Hayat Yerli Turkovac aşısı ne kadar etkili Uzmanlar cevapladı

Yerli Turkovac aşısı ne kadar etkili: Uzmanlar cevapladı

Türkiye'nin inaktif Kovid-19 aşı adayı TURKOVAC'ın acil kullanım onayı aldı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda etkinliği oldukça yüksek olan aşının kullanımına 1 hafta içinde başlanacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Yerli turkovac aşısı ne kadar etkili? Yerli turkovac aşısı ne zaman, nereden olunabilir? Turkovac aşı randevu alma: turkovac aşı randevusu nasıl alınır?
TURKOVAC aşısı.

Türkiye'nin yerli inaktif Kovid-19 aşı adayı TURKOVAC'ın acil kullanım onayı için değerlendirme ve inceleme süreci tamamlandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TURKOVAC için dün acil kullanım onayı başvurusunun onaylandığını, aşının yıl bitmeden yaygın kullanıma girdiğini açıkladı.

Edinilen bilgiye göre, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna (TİTCK) yapılan bu başvuru sonrasında, TURKOVAC'ın acil kullanım onayı alındı. Bu sürecin olumlu sonuçlanmasının ardından aşının seri üretimine geçildi. Sağlık Bakanlığı, TURKOVAC'ın seri üretiminin Türkiye'de iki tesiste yürütülmesini planlıyor.

Türkiye'nin "kendi aşısını üreten ülke" olarak salgınla mücadelede elini güçlendirmesi ve aşıyı tüm insanlığın kullanımına sunması açısından da TURKOVAC büyük önem taşıyor.

Yerli TURKOVAC aşısı ne kadar etkili?

Uzmanlar, yerli aşı TURKOVAC'ın çeşitli varyantlar üzerinde etkinliğine yönelik çalışmalar da yürütüldüğünü belirtti.

Bu çerçevede aşının Alfa varyantına karşı yüzde 100 etkili olduğu belirlenirken, izole edilen Delta varyantı üzerindeki incelemeler devam ediyor.

Yerli aşı için Turkovac izni çıktı
KORONAVİRÜS
Yerli aşı için Turkovac izni çıktı

Turkovac'a acil kullanım onayı verildi, seri üretim başladı: Gelecek haftadan itibaren kullanıma geçilecek
GÜNDEM
Turkovac'a acil kullanım onayı verildi, seri üretim başladı: Gelecek haftadan itibaren kullanıma geçilecek

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.