|
Spor

Olimpiyat Köyü'nde parası olmayana klima yok!

Brezilya'daki ekonomik kriz nedeniyle 2016 Rio Olimpiyatı'nda sadece parasını ödeyen sporcuların odasına klima aletinin takılacağı öğrenildi.

Yeni Şafak
19:25 . 8/12/2015 Salı
DHA

Brezilya'da Organizasyon Komitesi, olimpiyatı devlet yardımı olmaksızın gerçekleştirecek. Bunun için de 475 milyon Euro tasarruf planlanıyor.Organizasyon Komitesi Sözcüsü Mario Andrada konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Olimpiyatı bilet gelirleri, sponsor gelirleri ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) vereceği mali destek ile düzenlemek zorundayız. Devletten bir yardım beklemiyoruz. Bu nedenle tasarruf planı uygulamak zorundayız. Olimpiyat Köyü'nün bazı bölümlerinde klima gerekli ama yatak odalarında klimaya gerek yok. Ağustos ayında Brezilya'da kışı yaşıyoruz. Sıcaklık ortalama 25 derece."Andrada, isteyen sporcunun odasına klima taktırtabileceğini ancak masrafının kendisinin ödemesi gerektiğini belirtti. Klima takılmasını isteyenlerin oyunlar başlamadan organizasyon komitesine başvurmaları gerekiyor. Ağustos ayında ortalama sıcaklık 25 derece olmasına rağmen ısının 35 dereceye çıktığı günler de oluyor.Diğer tedbirler

Tasarruf tedbiri sadece klima ile sınırlı değil. 10 bin 500 sporcunun yarışacağı olimpiyatta görev alacakların sayısı da 5 binden 4 bin 500'e düşürüldü. VIP konuklara özel yemek çıkarılmayacak, pahalı makam araçları tahsis edilmeyecek.Ekonomik kriz yaşayan Brezilya'da işsizlik oranı çok yüksek ve ülkenin para değeri 2015 yılında Amerikan Doları'na karşı üçte bir oranında düştü.

#Brezilya
#Rio
#Olimpiyat
#2016
8 yıl önce
default-profile-img