Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Teknoloji Bordan yeni bir enerji kaynağı üretildi

Bor'dan yeni bir enerji kaynağı üretildi

Balıkesir’de araştırma yapan bilim insanları Bor’u saflaştırarak yeni bir enerji kaynağı üretti. Yeni bulunan kaynağın petrol ve doğalgazdan daha ucuz olduğu belirtildi.

Haber Merkezi Diğer
Bordan yeni bir enerji kaynağı üretildi
Bor madeni

Yerel bir firma Balıkesir’in Edremit ilçesinde çıkarılan Bor’u yüksek teknolojiye sahip ekipmanlar ile işleyerek araştırmalarını sürdürüyor. Firma şimdi çalışmalarının bir kısmını sonuçlandırdı “yeşil enerji” adı verilen ve enerji kaynağı olarak kullanılabilen bir bor türevi ortaya çıkardı.

Araştırmaları yapan firmanın sahibi Faruk Durukan’ın açıklamalarına göre bor madeninin saflaştırılmasıyla elde edilen ara eleman yeni enerji kaynağında kullanılacak. Durukan ve ekibi, bilimsel adı etil borat olan ancak dünyanın yeşil enerji olarak tanıdığı enerji türünü üretti. Yeni enerji türü petrol ve doğalgaza oranla çok daha düşük bir maliyete sahip.

Bor üzerine araştırmalar yapan Faruk Durukan
Bor üzerine araştırmalar yapan Faruk Durukan

Tamamen yerli kaynaklarla yürütülen projelerle ilgili olarak amaçlarının ülkenin ilerlemesi ve Türk Ar-Ge’sinin dünyaca tanınması olduğunu belirtti.

Bor üzerine çalışmalarının devam edeceğini fakat ana odak noktalarının hidrojen olduğunu belirten ekip geleceğin bu alanda olduğunu ifade ediyor. Hidrojenle ilgili yaptıkları açıklamada, “Hidrojen, -180 derecede ancak durdurulabilirken, bizim elde ettiğimiz bor hidrür isimli malzeme ile artık oda sıcaklığında bile hidrojeni tutabiliyor, absorbe ettirebiliyoruz” diyen Durukan, yeşil enerjinin şimdilik gemi, tren ve elektrik santralleri gibi büyük araçlarda kullanıma uygun olduğunu söyledi. Otomobiller için uygun hale getirilmesi üzerine çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Dünya üzerindeki bor rezervlerinin %72’si ülkemizde bulunuyor.

Abone Ol Google News
Barcelona, Juventus ve Real Madrid Avrupa Süper Ligi için direniyor
Spor

Barcelona, Juventus ve Real Madrid Avrupa Süper Ligi için direniyor

"Avrupa Süper Ligi" adlı girişimin içinde yer almaya devam eden Juventus, Barcelona ve Real Madrid kulüpleri, UEFA'dan gelen "tehditlere" rağmen mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini duyurdu.
Eşinin kaza yaptığını duydu: Hastanede nişanlı olduğunu öğrendi
Gündem

Eşinin kaza yaptığını duydu: Hastanede nişanlı olduğunu öğrendi

Adana'da düğün yapıp 4,5 yıldır imam nikahıyla birlikte yaşadığı Levent C.’nin kaza geçirdiğini haber alıp hastaneye koşan Zehra A. (38), büyük şok yaşadı. Levent C.’nin aynı kazada yaralanan Gamze K. ile 1 ay önce nişanlandığını öğrenen Zehra A., “Levent ile 2017'de düğün yapıp evlendik. Mal varlığım olduğu için resmi nikah kıymak istemedim. Gamze'nin ailesiyle konuştuğumda onlar da şaşırdı. Levent'e acısam mı, üzülsem mi bilemedim. Gamze hanım yaralıymış, acil şifalar diliyorum. O da benim gibi kandırılmıştır" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adalardaki atların hesabını veremeyenlerin diğer konularda neler yaptıklarını düşünmek bile istemiyoruz
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adalardaki atların hesabını veremeyenlerin diğer konularda neler yaptıklarını düşünmek bile istemiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle 81 ilden 560 gençle buluştu. Gençler, Erdoğan'a merak ettiklerini sordu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan fayton atlarının kayıp olmasıyla ilgili sorulan soruya cevap veren Erdoğan, "İstanbul'un atlarına dahi sahip çıkıp, hesabını veremeyenlerin diğer konularda neler yaptıklarını düşünmek bile istemiyoruz. İstanbul halkı bunu görüyor. Zamanı geldiğinde hesabı sandıkta sorulacaktır" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.