GÜNDEM
CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yeni heykel: Kemeraltı Çarşısı'na Benzinci Kör Hafız

Sağanak yağmur İzmir'de etkili oldu: Kemeraltı'nda  işhanını su bastı
FOTOĞRAF 9
Title
İzmir'de sabah saatlerinden itibaren başlayan sağanak yağmur, kent genelinde yaşamı olumsuz etkiledi.
Title
Cadde ve sokaklar yağmur sularıyla dolarken; Çankaya, Alsancak ve Basmane gibi merkezi semtlerdeki araç trafiğine sıkışıklıklar yaşandı.
Title
Tarihi Kemeraltı Çarşısı'ndaki bir işhanını ise yağmur suları nedeniyle su bastı.
Title
Han içindeki bazı işyerlerinde küçük çaplı maddi hasar meydana geldi.
Title
Sağanak yağmur İzmir'de etkili oldu, Kemeraltı'nda işhanını su bastı
Title
Gelinlik satan Mevlüt Uygan, Yağış sabah daha fazlaydı, şimdi biraz kesildi. Kemeraltı'nda altyapı yetersizliği nedeniyle her yağmurda biz bu sorunu yaşıyoruz. Geçen yağmurda dükkana olduğu gibi su girmişti ve yaklaşık 100 gelinlik zarar görmüştü...
Title
Kemeraltının uzun yıllardır çilesi bu. Biraz şiddetli yağmur yağdı mı hemen su basıyor. Yetkililere seslendik ve sesimizi duyurmaya çalıştık. Çözüm bulmaya çalışıyorlar ama yeterli olmuyor.. Altyapının komple değişmesi gerek. Değişmez ise, bu sorun uzun yıllar devam edecek gibi görünüyor dedi.
Title
Sağanak yağmur İzmir'de etkili oldu, Kemeraltı'nda işhanını su bastı
Title
Sağanak yağmur İzmir'de etkili oldu, Kemeraltı'nda işhanını su bastı
Sağanak yağmur İzmir'de etkili oldu: Kemeraltı'nda işhanını su bastı
İzmir'de sabah başlayan sağanak yağmur nedeniyle cadde ve sokaklar yağmur sularıyla dolarken, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'ndaki bir işhanını su bastı.

