Hayat Soykırımcı Handkeye verilen ödüle tepki olarak Barış Gücü görevinde aldığı Nobel Madalyasını iade edecek

Soykırımcı Handke'ye verilen ödüle tepki olarak Barış Gücü görevinde aldığı Nobel Madalyası'nı iade edecek

Büyük tepkilere rağmen 2019 Nobel Edebiyat Ödülü Srebrenitsa Katliamı’nı savunan Peter Handke’ye verilmesine tepki gösteren İsveçli gazeteci Christina Doctare, 1988 yılında BM Barış Gücü sağlık ekibinden görev yaptığı dönemde aldığı Nobel madalyasını bu gece iade edeceğini açıkladı. Doctare, Nobel Edebiyat Ödülü'nün Handke'ye verilmesini sonrası Stockholm'de düzenlenen protesto gösterilerine katılarak konuşma yaptı. Konuşmasında utanç ve suçluluk duyduğunu dile getiren Doctare ''7 yıl önce orada soykırıma şahit oldum. Nobel Edebiyat Ödülü'nün Bosna Hersek'te yaşanan soykırımı inkar eden Peter Handke'ye verilmesinden dolayı Nobel madalyamı iade edeceğim.'' dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Soykırımcı Handkeye verilen ödüle tepki olarak Barış Gücü görevinde aldığı Nobel Madalyasını iade edecek
İsveçli gazeteci Christina Doctare

Bosna Hersek’te 1995 yılında yaşanan Srebrenitsa Soykırımı inkar eden Avusturyalı yazar Peter Handke bu yılki Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldı.

İsveç Kraliyet Akademisi Nobel Komitesince Peter Handke'nin ödüle layık görülmesi, özellikle Bosna Hersek ve Kosova’da büyük tartışma ve protestolara neden olurken bu duruma bir tepki de 1988 yılında Birleşmiş Milletler Barış Gücü sağlık ekibinde görev yapan İsveçli gazeteci Christina Doctare'dan geldi.

Madalyayı iade etme kararı aldı

İsveçli gazeteci Christina Doctare ve madalyası
İsveçli gazeteci Christina Doctare ve madalyası

İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen protesto gösterilerine katılarak konuşma yapan gazeteci Doctare, Birleşmiş Milletler Barış Gücü sağlık ekibinde görev yaptığı için aldığı Nobel madalyasını bu gece iade edeceğini açıkladı.

Bosna Kasabı hayranına Nobel verilmesine tepki
EKONOMİ
Bosna Kasabı hayranına Nobel verilmesine tepki

Utanç ve suçluluk duyuyorum

  • Christina Doctare'ye ait madalya
    Christina Doctare'ye ait madalya
  • Konuşmasında İsveç akademisiyle geçmişte gurur duyduğunu ancak şu an sadece utanç ve suçluluk hissettiğini dile getiren Doctare, "27 yıl önce orada soykırıma şahit oldum. Nobel Edebiyat Ödülü'nün Bosna Hersek'te yaşanan soykırımı inkar eden Peter Handke'ye verilmesinden dolayı Nobel madalyamı iade edeceğim." ifadelerini kullanarak konuşmasını tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Nobel tepkisi: Utanç vericidir, rezalettir
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Nobel tepkisi: Utanç vericidir, rezalettir

Soykırımcı Nobel
GÜNDEM
Soykırımcı Nobel

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Benim için Nobel'in hiçbir kıymeti yoktur
OYNAT 00:56
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Benim için Nobel'in hiçbir kıymeti yoktur
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'Nobel kendisini tüketmiş ideolojik bir kurumdur. Türkiye'den kalkıp teröriste ödül verdi. Benim için Nobel'in hiçbir kıymeti yoktur' ifadelerini kullandı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.