HayatBilge Hakan Açıl Koruma ve Kullanma Dengesinin Kurulması Gerek

Bilge Hakan Açıl ‘’Koruma ve Kullanma Dengesinin Kurulması Gerek’’

Son yıllarda sıkça tartışılan koruma alanlarının kullanımı ile ilgili açıklamalarda bulunan Şehir Plancısı Bilge Hakan Açıl, “Bizim, koruma alanlarını mutlaka planlamamız, orada hayatın devam etmesini, modern koşulların tarihle buluşmasını, modern çalışma ve buluşma alanlarının tarih içinde kendine yer bulmasını mutlaka sağlamamız gerekiyor.” dedi.

iLANDiğer
İşte BHA Planlama Kurucu Ortaklarından Bilge Hakan Açıl ile koruma alanları üzerine gerçekleştirdiğimiz röportaj:

Koruma alanları ile ilgili son zamanlarda çok fazla tartışmaya tanık oluyoruz. Siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ülkenin yüzyıllardır, belki binyıllardır pek çok medeniyete beşik olduğu, pek çok medeniyetin doğduğu, büyüdüğü, yaşadığı, yaşlandığı ve tükendiği; tekrar üstüne yeni medeniyetlerin kurulduğu, çok şanslı bir coğrafyada yaşıyoruz. Bin yıllardır gelen çeşitli medeniyetlerin çeşitli dönemlerinde milyonlarca o günlere ait eserler, yapılar, kentler hala ayakta. Bir kısmı yok oldu, bir kısmı yok olma aşamasına geldi, bir kısmı yaşıyor, bir kısmı yenilendi ve daha da şuanda yaşanılan noktalarda yer alıyor. Bizim noktada da önemli görevlerimiz var. Şehir plancıları olarak kentsel dönüşüm alanlarında, tarihi ve arkeolojik ve doğal alanlarda mutlaka çok doğru projelerle, bin yıllardır gelen o kokunun hala gülmesini sağlamak bizlerin ellerinde. Baktığımız zaman; Vakıflar Genel Müdürlüğü, yurt içinde Kültür Bakanlığı, yurt dışında TİKA vasıtası ile çok güzel işlere imza atılmakta. Belediyelerimiz, valiliklerimiz pek çok binanın restorasyonu, çevre düzenleme ve kentsel tasarım projeleri, imar planları ile ihya edilmesini önemsemekte ve hızlı bir iyileşme görüyoruz. Biz de tarihi Osmanlı'nın önemli başkenti Edirne'mizi koruma amaçlı imar planlarını yapan, yine Kars, Yozgat, Konya-Ereğli, Konya Akşehir, Konya-Sille, Konya-Taşkent, Samsun-Alaçam, Akçakoca, Düzce, Anıtkabir, Sivas'ta, buraları koruma amaçlı imar planları yapan, bu bölgelerde koruma imar projeleri yapan, kentsel sit alanlarında kentsel tasarım projeleri yapan bir firma olarak bilgimizi, tecrübemizi, enerjimizi olabildiği kadar tarzımızın korunmasına ve kollanmasına katkı sunmak üzere kullanıyoruz. Bu noktada da oldukça bir birikimimiz, tecrübemiz de oluştu. Gerek firma olarak, gerek firma ortakların çalışanları olarak çok ciddi tecrübeler elde ettik. Bu tecrübemizi de ilçemizde, ülkemizde faydalı bir şekilde kullanmaya çalışıyoruz.

Koruma alanları ile ilgili imar açığı tartışmaları neden bu kadar büyüdü?

Koruma bölgelerinde, koruma kullanma dengesi vardır. Tüm dünyada bu dengeye riayet edilir. Koruma kullanma dengesini kurmak bir alanın korunması için en önemli şeydir. Kullanılmayan bir ev veya herhangi bir yer zaman içinde çöker, bir çöküntü alan haline gelir. Onun için bizim, koruma alanlarını mutlaka planlamamız, orada hayatın devam etmesini, modern koşulların tarihle buluşmasını, modern çalışma ve buluşma alanlarının tarih içinde kendine yer bulmasını mutlaka sağlamamız gerekiyor. Bu da ancak o bölgelerin koruma amaçlı imar planlarının yapılması ile sağlanabilir. Tabi bunu istemeyen ya da her şeyi bir siyasi malzeme olarak kullanan insanlar ve gruplar da var. Maalesef onların bu noktadaki yanlış yönlendirmelerini görüyoruz. Oysa ki koruma kullanma dengesi içinde yapılan her işin ben çok kıymetli ve önemli olduğunu düşünüyorum.

Özellikle İstanbul'da tartışılan bir konu olan, “Tarihi doku kayboluyor mu?" gibi sorular ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Aksine. İstanbul'da tarih yok oluyor noktasında bir tartışmayı ortaya atmak için örnek gösterilmesi gerekiyor. Son dönemde en büyük tartışma Haydar Paşa Garı ile ilgili oldu. O tartışmalar da şu günlerde çözümlendi ama orada da kullanma dengesi kurulmaya çalışılıyordu. Eski bir tren garından, farklı bir fonksiyon yükleyerek o yapının ihya edilmesi ve güncel koşullarda kullanılır hale getirilmesi planlanıyordu. Ama belki bilinçsiz, belki bilinçli, bununla alakalı çok ciddi bir tablo yaratıldı. Maalesef özellikle koruma ve kentsel dönüşüm ile ilgili, konuların basın yoluyla bir siyasi malzeme haline getirilmesi ülkemizde faydalı şeyler değil. Mutlaka kentsel dönüşüm yapılması lazım. Mutlaka koruma alanlarının kullanılma açılması lazım. Koruma kullanma dengesinin kurulması lazım. O tarihin yaşıyor ve yaşatılıyor olması lazım. Bunlar çok önemli. Bunun bir polemik malzemesi olmasından kaçınmak lazım.

Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ediyorum. Siz değerli basın kuruluşumuza, yayın hayatında başarılar diliyorum.ÖNERİLEN VİDEOLAR
Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.