TeknolojiYapay zeka ile fotoğraflar 3 boyutlu hale geliyor

Yapay zeka ile fotoğraflar 3 boyutlu hale geliyor

Yapay zeka uzmanlarından oluşan araştırmacılar makine öğrenmeyi kullanarak 2 boyutlu bir fotoğrafı 3 boyulu hale getiren bir yazılım geliştirdi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Yapay zeka tarafından üretilen 3 boyutlu model örneği.
Yapay zeka tarafından üretilen 3 boyutlu model örneği.

Nottingham ve Kingston üniversitelerinde araştırma yapan ve yapay zeka uzmanlarından oluşan bir grup iki boyutlu bir fotoğrafı üç boyutlu bir modele dönüştüren yazılım yaptı.

Araştırmacılar, bu araç için binlerce yüz verisini görevi yerine getirmesi için yazılıma tanıtmış. Fotoğrafta göremediği parçalar için ise yazılım daha önce yüklenen datalardan öğrendiği şeyler üzerinden yüzün neye benzeyeceğine dair tahminler üzerinden işlem yapmaya başlamış.

Fotoğraftaki yüzü tanıyarak 3 boyutlu hale getiren yazılımın bir demosuna bu link üzerinden ulaşabilirsiniz. Web sitesi tasarımsal olarak üst düzey olmasa da ortaya çıkan şey oldukça havalı.

Yapay zekayı oluşturan ekip gelecek ay Venedikte gerçekleşecek olan ICCV 2017 ‘de bir sunum yapacak.

  • Araştırma ekibinden Aaron Jackson şöyle diyor, ‘’Projenin demosunun yayınlandığı web site birkaç akşamda yapıldı. Temel olarak yaptım çünkü 3 boyutlu modellerin eğlenceli olduğunu düşünüyorum. Bilgisayar görüşü üzerine yapılan araştırmaları eğlenceli olarak sunmak zordur. ‘’

Bir yapay zekanın fotoğrafları 3 boyutlu modellere çevirebilmesi çok ilginç bir olay aslında. Derinlikli öğrenme ile yapılan bu yazılım sayesinde yapay zekanın neler yapabileceğini ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
PKK silahlarını neden bırakıp kaçtı?
Çiftlikbank'ın Bitcoin uyanıklığı
PKK'nın Afrin'deki milyon dolarlık devasa deposu ele geçirildi
İşgalci ABD ile Türkiye arasındaki büyük fark
Afrin'den Çanakkale'ye zafer hediyesi
Ay yıllarca onun adıyla anıldı: Battani
İsrail buldozerlerinin önünde duran kadın: Rachel Corrie
Rus başrahip: Yakında tüm dünya İslam’ın olacak
TRT Kürtçe'nin radyo yayınından Afrin halkına çağrı yapıldı
Arakanlılar, Myanmar baskısına rağmen İslam’ı yaşıyor
Taksi şoförlüğünden defansın göbeğine: Pepe
Esed rejiminin yıktığı camide ezanları susturmuyor
Ünlü müzisyen Roger Waters'tan İsrail'e sert sözler
Güzel yürekli kasapla sokak köpeğinin dostluğu
Döneminin en büyük beyni, botaniğin babası: Dinaveri
Bunu Gördünüz Mü? - Ramos ve Marcelo'nun güldüremediği çocuk
Bosna'dan Afrika'ya İngiltere'den Mısır'a... Vicdan Konvoyu yollarda
Allah’ın kelamı için engel tanımıyorlar
Deneysel tıbbın babası: İbn Zühr
Bir babanın en ağır yükü: Şehit oğlunu omzunda taşıdı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'dolar' açıklaması
Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'dolar' açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye ekonomisi dövizde zaman zaman yaşanan ve rasyonel temellere dayanmayan dalgalanmalara rağmen hedeflerine uygun şekilde ilerliyor" dedi.
Teröristlerin tünelleri nasıl kazdıkları ortaya çıktı
Gündem

Teröristlerin tünelleri nasıl kazdıkları ortaya çıktı

Zeytin Dalı Harekatı'nda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kontrolü sağladığı Afrin'de, teröristlerin iş makineleriyle tepelerin içine açtığı tüneller ortaya çıkarıldı. Tünellerde, Afrin'den kaçan teröristlerin kazıda kullandığı gelişmiş teknolojiye sahip özel iş makineleri bulundu.
Facebook’u sil kampanyası büyüyor
Teknoloji

Facebook’u sil kampanyası büyüyor

50 milyon kullanıcının hesap bilgilerini usulsüz şekilde sattığı ortaya çıkan sosyal medya devi Facebook’u protesto eden kullanıcılar “Facebook’u sil” kampanyası başlattı.
Neden bırakıp kaçtılar?
Gündem

Neden bırakıp kaçtılar?

Zeytin Dalı Harekatı kapsamından geçtiğimiz gün Afrin’in terörist gruplardan arındırılmasının ardından ilçe merkezinde güvenlik güçlerinin geniş çaplı arama-tarama faaliyetleri devam ediyor. İlçe merkezine ilerleyişte çok sayıda tünel ve mühimmat ele geçiren TSK-ÖSO unsurları NATO standartlarında dev mühimmat depoları buldu. Uzmanlara göre, teröristlerin aralarında TOW füzelerinden SUV-23’lere, doçkalardan arazi mayınlarına kadar her türlü mühimmatı bırakıp kaçmalarında farklı dinamikler etkin.
Çiftlik Bank'ta Bitcoin uyanıklığı
Ekonomi

Çiftlik Bank'ta Bitcoin uyanıklığı

Binlerce kişiyi "Çiftlikbank" organizasyonu ile dolandıran Mehmet Aydın'ın eşi Sıla Aydın ifadesinde her şeyi bir bir anlattı. Sıla Aydın, Mehmet Aydın'ın üretilen bitcoinleri kendi şahsi hesabına aktardığını, şirket adına eksik görünen paraları ise buradan telafi ettiğini söyledi.