Hayat Son elli yılın en sıcağı

Son elli yılın en sıcağı

Mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklık ve kurak hava Türkiye’yi zorluyor. İstatistiklere göre Türkiye’de son 50 yılın en sıcak sonbahar mevsimi yaşandı. Eylül, ekim ve kasımdaki ortalama 14,8 derece olan sıcaklık, bu sene 2,5 derece artarak 17,3 dereceye yükseldi. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Hüseyin Toros, “Önümüzdeki yıllarda sıcaklıkların daha artacağı tahmin ediliyor” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​Son elli yılın en sıcağı
Fotoğraf: Arşiv

Türkiye’de sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle “son 50 yılın en sıcak sonbahar mevsimi” yaşandı. Ülkemizde uzun yıllar sonbahar (eylül, ekim, kasım) mevsimi ortalama sıcaklığı 14,8 derece olarak ölçüldü. Bu yılın sonbaharında ise ortalama sıcaklık 2,5 derece artarak 17,3 dereceye yükseldi. Bu yılın sonbaharı, Türkiye’de 1971’den sonra “en sıcak sonbahar mevsimi” olarak kayıtlara geçti.

DAHA SICAK OLACAK

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Ülkemiz bu sonbahar mevsiminde daha çok yüksek basınç alanları etkisinde kaldı. Bu durum da havaların daha sıcak geçmesine, yağışların azalmasına ve Türkiye’de son 50 yılın en sıcak sonbahar mevsiminin yaşanmasına neden oldu. Önümüzdeki yıllarda sıcaklıkların daha da artacağı tahmin ediliyor” diye konuştu.

43 İLE TURUNCU ALARM

  • Meteoroloji Genel Müdürlüğü 43 ilde etkili olacak yağış ve fırtına nedeniyle turuncu alarm verdi. İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi’nde yer alan Yalova, Tekirdağ, Sakarya, Kocaeli, Kırklareli, İstanbul, Edirne, Çanakkale, Bursa, Bilecik ve Balıkesir için sağanak yağış uyarısı yapıldı. Meteoroloji yurdun birçok kesiminde etkili olacak yağış ve fırtına nedeniyle turuncu alarm verdi.

SICAKLIK AZALMAYACAK

Sıcaklıkların, önemli bir değişiklik olmayacağı ve ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Bakan Pakdemirli açıkladı: Meteorolojik veriler yerli otomobile entegre edilecek
TEKNOLOJİ
Bakan Pakdemirli açıkladı: Meteorolojik veriler yerli otomobile entegre edilecek
Abone Ol Google News
Tarihin ihracat rekoru: Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 35 arttı
Ekonomi

Tarihin ihracat rekoru: Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 35 arttı

Türkiye ihracatta yılın ilk yarısını rekorla kapattı. Temmuzda ihracat yüzde 10 artışla 16.4 milyar dolar oldu. Bu rakam bugüne kadarki en yüksek temmuz ihracatı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Ocak-Temmuz ihracatı geçtiğimiz yıla göre yüzde 35 artışla 121.4 milyar dolara yükseldi. Son 12 aylık ihracatımız da 201.5 milyar dolara çıkarak yeni bir cumhuriyet tarihi rekoruna imza atmıştır” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kays Said'e demokrasi mesajı: Meclis açık kalsın
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kays Said'e demokrasi mesajı: Meclis açık kalsın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus’ta meclis çalışmalarını donduran mevkidaşı Kays Said ile telefonda görüştü. Erdoğan görüşmede meclis faaliyetlerinin devam etmesinin önemini vurguladı. Gelişmeleri dikkatle takip ettiklerini belirten Erdoğan, Tunus’taki istikrarın, iç barışın ve huzurun korumasının bölgenin selameti açısından da son derece mühim olduğunu belirtti. Erdoğan görüşmede demokratik geçişin bölgedeki ilham kaynağı Tunus Meclisi’nin faaliyetlerinin tüm zorluklara rağmen devam etmesinin, hem Tunus hem de bölge demokrasisi için önemli olduğuna işaret etti.
Kabineye rötar
Gündem

Kabineye rötar

Ülkenin farklı noktalarında peş peşe çıkan ve büyük bir mücadeleyle söndürülmeye çalışılan orman yangınları için bakanlar sahaya indi. Oluşturulan koordinasyon merkezlerinden gelişmeleri takip eden bakanlar, yangından zarar gören yerleşim yerlerinde incelemelerde bulunurken, evleri zarar gören vatandaşlarla da bir araya geliyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.