Hayat Yeşilçamın yıldızı Fatma Girik korkuttu Hastaneye kaldırıldı

Yeşilçam'ın yıldızı Fatma Girik korkuttu: Hastaneye kaldırıldı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşayan Yeşilçam’ın ünlü oyuncusu Fatma Girik dün gece fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Yeşilçamın yıldızı Fatma Girik korkuttu: Hastaneye kaldırıldı
Fatma Girik

Bodrum’un Torba Mahallesi’nde yaşayan Yeşilçam’ın güzel oyuncusu Fatma Girik, gece saatlerinde tansiyonu yükselerek ilçedeki özel bir hastaneye kaldırıldı.

Hastanede yapılan tedavinin ardından Girik’in durumunun iyiye gittiği ve tedavisinin hastanede devam ettiği öğrenildi.

  • Öte yandan Girik’in annesi Münnevver Girik’in ise Bodrum Devlet Hastanesi’nde tedavi altında olduğu bilgisine ulaşıldı.

Yeşilçam'ın usta ismi Kartal Tibet vefat etti
HAYAT
Yeşilçam'ın usta ismi Kartal Tibet vefat etti

Ünlü Yeşilçam oyuncusu Kartal Tibet son yolculuğuna uğurlandı
HAYAT
Ünlü Yeşilçam oyuncusu Kartal Tibet son yolculuğuna uğurlandı

