|

Ünlü Rus ressam İlya Glazunov hayatını kaybetti

Ünlü Rus çağdaş ressam İlya Glazunov’un 87 yaşında hayata veda ettiği açıklandı.

Yeni Şafak
10:14 - 10/07/2017 Pazartesi
Güncelleme: 10:15 - 10/07/2017 Pazartesi
Diğer
Rus yazar Fyodor Dostoyevski'nin yapıtlarından esinlenerek yaptığı tablolarla da bilinen Glazunov’un 3 binin üzerinde eseri var.
Rus yazar Fyodor Dostoyevski'nin yapıtlarından esinlenerek yaptığı tablolarla da bilinen Glazunov’un 3 binin üzerinde eseri var.

İlya Glazunov’un ailesinden yapılan açıklamada, ünlü ressamın dün gece yaşamını yitirdiği belirtildi. Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Glazunov’un aile ve yakınlarına taziye mesajlarını iletti.

Rusya Güzel Sanatlar Akademisi üyesi ve SSCB halk sanatçısı unvanı bulunan Glazunov, en ünlü Rus ressamlarından biri olarak tanınıyor. Rus yazar Fyodor Dostoyevski'nin yapıtlarından esinlenerek yaptığı tablolarla da bilinen Glazunov’un 3 binin üzerinde eseri var. St Petersburg'da 1930'da doğan Glazunov, Madrid ve Barcelona kraliyet sanat akademilerinin de üyesiydi ve çok sayıda devlet nişanına layık görülmüştü.

Sputnik'in haberine göre Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rus ressam İlya Glazunov’un ölümü dolayısıyla ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileklerini ilettiğini açıkladı. Peskov, Putin ve Glazunov’un çok uzun süredir dost olduklarını hatırlatarak "Putin her zaman Glazunov’u modern dünyamızın önde gelen ressamı olarak görüyordu" diye konuştu.

#İlya Glazunov
#Rus halk sanatçısı
7 yıl önce