İzmirli felaketzedelerin yaraları sarılmıyor: Her şeylerini kaybettiler halının üstünde uyuyorlar
FOTOĞRAF 24
Title
Menderes'te eşi İdayet, çocukları Yunus (7), Rabia (6) ve Yusuf (7) ile bahçeli tek katlı evde yaşayan Muammer Sezgin, 2 Şubat'ta, 2 kişinin yaşamını yitirdiği İzmir’deki sel felaketini oldukça ağır atlatanlardan birisi oldu.
Title
Oturdukları evin içi kısa sürede suyla dolunca boğulmak üzere olan 3 çocuğunu camı kırarak kurtaran Sezgin, bahçede bulunan tüm hayvanlarının sel sularına kapılıp gitmesini ise çaresizce izledi. Geçimini hayvancılık yaparak kazanan Sezgin, yaşadığı korkuyu ve acıyı unutamadığını selden geriye sadece canlarını kurtardıklarını söylüyor.
Title
55 büyükbaş, 80 küçükbaş ve 354 kanatlı hayvanı sel sularına kapılarak telef olan Sezgin, maddi zararının yaklaşık 500 bin TL olduğunu belirtti. Selden sonra eşyalarının hiçbirini kurtaramadıkları evlerinin yaşanacak durumda olmamasından dolayı Sezgin ailesi konteynerde yaşamaya başladı.
Title
Sezgin, İzmir'de ağır hasarlara neden olan sel sularına kapılan ekmek teknesi hayvanlarının telef olduğunu söyleyen Muammer Sezgin, Sadece canlarını kurtardıkları için de şükrettiklerini bir halı ve elektrikli ısıtıcıdan başka bir şeylerinin olmadığını belirtti.
Title
Sezgin; Sabah erken saatlerde bir anda su gelmeye başladı. Hayvanları mı kurtarayım, çocuklarımı mı kurtarayım ne yapacağımı bilemedim. Çocuklarımı camı kırarak evden tek tek çıkardım. İki çocuğumu yola çıkarmayı başarabildim ama o sırada bir çocuğum ve eşim hala evdeydi. Sol bileğimden rahatsız olduğum için koşamadım. Su feci bir şekilde geldi.
Title
Çocuğum boğulmak üzereydi. Eşim ve çocuğumu evden çıkarırken, yoldaki çocuklarımın arabaların altında kalıp ezilmesinden korktum. Ne yapacağımı bilemedim. Allah yardım etti. Eşimi ve çocuğumu kurtardım. Bir baktım gözümün önünde bütün hayvanlarım sürükleniyor. Sel evimi, arabamı her şeyimi aldı. Allah'tan gelen baş göz üstüne dedi.
Title
Muammer Sezgin'in ağabeyi Mehmet Sezgin ise il merkezinden 4 saatte ilçeye dönebildiğini belirterek, Buraya geldiğimde her şey telef olmuştu. Maddi kaybımız çok fazla. Yağmur suyu bütün hayvanlarımızı telef etti. Evde kardeşim ve yeğenlerim vardı, zor bela kendilerini kurtardılar.
Title
Gelen suyun hızı ve basıncı ile bütün hayvanlar sürüklendi. Biz şaşırıp kaldık. Ortalama 500 bin TL'lik zararımız var. Canımızı kurtardığımıza seviniyoruz ama hayvanlarımız telef oldu. Onlar da birer can. Ev eşyaları da tamamen kullanılmaz hale geldi. Bir kaşık bile kalmadı diye konuştu.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
İzmirli felaketzedelerin yaraları sarılmıyor: Her şeylerini kaybettiler halının üstünde uyuyorlar
İzmir'de geçen hafta yaşanan sel felaketinde evde boğulma tehlikesi geçiren 3 çocuğunu Muammer Sezgin kurtardı. Ancak selde çok sayıda büyük ve küçükbaş ile kümes hayvanı telef oldu. Hayvanlarının sel sularıyla tüm ilçeye yayıldığını söyleyen Sezgin, "Eşim ve çocuklarımı selden kurtardım. Allah yardım etti. Fakat bir baktım gözümün önünde bütün hayvanlarım sürükleniyor. Ne yapacağımı bilemedim. Sel, evimi, arabamı her şeyimi aldı. Halımız ve elektrikli ısıtıcımızdan başka bir şeyimiz kalmadı" dedi.

