HayatCumhurbaşkanı Erdoğan liderliğin ipuçlarını verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğin ipuçlarını verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, liderliğin ipuçlarını Sevinç Engin'in 'Lider Öyle Olmaz Böyle Olur' kitabında anlattı.

Haber MerkeziIHA
Kitabı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'la söyleşi gerçekleştiren Sevinç Engin, liderlik hususunda merak edilenleri Erdoğan'a sordu.
Kitabı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'la söyleşi gerçekleştiren Sevinç Engin, liderlik hususunda merak edilenleri Erdoğan'a sordu.
Yazar, araştırmacı, Atılım Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sevinç Engin'in 3. baskısı yayımlanan “Lider Öyle Olmaz Böyle Olur, Yön Veren Liderler ile Liderlik Üzerine" kitabında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili bir bölüm de yer alıyor. Engin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelttiği sorular ve Erdoğan'ın verdiği cevapları kitabında kaleme almış. Erdoğan, kitapta yer alan bu bölümde, merak edilen birçok soruya cevap veriyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda çalışmakta olan Engin, aynı zamanda yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak Atılım Üniversitesi, İşletme Fakültesi'nde 'Liderlik Teorileri ve Uygulamaları' dersini vermektedir. Türkiye'nin önde gelen 47 lideri ve yöneticisini ilk kitabı 'İdare Etmek mi? Yönetmek mi?' de bir araya getirdi. 119 kişi ile görüştüğü 'Lider Öyle Olmaz Böyle Olur, Yön Veren Liderler ile Liderlik Üzerine' kitabı 2011'de yayınlandı. Aynı yıl Aralık ayında 3.baskısı çıktı.

"Eğer lider mutlu bir ruh haline sahipse, etrafındaki insanların da her şeye olumlu baktıkları görülür"

Yaşam deneyimlerini yazar Sevinç Engin ile paylaşan liderler arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yer alıyor. Engin'in “Lider Öyle Olmaz Böyle Olur, Yön Veren Liderler ile Liderlik Üzerine" kitabının 3. baskısında Erdoğan, merak edilen birçok soruya cevap veriyor. Erdoğan, Yazar Sevinç'in “Yüksek duygusal zeka ve düşük duygusal zeka lider ve topluma nasıl yansır" şeklindeki sorusunu yanıtlarken, “Eskiler 'Hal saridir' derler. Yani, haller, haleti ruhiyeler bulaşabilir. Dolayısıyla liderlerin ruh hali de saridir, bulaşıcıdır, çok çabuk etrafına yayılır. Eğer lider mutlu bir ruh haine sahipse, etrafındaki insanların da her şeye olumlu baktıkları görülür" diyor ve takım çalışmasında “iyimser olmanın" önemine değiniyor.

Erdoğan, "Lider olunmaz, lider doğulur" sözüne ne diyor?


Kitapta, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “lider olunmaz, lider doğulur" sözünü yorumladığı bir bölüm de yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ünlü “Lider olunmaz, lider doğulur" sözüyle ilgili, “Bazı insanlar liderliğe yatkın bir mizaçla doğabilirler. Ama bence bir insanı lider yapan şey, ülkesine duyduğu sevgi ve onun uğrunda yürüttüğü toplumsal mücadeledeki kararlılığıdır. Ben güzel bir gelecek özlemiyle yürütülen toplumsal mücadelenin liderliği yarattığı inancındayım" değerlendirmelerinde bulunuyor.

Erdoğan, “Ekibinizi seçerken kriterleriniz nelerdir? Hangi özellikleri ön planda tutarsınız" sorusuna ise “Öncelikli olarak işinin ehli olması benim açımdan büyük önem taşır. Ayrıca toplumda ve çevresinde seçkin ve güvenilir bir kişi olması önemlidir. Çalışkanlığı ve başkalarıyla uyum içerisinde çalışması da önem verdiğim özellikler arasındadır" cevabını veriyor.

"Liderlikte de ailenin çok önemli rolü olduğuna inanıyorum"

Liderlerin belirli bir noktaya gelmesinde ailenin payını değerlendiren ve ailesinin kendisine nasıl destek sağladığını anlatan Erdoğan şunları kaydetmekte:

“İnsanın ailesinin, bulunduğu noktaya gelmede önemli bir rolü vardır. O yüzden liderlikte de ailenin çok önemli rolü olduğuna inanıyorum. Ailesinde huzur içinde olanlar, aileden destek görenler, bu huzuru, mutluluğu ülkesine de yansıtacaktır. Halkla daha doğru iletişim kuracaktır."

