Hayat Cengiz Aytmatovun eserleri ilk kez tek çatı altında Ketebenin raflarında okuyucuyla buluşmayı bekliyor

Cengiz Aytmatov'un eserleri ilk kez tek çatı altında: Ketebe'nin raflarında okuyucuyla buluşmayı bekliyor

Cengiz Aytmatov’un tüm eserleri Ketebe Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Aytmatov külliyatı ilk defa özgün dilinden çevirilerle tek bir çatı altında toplandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Cengiz Aytmatovun eserleri ilk kez tek çatı altında: Ketebenin raflarında okuyucuyla buluşmayı bekliyor
Selvi Boylum Al Yazmalım’, ‘Gün Olur Asra Bedel’ gibi birçok eser bir kez daha okurlarla buluşuyor.

Yazdığı eserlerle dünya edebiyatının ustaları arasına giren Cengiz Aytmatov’u aslında ülkemizde sinemaya uyarlanan 1977 yapımı ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ hikâyesiyle hemen herkes tanıyor. Eserde yaşanan destansı aşk hâlâ sevginin ne olduğunu sorgulayanlara rehberlik ederken bozkırın usta kalemi Aytmatov, kitaplarında insana dair en temel meseleleri geniş bir bakış açısı ve güçlü üslubu ile ele alıyor.


  • Cengiz Aytmatov’un kitapları, sadelikle bilgeliğin harmanlandığı ve ortaya yüreğe dokunan eşsiz hikâyelerin çıktığı birer derya olarak karşımızda duruyor.

İlk defa tüm eserleri bir araya getirildi

Ketebe Yayınları’nın ilk defa tüm eserleri bir araya getirdiği külliyat, kendi dilinden Türkçeye çevrilerek okurlara sunuluyor.
Aytmatov’un Kırgızistan bozkırlarının sesini dünyaya duyurmaktaki başarısının altında evrensel hikâyeler anlatabilme gücü yatıyor. Kitaplarda doğa betimlemelerinin güzelliği okuru sarıp sarmalarken, yazar doğayı yaşayan, nefes alıp veren ve sürekli değişen kahramanlardan biri gibi resmediyor. Hikâyelerin başkahramanlarının iç sesleri ise diyaloglardan daha çok öne çıkıyor. Sessizliğin ve boşluğun ortasından çıkan bu sözler söylendiği dönemi aşarak bugünün ve geleceğin okuruna pusula oluyor.

Kartonpiyercilerin dramatik ve çarpıcı hayatı: ‘Münferit Bir Olay’ Ketebe tarafından yayımlandı
HAYAT
Kartonpiyercilerin dramatik ve çarpıcı hayatı: ‘Münferit Bir Olay’ Ketebe tarafından yayımlandı

AYTMATOV’UN ZAMANSIZ MASALLARI

2’nci Dünya Savaşı’nın yıkıcı etkileri Cengiz Aytmatov hikâyelerinin en önemli temalarından birini oluşturuyor. Oğullarını ve eşlerini askere gönderen bozkırdaki kadınların yaşam mücadelesi, hasretleri ve alt üst olan hayatları Aytmatov’un penceresinden başarılı bir şekilde okura aktarılırken, dönemin Sovyet Rusya’nın bir parçası olan Kırgızistan’ın, rejim ve kendi gelenekleri arasındaki gelgitleri bir yan unsur olarak arka planda yer buluyor. Cengiz Aytmatov ise var olan durumu aktarırken insanlıkla ilgili daha temel meselelere eğiliyor.

Ketebe kitaplığımız büyüyor
HAYAT
Ketebe kitaplığımız büyüyor

İnsan eliyle gelen modernleşmenin doğaya etkileri, okuma aşkıyla yanan çocukların ayrıldıkları köyleriyle arasında açılan mesafeler, makinaların toprakla buluştuğu o ilk anlar büyülü bir dille vücut buluyor. Yazarın her bir hikâyesi yokluğun varlıkla, sevginin kötülükle, emeğin sömürüyle imtihan olduğu birer zamansız masala dönüşüyor.


  • Pek çok eseri beyaz perdeye uyarlanan Cengiz Aytmatov, sinematografik kurguları kadar derin iç sesleri aktaran bir yazar olarak okura büyük bir edebi şölen vadediyor.

Ketebe’de sürpriz hiç bitmeyecek
HAYAT
Ketebe’de sürpriz hiç bitmeyecek

Balkan edebiyatı Türk okurla buluşuyor
HAYAT
Balkan edebiyatı Türk okurla buluşuyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.