'Güldüren Adam' Kemal Sunal'ın vefatının üzerinden 21 yıl geçti
FOTOĞRAF 64
Title
Türk sinemasında bugün bile çok izlenen yapımlarda başrol oynayan Ali Kemal Sunal, Malatyalı Mustafa Sunal ile Saime Hanım'ın ilk çocuğu olarak 11 Kasım 1944'te İstanbul Küçükpazar'da hayata merhaba dedi. Daha sonra Sunal'ın Cemil ve Cengiz adı verilen iki kardeşi daha dünyaya geldi.
Title
Saime Sunal, yapılan bir röportajda oğlunun içine kapanık ve son derece sessiz bir kişiliği olduğunu anlatarak, O kadar içine kapanıktı ki sıkıntısını, üzüntüsünü belli etmiyordu. Keşke belirtseydi, keşke kavga etseydi de o kadar kapalı olmasaydı. ifadelerini kullanmıştı.
Title
Kemal Sunal, ilk öğrenimini Mimar Sinan İlkokulu'nda, liseyi ise 11 yılda bitirdiği Vefa Lisesi'nde tamamladı. Henüz lisedeyken tiyatroya ilgi duymaya başlayan sanatçının yeteneğini, felsefe öğretmeni Belkıs Balkır fark etti. Sen oyuncu olmalısın diyen Belkıs öğretmen, Sunal'ın babasını ikna ettikten sonra, usta oyuncuyu Kenter Tiyatrosu'na götürerek, Müşfik Kenter ile tanıştırdı.
Title
Dar gelirli bir ailenin çocuğu olarak zorlu şartlar altında çocukluk ve gençlik dönemini geçiren Sunal, bir röportajında İşte o yokluklar Kemal Sunal'ı yarattı ifadelerini kullanmıştı.
Title
Sanatçı, henüz tiyatro ve sinemaya adım atmadan önce elektrikçi çıraklığı yaptı, üniversite öğrenimi sırasında ve sonrasında ise Emayetaş Fabrikası'nda çalıştı.
Title
İlk rolünü lisede Zoraki Tabip oyununda aldı Lisede amatör olarak ilk kez Zoraki Tabiple sahneye çıkan Sunal, aynı tarihlerde oynadığı bir oyun ile Akşam gazetesinin düzenlediği liseler arası tiyatro yarışmasında En İyi Karakter Oyuncusu ödülünü aldı.
Title
Unutulmaz sanatçı Sunal, profesyonel tiyatro oyunculuğuna 1966'da başladı. Kenter Tiyatrosu'nda ilk kez Deli İbrahim adlı oyunda sahneye çıkan başarılı oyuncu, canlandırdığı celladın yardımcısı rolüyle repliği olmamasına rağmen seyirciyi güldürmeyi başararak, dikkatleri üzerine çekti.
Title
Sunal, 1981'de Ankara Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu'nda başladığı vatani görevini, Ankara Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki usta birliğinde tamamladı.
Title
Kenter Tiyatrosu'nda uzun süre kalmayan Sunal, oyuncu Bülent Kayabaş ile tanışmasına vesile olan ve henüz yeni kurulan Pendik Tiyatrosu'na katıldı. Sinema ve tiyatronun, gülen ve güldüren yüzü Sunal, bir yandan tiyatroya devam ederken şu anki adı Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi olan Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu'nda 2 yıl öğrenim gördü.
Title
Eğitimini yoğun tiyatro turneleri sebebiyle yarım bırakan Sunal, 1992'de çıkan öğrenci affı sonrasında üniversitenin 2. sınıfından devam ederek, 1995'te 51 yaşındayken mezun oldu.
Title
Mezuniyet töreninde, 4 yıllık üniversite maratonu sonunda bitti ama benimki biraz zor bitti. Ben 4 yıllık üniversite hayatını 27 yılda bitirdim. diyen sanatçı, daha sonra radyo, televizyon ve sinema bölümünde yüksek lisans yaptı ve Televizyon ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü başlıklı tez hazırladı. Sanatçının tezi, aynı adla 2005'te ailesi tarafından kitaplaştırıldı.
Title
Sinemaya Tatlı Dillim filmiyle başladı Pendik Tiyatrosu'nun maddi sorunlar nedeniyle kapanması sonrası, idol olarak gördüğü ve 4 yıl kaldığı Ulvi Uraz'ın tiyatrosuna geçen Sunal, ardından da Aksaray Küçük Opera'da, Ayfer Feray Tiyatrosu ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda sahneye çıktı.
Title
Devekuşu Kabare'de Sunal'ın oynadığı Dün Bugün adlı oyunu izleyen Münir Özkul, ünlü yönetmen Ertem Eğilmez'e, Bak Ertem, bu çocuğa dikkat et. Bunda iş var. diyerek, Eğilmez ile Sunal'ın tanışmasını sağladı.
Title
Sunal, Eğilmez'in 1973'te çektiği Tatlı Dillim filminin kadrosuna katılarak, sinemaya ilk adımı attı. Filmde Sunal'ın yanı sıra Münir Özkul, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Tarık Akan, Halit Akçatepe ve Filiz Akın da rol aldı.
Title
Sanatçı, 1974'te Atıf Yılmaz'ın yönettiği Salako filminin ardından 1975'te rol aldığı Zeki Ökten'in Hanzo ve Şaşkın Damat filmlerinde başrol oynadı.
Title
Türk sinemasının en parlak yıllarından biri olan 1975'te, Rıfat Ilgaz'ın eserinden Eğilmez'in beyaz perdeye uyarladığı Hababam Sınıfında usta isimlerle rol alan Sunal, filmin ardından Şaban ve İnek Şaban lakaplarıyla tanınır oldu.
Title
Bir yılda 5 farklı yönetmenle, 6 unutulmaz filme imza attı Usta oyuncu, 1976'da Süt Kardeşler, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Tosun Paşa, Sahte Kabadayı, Meraklı Köfteci ve Kapıcılar Kralı gibi unutulmazlar arasına giren filmlerde, 5 farklı yönetmenle çalıştı.
Title
Sunal, Devekuşu Tiyatrosu'nun Ankara turnesi sırasında Gül Sunal ile tanıştı ve 1975'te evlendi.
Title
Başarılı oyuncunun, Ali ve Ezo adını verdiği çocukları dünyaya geldi.
Title
Tatlı Dillim filminden sonra tiyatro ve sinemayı aynı anda yürütmeyi bırakan sanatçı, kariyerine sinemayla devam etti.
Title
Başarıya giden yolun disiplinden geçtiğine inanan, işinde her zaman titiz ve tertipli olduğunu söyleyen Sunal, canlandırdığı rollerde genellikle halkın içinden bir halk kahramanını canlandırarak dikkati çekti.