İzmir'de sağanak, sel ve su baskınlarına neden oldu
FOTOĞRAF 20
Title
Kentte gece saatlerinde başlayan ve sabaha kadar zaman zaman şiddetini artırarak devam eden yağmur, hayatı olumsuz etkiledi.
Title
Konak, Balçova, Karabağlar, Karaburun, Bayraklı ve Karşıyaka'da sel nedeniyle ev ve iş yerlerini su bastı, yolların su ile dolması sebebiyle trafik akışı sağlanamadı.
Title
Balçova'nın Çetin Emeç Mahallesi'nde Hacı Ahmet Deresi taştı. Derenin taşması nedeniyle bir sokak ve otomobil su altında kaldı ve derenin yanındaki yol trafiğe kapandı. Trafikte yaşanan tıkanıklık sonucu çok sayıda araç uzun süre bekledi.
Title
Sel, park halindeki bazı araçları sürükledi. Belediye ekipleri taşan dereye iş makinalarıyla müdahale etti. Ziya Gökalp Caddesi'ndeki su baskını nedeniyle araçlar ilerlemekte zorlandı.
Title
Mehmet Akyol, 30 yıldır Çetin Emeç Mahallesi'nde yaşadığını belirterek, Böyle afet görmedim. Kaç tane araba dereye doğru sürüklendi. Dere tıkandı, dereyi kapattılar. dedi.
Title
Kemal Yelçap da her zaman su baskınları olduğunu ancak son yıllarda bu durumun sıklıkla yaşandığını ifade etti.
Title
Karabağlar ilçesinde Poligon Deresi'nin istinat duvarı yıkıldı. Bazı evleri su bastı. Bölgede zemin katta oturan vatandaşlar komşularınca üst katlardaki dairelere taşındı. Fahrettin Altay Mahallesi 6511 Sokak'ta çok sayıda araç su içinde kaldı. İnönü Caddesi'nde de yollardaki su birikintileri nedeniyle ulaşım güçlükle sağlandı.
Title
Konak ilçesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi Binası önünde bulunan Konak Alt Geçidi'ni su bastı. Araçların birçoğu su birikintilerinde zorlukla ilerlerken bazıların su da kaldığı görüldü. İtfaiye ekipleri suyu boşaltmak için pompalarla müdahale etti. Güzelyalı ve Mithatpaşa caddelerinde çok sayıda ev ve iş yerinde su baskını meydana geldi. Buralarda da yollar sel suyuyla doldu.
Title
Alsancak ve 1. Kordon'da su baskınları yaşandı, bazı iş yerleri ve evler sular altında kaldı. Trafik durma noktasına geldi. Sokağa çıkan vatandaşlar biriken suyun içine girerek yürümek zorunda kaldı.
Title
Güzelyalı Mithatpaşa Caddesi'nde de çok sayıda iş yerini su bastı. Bölgedeki su seviyesinin yükselmesi nedeniyle trafik durdu, park halindeki araçlar suya gömüldü.
Title
Konak Tünelleri'nin Yeşildere-Konak bölümü trafiğe kapatıldı.
Title
Bayraklı'da da su baskınları meydana geldi. İZBAN hattı kenarındaki yollar sel suyuyla doldu. Trafik olumsuz etkilendi. Yamanlar Mahallesi'nde bazı evlerde su baskınları görüldü.
Title
Bornova ilçesinde bazı sokakları sel bastı. Araçlar sel suyu içinde kaldı. Karaburun ilçesinde bazı evleri su bastı.
Title
İZBAN, şiddetli yağış nedeniyle Turan-Halkapınar arasındaki tren seferlerinin geçici olarak durulduğunu, Kemer-Gaziemir arasında ise tek hat üzerinden seferlerin yapıldığını duyurdu.
Title
İzmir adeta afete maruz kaldı <BR> <BR> İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, İzmir'in gece başlayan ve şiddetini artıran olağanüstü yağışla adeta afete maruz kaldığını belirterek, şu ifadeleri kullandı: İlçelerimizin ardından merkezde de dereler taştı. Ekiplerimiz gece boyu teyakkuzdaydı, şu an da görevinin başında. Zorunlu olmayan hemşehrilerimizin sabah trafiğe çıkmamasını rica ediyoruz. Çok şiddetli yağmurda Hacı Ahmet, Mehmetçik, Hıfzısıhha, Poligon, Gümüşpala, Yamanlar, Çitlenbik, Doğançay, Yahya derelerinde yer yer taşmalar var. Bu yüzden bazı cadde ve sokaklar olumsuz etkileniyor. Tüm ekiplerimiz görev başında. Zorunlu olmayanlar lütfen trafiğe çıkmasın.
Title
Mecbur olmayan vatandaşlar sokağa çıkmasınlar <BR> <BR> İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de sosyal medya hesabındaki paylaşımında İzmir'e sekiz saatte şubat ayı ortalamasının üzerinde yağış düştüğünü belirtti. Yağış nedeniyle birçok alt geçit ve yolların su baskını nedeniyle tıkalı olduğunu kaydeden Köşger, Lütfen mecbur olmayan vatandaşlar sokağa çıkmasınlar. Kamu çalışanları yarım gün idari izinli sayılacaktır. ifadelerini kullandı.
Title
AFAD ve Kızılay'ın çalışmaları <BR> <BR> İzmir'de etkili olan ve birçok ilçede sel ve su baskınlarına neden olan sağanak nedeniyle Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Kızılay ekipleri kurtarma, tahliye, yardım ve destek çalışmaları sürdürüyor. İzmir Afet ve Acil Durum Müdürü Kartal Muhci, İzmir'deki sağanak nedeniyle gece saatlerinden itibaren ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. İhbar gelen bölgelere derhal ekip yönlendirdikleri kaydeden Muhci, Karabağlar başta olmak üzere birçok ilçeden sel ve su baskınına ilişkin ihbar aldıklarını ifade etti.
Title
Muhci, İzmir'deki çok sayıda noktada afet ve acil durum faaliyetlerini sürdürdüklerini, şu ana kadar kentte sel ve su baskını nedeniyle ölü ya da yaralı olduğuna dair bilgi almadıklarını kaydetti. Türk Kızılay yetkilileri de yaptıkları açıklamada, şiddetli yağış sonrası İzmir Valiliği, AFAD, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve itfaiye müdürlükleri ile eş güdüm halinde çalıştıklarını bildirdi. Su baskınına maruz kalan iş yerleri ve evlerin tahliyesi için çalışmaların sürdüğünü aktaran yetkililer, tahliyelerin ardından yardım malzemeleri dağıtılacağı bilgisini verdi.
Title
Title
İzmir'de sağanak, sel ve su baskınlarına neden oldu
İzmir'de etkili olan sağanak, birçok ilçede sel ve su baskınlarına neden oldu.


