TeknolojiTek şarjla 1700km katedebilen elektrikli otobüs

Tek şarjla 1700km katedebilen elektrikli otobüs

Önümüzdeki yirmi yıl içerisinde içten yanmalı motorların şehir içi kullanımının yasaklanması ve elektrikli otobüs teknolojisinin gelişmesi gerekiyor. Proterra firması bu teknoloji için 20 yıla gerek olmadığını düşünüyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Proterra Catalyst E2 Max
Proterra Catalyst E2 Max

Kaliforniya merkezli şirket Catalyst E2 MAX modelinin tek şarj ile elektrikli bir aracın gidebileceği en uzun mesafeye gittiğini açıkladı. Bu dünya rekoru 1770km olarak kaydedildi. Aracın menzil testi Navistar’ın tesisinde gerçekleştirildi ve şirkette bunu onayladı.

Proterra firmasından Matt Horton, ‘’ Ağır hizmet tipi elektrikli otobüsümüz, Catalyst E2 Max daha önce hafif bir yolcu otobüsünün kırdığı 1630km’lik rekoru egale etti. Bu firmamız için büyük bir başarı’’ şeklinde bir açıklama yaptı.

Elektrikli otobüs Proterra Catalyst E2

E2 Max, 660kWh güce sahip bir pil kullanıyor ve dev otobüsün gövdesinde gizliyor. Kıyaslamak gerekirse Tesla Model S P100D, 100kWh pil ile 506km yol katedebiliyor. Hyundai geçtiğimiz günlerde Elec City bus isimli modelini duyurmuştu. Bu araç 256kWh’lik pil ile 289km yol katedebiliyor ve 1 saatte tam şarj olabiliyor.