Title
Usta oyuncu, Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı eserinin sinema uyarlamasında canlandırdığı İnek Şaban tiplemesi başta olmak üzere, birçok filmde özgün fiziği ve hayat verdiği tiplerin halka olan yakınlığı nedeniyle kısa zamanda Türkiye'nin en sevilen oyuncularından biri oldu.
Title
Halkın gülmeye ihtiyacı var, onun için izliyorlar Sanatçı, verdiği röportajlardan birinde, telif yasası nedeniyle her akşam sunulan filmlerden sadece yapımcının para aldığını, oyuncuların hiç para kazanmadığını anlatarak, gördüğü ilginin nedenini şöyle değerlendirmişti:
Title
Bu ilgiyi sosyologların araştırması lazım. Ben de bilmiyor ve kestiremiyorum. Bildiğim kadarıyla halkın sevmesi ve o filmlerin hala geçerli olması sebep. Halkın gülmeye büyük ihtiyacı var. İşten dönen insanlar evinde gülmek, gülerek rahatlamak, günün stresini atmak istiyor.
Title
Onun için Kemal Sunal filmleri tutuyor. Filmlerimde şiddet ve kan olmadığı için de seviliyor. Ailecek seyredebilecekleri filmler ortaya çıkıyor. Ondan vazgeçmiyorlar bana göre. O yüzden hala seyirci bulabiliyor ve reyting rekorları kırabiliyor.
Title
Yüzü ve fiziki yapısı ile Fransız komedyen Fernandel'e benzetilen usta oyuncu, filmlerde her zaman haklının haksıza, güçsüzün güçlüye karşı mücadelesini temsil eden komedi ustası haline geldi.
Title
Sanatçı, 26 yıllık sanat hayatına, tiyatro oyunları hariç 6'sı yan rol, 76'sı başrol olmak üzere 82 film sığdırmayı başardı.
Title
Saygılar Bizden, Şaban Askerde, Şaban ile Şirin ve Bay Kamber olmak üzere 1993-1996'da toplam 4 dizide de oynayan Sunal, Türk sinemasında İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı iyi, saf adam rolleriyle her yaştan izleyicinin beğenisini kazandı.
Title
İzleyiciyi güldürürken düşündürmeyi de başaran sanatçı, filmlerinde öğretmenden bekçiye, kapıcıdan çöpçüye kadar birçok karaktere girerek, her dönem seyirciler tarafından ilgi gördü.
Title
Aynı zamanda canlandırdığı her karakterle seyircilerin yüzünü güldürmeyi başaran ve halk tarafından fazlasıyla benimsenen Kemal Sunal'ın oynadığı filmlerin genelinde, Türk halkının geleneklerinden, adetlerinden ve inanışlarından örnekler öne çıktı.
Title
Yer aldığı yapımlar bir başarı öyküsü özelliği taşır Motivasyon filmleri olarak da adlandırılan Sunal'ın yer aldığı yapımlar ayrıca bir başarı öyküsü özelliği taşır. Usta oyuncu, İnek Şaban filminde bir karpuzcunun başarılı bir kaleci olup yükselmesini, Doktor Civanım filminde bir hademenin doktor kılığında köylülerin gözünde büyümesini, Korkusuz Korkak filminde Mülayim'in sıradan bir memurken mahallenin gözünde kahraman olmasını, Salako filminde saf bir köylünün iyi niyetli bir eşkıyaya dönüşmesini, Bekçiler Kralı filminde sıradan bir bekçinin, mahallelinin dertlerine çare bularak halkın umudu haline gelmesi, Yüz Numaralı Adam filminde ise yine fakir bir karakterin reklam yıldızı olmasını canlandırdı.
Title
Bugüne kadar birçok ödüle değer görülen Sunal, ''Kapıcılar Kralı'' filmiyle 1977 Antalya Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü aldı.
Title
Sanatçı ayrıca 1989'da Düttürü Dünya filmindeki rolüyle Ankara Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alırken, 1998'de de Antalya Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülüne layık görüldü.
Title
Uçak fobisi olan ve hayatında hiç uçağa binmeyen Sunal, Balalaykanın 3 Temmuz 2000'de yapılacak çekimlerine katılmak için Trabzon'a gitmek üzere bindiği uçakta kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.
Title
Usta oyuncu binlerce seveninin katıldığı cenaze töreninin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Title
Usta oyuncunun rol aldığı yapımların bazıları şöyle:
Title
Canım Kardeşim
Title
Oh Olsun
Title
Salak Milyoner
Title
Mavi Boncuk
Title
Hanzo
Title
Hababam Sınıfı Serisi
Title
Şaban Serisi
Title
İbo ile Güllüşah
Title
Meraklı Köfteci
Title
Sakar Şakir
Title
Yüz Numaralı Adam
Title
Zübük
Title
Bekçiler Kralı
Title
Sahte Kabadayı
Title
Deli Deli Küpeli
Title
Öğretmen
Title
Varyemez
Title
Propaganda
Title
Süt Kardeşler
Title
Avanak Abdi
Title
Devlet Kuşu
Title
Doktor Civanım.
Title
Gol Kralı
Title
Korkusuz Korkak
Title
Postacı
Title
Şark Bülbülü
Title
Üç Kağıtçı
Title
Yedi Bela Hüsnü
'Güldüren Adam' Kemal Sunal'ın vefatının üzerinden 21 yıl geçti
Usta oyuncu, yapımcı ve senarist Kemal Sunal, 26 yıllık sanat hayatına, tiyatro oyunları hariç 6'sı yan rol, 76'sı başrol olmak üzere 82 film sığdırdı. Türk sinemasında "Süt Kardeşler", "Hababam Sınıfı", "Tosun Paşa", "Sahte Kabadayı", "Meraklı Köfteci" ve "Kapıcılar Kralı"nın da aralarında bulunduğu eserleri miras bırakan sanatçı, "Saygılar Bizden", "Şaban Askerde", "Şaban ile Şirin" ve "Bay Kamber" adlı 4 televizyon dizisinde de rol aldı. Başta "İnek Şaban" olmak üzere canlandırdığı iyi ve saf adam rolleriyle her yaştan izleyicinin beğenisini kazanan Kemal Sunal'ın vefatının üzerinden 21 yıl geçti. İşte usta sanatçı Kemal Sunal'ın hayatı ve oynadığı filmler...


AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal: Erdoğan düşmanlığı Türkiye düşmanlığına dönüştü
Gündem

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal: Erdoğan düşmanlığı Türkiye düşmanlığına dönüştü

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Samsun'da yaptığı konuşmada muhalefet partilerine sert sözlerle yüklendi. AK Parti ve Erdoğan düşmanlığının, muhalefetin gözünü kör ettiğini ifade eden Ünal, "Karşımızda artık düşmanlıkları Türkiye düşmanlığına dönüşmüş bir yapı var maalesef. O yüzden karşımızdakiler siyaset yaptıklarını söylemesin." ifadelerini kullandı.
İYİ Parti'den istifa ederek AK Parti'ye geçen Tamer Akkal: Terör örgütleriyle iş birliği yapıyorlar bunun en yakın şahitlerinden biri benim
Gündem

İYİ Parti'den istifa ederek AK Parti'ye geçen Tamer Akkal: Terör örgütleriyle iş birliği yapıyorlar bunun en yakın şahitlerinden biri benim

İYİ Parti’den istifa ederek AK Parti’ye katılan Manisa Milletvekili Tamer Akkal, muhalefeti HDP üzerinden eleştirdi. HDP'nin oyunu alabilmek için terör örgütüyle iş birliği yapıldığını belirten Akkal, "Bunun da en yakın şahitlerinden bir tanesi de üzülerek söylüyorum ki benim. Onların içerisinde bir mücadele verdim ve başarılı olamadım." dedi. Akkal, "Sadece PKK’sı değil, FETÖ’sü, aklınıza gelebilecek her türlü rant grupları, her türlü uluslararası örgütler, Sorosçular içeride öyle bir pusulanmış ki orada bir mücadele vermeniz mümkün değil." ifadelerini kullandı.
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici: Demirtaş elbette hapiste olacak beş yıldızlı otelde tatil mi yapacak?
Gündem

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici: Demirtaş elbette hapiste olacak beş yıldızlı otelde tatil mi yapacak?

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Edirne'de yaptığı konuşmada HDP'nin tutuklu Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili konuştu. Destici, "PKK'nın sözcülüğünü yapan, onun şubesi olan HDP'nin eş başkanlığını yapan, 6-8 Ekim olaylarında milleti kışkırtarak 37 Kürt kökenli vatandaşımızın ikisi polis olmak üzere şehit edilmesinin müsebbibi olan bir kişi, yani Selahattin Demirtaş elbette ki hapiste olacaktı nerede olacak beş yıldızlı otelde tatil mi yapacak?" diye konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.