Abone Ol Google News
Kanal İstanbul'da ilk köprünün temeli 26 Haziran'da atılacak: 2 yılda tamamlanması hedefleniyor
Ekonomi

Kanal İstanbul'da ilk köprünün temeli 26 Haziran'da atılacak: 2 yılda tamamlanması hedefleniyor

Kanal İstanbul'da ilk köprünün temelinin atılacağı alanda açıklama yapan Karayolları 1. Bölge Müdürü Turgay Çolak, "Şu anda şantiyemizde 165 personelimiz çalışmakta olup, iş kalemlerini ve pandemi koşullarını da dikkate alarak çalışmalarımız giderek artarak devam edecektir. Bunu 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmayla ilgili hedefimizi gerçekleştirmek için çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz" dedi.
İslahiye'de 57 milyon yıl öncesine ait fosil bulundu: Deniz salyangozu olduğu iddia edildi
Hayat

İslahiye'de 57 milyon yıl öncesine ait fosil bulundu: Deniz salyangozu olduğu iddia edildi

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde, 57 milyon yıllık olduğu tahmin edilen deniz salyangozu olarak da bilinen 'Ammonit' fosili bulundu.
Erdoğan ve Aliyev Karabağ'da Şuşa Beyannamesi'ni imzaladı
Gündem

Erdoğan ve Aliyev Karabağ'da Şuşa Beyannamesi'ni imzaladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'le birlikte Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa'da, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da ileriye taşıyacak "Şuşa Beyannamesi"ni imzaladı. Karabağ'ın işgalden kurtarılmasında Türkiye'nin verdiği desteği hiçbir zaman unutmayacaklarını belirten Aliyev, "Şuşa beyannamesi yeni iş birliklerimizin teminatıdır. Bu beyanname ilişkilerimizi üst düzeye çıkarıyor. Beyanname askeri anlamda ve savunma sanayisinde karşılıklı yardımı içeriyor" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Karabağ tekrar eski ihtişamına ve öz kimliğine kavuşacak. Karabağ'ın ve Azerbaycan'ın bir daha böyle felaket yaşamaması için gereken tedbirleri alacağız. Savunma sanayiinde Azerbaycan üretim merkezi olacak" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.