|

Yayınları engellenemeyen Adnan Oktar'a çözüm bulundu

Uzun süredir üzerinde çalışılan ve ekonomide birçok alanı birden düzenleyen torba tasarı, TBMM’ye sevk edildi. Yaklaşık 1 ay içinde Meclis’ten geçip yürürlüğe girmesi beklenen düzenlemede dikkat çeken maddelerden birisi de internet sitesinden yayın yapan kuruluşlara lisans zorunluluğu. Bu düzenleme ile internetten ahlak dışı yayınlan yapan Adnan Oktar'ın programları da engellenebilir.

Yeni Şafak
09:42 - 3/02/2018 Cumartesi
Güncelleme: 09:51 - 3/02/2018 Cumartesi
Diğer
Sahibi olduğu A9 kanalından yayın yapan Adnan Oktar, televizyona uygun olmayan içeriklerini internet sitesinden paylaşıyor.
Sahibi olduğu A9 kanalından yayın yapan Adnan Oktar, televizyona uygun olmayan içeriklerini internet sitesinden paylaşıyor.

Lisanslı yayın kuruluşları internet sitesinden yayın yapabilecekler. Ancak bunun için ayrıca lisans almaları gerekecek, lisans almayan kuruluşların yayınları ise sulh ceza hakimince engellenebilecek. Söz konusu maddenin Adnan Oktar'ın yayınlarıyla ilgili olduğu belirtiliyor.

Son dönemde A9 kanalından yapılan yayınlarla ilgili olarak çok sayıda şikayet RTÜK’e iletildi. A9 kanalıyla ilgili incelemeler yürüten RTÜK yetkililerine göre, şikâyete konu olan görüntülerin tamamı YouTube ve sosyal medya üzerinden yayınlanıyor, internet ortamına özel içerik olarak üretiliyor ve bu mecralardan A9 logosuyla yayınlanıyor. Hürriyet'in haberien göre, TV kanalından ise RTÜK’ün yaptırımına uğrayabilecek içerikte yayınlardan kaçınılıyor. İnternet ortamına yönelik denetim yapamayan RTÜK, Oktar’ın programlarına yaptırım uygulayamıyor.

Adnan Oktar için 444 şikayet

Oktar ile ilgili şikayetlerin en yoğun iletildiği kurumlardan biri olan RTÜK'e de son 2,5 aylık dönemde 444 şikayet ulaşmıştı. Üst Kurul uzmanlarının Oktar'ın yayınlarına yönelik yaptığı incelemelerde, tepki çeken yayınların TV kanalı üzerinden değil, internete özel içerikle üretilerek YouTube ve sosyal medya üzerinden "A9" logosu kullanılarak yayınlandığı belirlenmişti. Edinilen bilgiye göre, halihazırda internet ortamına yönelik denetimleri gerçekleştiremeyen RTÜK, gelen şikayetleri dikkate alarak Oktar'ın kanalıyla ilgili titiz bir inceleme süreci yürütüyor.

#ADnan Oktar
6 yıl önce