"Halkımızla aramda derin bir güven ilişkisinin oluştuğunu düşünüyorum"


Erdoğan, “Hangi açılımlarınızın, halkla aranızdaki doku uyuşmasını daha da ilerlettiğini düşünüyorsunuz?" sorusuna ise, “Benim hep söylediğim bir söz var: ' Ne aldatan olacağız ne aldanan olacağız' diye. Halkla samimi bir şekilde, ne düşünüyorsam, ne hissediyorsam o şekilde iletişim kuruyorum. Bu samimiyeti halkımız anlıyor ve benimsiyor. Bu şekilde halkımızla aramda derin bir güven ilişkinin oluştuğunu düşünüyorum. Onları aldatmayacağımı, onlara yalan söylemeyeceğimi biliyorlar" yanıtını verdiği görülüyor.

"Bir lider olarak kötümser olma lüksünüz yoktur"


Erdoğan'ın “Toplumsal çatışmalarda lidere düşen rol, uzlaştırıcı kültür, iyimserlik, kötümserlik nasıl açıklanabilir" sorusuna verdiği yanıt kitapta şu şekilde yer almış:

“Her toplum, farklı düşünceleri, farklı inançları, farklı beklentileri olan insanlardan oluşur. Bir lider olarak size düşen asıl şey bu farklılıkları mümkün olduğunca tek bir pota altında eritmek, bir uzlaşı ortamı tesis edebilmektir. Öte yandan, bir lider olarak kötümser olma lüksünüz yoktur. Hep daha iyiye, daha güzele giden yolların önünü açmak boynunuzun borcudur."

Engin'in “Lider Öyle Olmaz Böyle Olur, Yön Veren Liderler ile Liderlik Üzerine" kitabının 3. baskısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yanı sıra; MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Yıldırım Koç, Mediasa Yayıncılık A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek gibi isimler de yer alıyor.
Alanyaspor-Trabzonspor | CANLI
Spor

Alanyaspor-Trabzonspor | CANLI

Süper Lig'in 23. haftasında ligde 6 maçtır kazanamayan Trabzonspor, Alanyaspor'un konuğu oluyor.
Fernandao'ya ölüm tehdidi
Spor

Fernandao'ya ölüm tehdidi

Fenerbahçe'nin Brezilyalı futbolcusu Fernandao'nun Vitoria forması giyen Kanu'ya,"Korkak palyaço" demesi nedeniyle ölüm tehditleri aldığı ortaya çıktı.
Emre Mor oyuna girdi takım arkadaşına gol attırdı
Spor

Emre Mor oyuna girdi takım arkadaşına gol attırdı

Celta Vigo'da forma giyen milli futbolcumuz Emre Mor, Eibar'la oynanan mücadelenin ikinci yarısında oyuna dahil oldu. 0-0 devam eden karşılaşmada oyuna girdikten sonra takımı adına olumlu işler yapan Emre Mor, İago Aspas'ın attığı golde de asisti yapan isim oldu.
e-Devlet seferberlik sorgulama
Gündem

e-Devlet seferberlik sorgulama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın milli seferberlik açıklaması ardından e-Devlet seferberlik sorgulaması gündem oldu. e-Devlet seferberlik emri sorgulama nedir? Milli seferberlik nedir? Seferberlik ne anlama geliyor? Seferberlikte neler yapılır? Milli seferberlik hangi durumlarda ortaya çıkar? İşte seferberlik ile ilgili detaylar ve e-Devlet seferbelik emri sorgulama girişi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seferberlik açıklaması
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seferberlik açıklaması

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'ta partisinin 6. olağan il kongresinde konuştu. Erdoğan, Türkiye'nin terörle mücadelede sivilleri vurduğu iddialarına "Vicdansızlar, ahlaksızlar, edepsizler bizim kanımızda sivilleri vurmak yok ama sizin kanınızda var" ifadeleriyle tepki gösterdi. Kongrede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sefer görev emri olanlar göreve hazır olsun ama şu anda ihtiyaç yok" diye konuştu.