Özgün KYK yurt başvuruları başladı mı? 2021 KYK yurt başvurusu nasıl yapılır?

KYK yurt başvuruları başladı mı? 2021 KYK yurt başvurusu nasıl yapılır?

KYK burs ücretlerinin yatırılmaya başlanmasının ardından gözler KYK yurt başvurularına çevrildi. Üniversite öğrenmiş gördüğü esnada barınma ihtiyacını karşılamak isteyen öğrenciler KYK yurt başvurularının ne zaman başlayacağını merak ediyor. Peki, KYK yurt başvurularına ilişkin açıklama yaptı mı? KYK yurt başvuruları ne zaman başlayacak? KYK yurt başvurusu nasıl yapılıyor? İşte konuya ilişkin detaylar...

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
KYK yurt başvuruları başladı mı? 2021 KYK yurt başvurusu nasıl yapılır?
kyk

KYK yurt ve burs başvurusu ne zaman başlayacak, başvuru tarihi belli mi? Gençlik ve Spor Bakanlığı 2021- 2022 KYK burs ve yurt başvurusu nasıl yapılır ve başvurular başladı mı? soruları üniversite öğrencileri tarafından yoğun olarak araştırılıyor.

KYK YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü'nce her yıl ağustos ayı itibarıyla alınan yurt başvuruları merakla bekleniyor. E devlet üzerinden alınan başvurular sonrası sonuçların açıklanmasını bekleyen adaylar eğitim hayatlarında ikamet edecekleri yurtlara veya maddi desteğe kayıtlarını gerçekleştirmiş olur. Henüz KYK yurt ve burs başvuru tarihleri belli olmadı.

KYK yurt başvurularına ilişkin sürecin ne zaman başlayacağı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamayla belli olacak. KYK yurt başvuru sürecine ilişkin detaylar netleştiğinde haberimizde yer alacak.

KYK BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

KYK yurt başvuruları https://www.turkiye.gov.tr/gsb... adresi üzerinden alınacak.

KYK YURT BAŞVURUSU İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELER?

a) Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması,

b) Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)

c) Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkûmiyeti bulunmaması,(Cezası tecil edilenler hariç)

ç) Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,

d) Öğrencinin, Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından "Süresiz çıkarma cezası" veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması,

e) Uluslararası öğrencilerin öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi,

f) Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması,

g) Öğrencinin, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması gerekmektedir.

KYK BURSU GERİ ÖDEMELİ Mİ?

Yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.