Hayat Oscar için bu yıl 93 ülke yarışacak

Oscar için bu yıl 93 ülke yarışacak

Bu yıl 92.’si düzenlenecek Akademi Ödülleri’nde, En İyi Uluslararası Film Oscar’ı için 93 filmin yarışacağı açıklandı. Daha önce en fazla 90 ülkenin yarıştığı kategori, Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı adıyla da biliniyor. Rekor sayıda filmin yarışacağı Oscar Ödülleri 16 Aralık’ta açıklanacak.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Parazit bu yıl Cannes’da Altın Palmiye’yi alan ilk Kore filmi oldu.
Parazit bu yıl Cannes’da Altın Palmiye’yi alan ilk Kore filmi oldu.

En İyi Uluslararası Film Oscar’ı, için belirlenen başvuru tarihinin geride kalmasıyla birlikte 92. Akademi Ödülleri’nde bu ödül için yarışacak filmler belli oldu.

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS), yayınladığı açıklamayla bu yıl En İyi Uluslararası Film Oscar’ı için 93 ülkenin başvurduğunu açıkladı. Böylece bu kategoride yeni bir rekor kırılmış oldu. Daha önce en fazla 90 film bu kategoride yarışmıştı.

Gana, Nijerya ve Özbekistan ilk kez bu kategoride yarışmak

10 filmlik aday adayları 16 Aralık’ta, adaylıklar ise 13 Ocak’ta açıklanacak. Oscar’ın sahibi ise 9 Şubat’ta düzenlenecek ödül töreninde belli olacak. Filmdeki diyalogların yüzde 50’sinden fazlasının İngilizce dışında bir dille gerçekleşmiş olması ön koşuluna dayanan kategori için Antarktika dışında her kıtadan en az bir ülke Oscar yarışına dâhil olurken; Gana, Nijerya ve Özbekistan bu yıl ilk kez bu kategoride yarışmak için film gönderdiler.

Dikkat çekici yapımlar

Bu yıl En İyi Uluslararası Film kategorisinde Oscar için Türkiye’den de Semih Kaplanoğlu’nun Bağlılık-Aslı filmiyle yer alıyor. Yarışacak en dikkat çekici filmlerin başında Güney Kore’yi temsil eden “Parasite” geliyor. Bu kategoride adından söz ettirmesi beklenen bir diğer dikkat çekici film de Pedro Almodóvar imzalı “Pain Glory”, Fransa’yı temsil eden “Les misérables”, Senegal’i temsil eden “Atlantique” ve Kolombiya’yı temsil eden “Monos” bu yıl Oscar yarışında bir adım öne çıkan uluslararası yapımlar arasında yer alıyor.

Türkiye’nin Oscar adayı belli oldu
HAYAT
Türkiye’nin Oscar adayı belli oldu

Semih Kaplanoğlu kimdir?
HAYAT
Semih Kaplanoğlu kimdir?
Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede
Gündem

Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede

Barış Pınarı Harekatı'nda dün şehit düşen ve yaralanan askerlerimizin hastaneye sevk edilirken çekilen fotoğrafları dün PKK'ya ait haber kaynakları tarafından paylaşıldı. Askerlerimizin rütbelerine dahi yer verilen bilgiler, "Hastane çevrelerinde PKK gözcüleri mi dolaşıyor?" sorusunu da beraberinde getirdi. yenisafak.com'a bilgi veren güvenlik kaynakları, hastanelerdeki tedbirlerin üst seviyeye çıkarıldığını söyledi.
Şentop'tan HDP'li milletvekiline kınama: Bu ülkenin milletvekillerinin ortak menfaat için mücadele etmesi gerekir
Gündem

Şentop'tan HDP'li milletvekiline kınama: Bu ülkenin milletvekillerinin ortak menfaat için mücadele etmesi gerekir

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Belgrad'da gerçekleştirilen Parlamentolar Arası Birlik (PAB) 141. Genel Kurul toplantılarında HDP'li milletvekilinin Fransa öncülüğünde Türkiye'yi kınama amaçlı hazırlanan acil gündem maddesine destek vermesine ilişkin, "HDP'li bir milletvekili Fransa'nın önerisine destek verdi. Türkiye'nin önerisinin de karşısında yer aldı. Bundan büyük bir üzüntü duyduğumu ifade edeyim. Türkiye içerisinde siyasi tartışmaları yapabiliriz. Ama Türkiye'nin dışında bu ülkenin milletvekili, milleti temsil eden milletvekillerinin bu milletin ortak menfaati için milletin ortak kararı için mücadele etmesi gerekir. Malumunuz Anayasa'ya göre milletvekilleri kendisini seçenleri değil milletin tamamını temsil ederler. Bu anlayış ve şuurla hareket etmeleri gerekir. Ben o arkadaşımızı burada kınıyorum." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Rusya'ya gidecek
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Rusya'ya gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu'na 22 Ekim'de günübirlik ziyaret gerçekleştirecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.