Hayat Uluslararası Model İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi başladı

​Uluslararası Model İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi başladı

Uluslararası Model İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi başladı

Uluslararası Model İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'nin 2019 yılı açılış programı, Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde gerçekleşti. Programda konuşan Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Şaban Kurt, "Öğrenciler hem kendi yabancı dillerini geliştirirken, diğer taraftan da diplomasinin inceliklerini öğreniyorlar" dedi.

Haber Merkezi IHA
Öğrenciler, dünya ve İslam coğrafyasının sorunlarına çözüm üretmek için zirvede bir araya geldi.
Öğrenciler, dünya ve İslam coğrafyasının sorunlarına çözüm üretmek için zirvede bir araya geldi.

Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı ile Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin ortaklaşa düzenlediği Uluslararası Model İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'nin 2019 yılı açılış programı gerçekleşti. Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde gerçekleşen programa Türkiye geneli ve yurt dışındaki lise ve dengi okul öğrencileri katıldı.

Açılışı yapılan ve 4 gün boyunca sürecek olan program Pazartesi günü saat 11:00'de Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacak olan zirve ile son bulacak. İngilizce ve Arapça olarak düzenlenen programda öğrencilerin uluslararası düzeyde diplomatik tartışmalarda bulunması hedefleniyor.

Liseler arasında dünyada bir ilk

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın liseler arası modelini yaptıklarını anlatan Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Şaban Kurt, "Aslında geçen yıl birincisini yaptık. Geçen yıl konumuz 'Kudüs' idi. Bu yıl ise İslam Tarihi Işığı adı altında 'Geçmişin İhyası, Geleceğin İnşası' program başlığımız.

Liseler arasında dünyada bir ilk olmuş oluyor bu program. Bir de hukuken mevzuat olarak bir karşılığı olması hasebiyle de yine dünyada bir ilk" dedi.

Öğrenciler lisede diplomasi ile tanışıyorlar

Milli Eğitim Bakanlığı gibi birçok kuruluştan destek aldıklarını söyleyen Kurt, programın yüzde doksanını Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin yürüttüğünü vurguladı. Ayrıca İslam coğrafyasında yaşayan öğrenciler açısından önemli bir buluşma olduğunu belirten Şaban Kurt, şöyle konuştu:

REKLAM
  • "Buradaki öğrenciler lisede bununla tanışmış oluyorlar. Öğrenciler hem kendi yabancı dillerini geliştirirken, diğer taraftan da diplomasinin inceliklerini öğreniyorlar. Diplomasinin nasıl yürüdüğünü, nasıl programlandığını anlıyorlar."

57 İslam ülkesi katıldı

Programa 50 ülkeden katılım olduğunu belirten Kurt, "224 delegemiz var burada. 57 İslam ülkemiz var. 5-6 ülkeden katılımımız yok o ülkelerdeki çeşitli sebeplerden dolayı ama 50 ülke var şu an burada. Ciddi bir program burası, diplomasi ve dilin yanı sıra kültürel etkinliklerimiz de var. Boğaz turlarımız, şehir turlarımız, sosyal faaliyetlerimiz var. Geçen yıl 26 ülkeydi, bu yıl 50 ülke oldu. Memnunlar ki her yerden katılım sağlandığını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Murat Cemcir Rusya'da ödül aldı
HAYAT
Murat Cemcir Rusya'da ödül aldı

Hafta içi mühendis hafta sonu çoban kardeşler
HAYAT
Hafta içi mühendis hafta sonu çoban kardeşler

Türkiye-Meksika Dostluğu Sağlık Merkezi hizmete açıldı
HAYAT
Türkiye-Meksika Dostluğu Sağlık Merkezi hizmete açıldı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.