|

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'ya verdiği ayar CHP'nin de ayarlarını bozdu

Semih Bozkuş
00:08 - 21/11/2023 Salı
Güncelleme: 00:39 - 21/11/2023 Salı
Diğer

Geçtiğimiz hafta Almanya'yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada tarihi bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile düzenlenen basın toplantısında Eurofighter savaş uçakları üzerinden provokasyona girişen bir Alman gazeteciye verdiği cevap geniş yankı uyandırdı. Erdoğan'ın hem dünyaya hem de kendi topraklarında Almanya'ya verdiği ayar CHP'nin de ayarlarını bozdu. Düzenlediği basın toplantısında konuşan CHP Sözcüsü Deniz Yücel, Erdoğan'ın 'Eurofighter' cevabı ile Türkiye'yi, 'parasıyla uçak almak için kapı aşındıran bir ülke' olarak gösterdiğini iddia etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta resmi temaslarda bulunmak üzere Almanya'ya gitti.Berlin'e geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanlığı Bellevue Sarayı'na gelişinde Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından kapıda karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile baş başa görüşme ve heyetler arası çalışma yemeği öncesinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Burada yaptığı konuşmada dünyaya Filistin'in haklı davasını dünyaya, "Bakın ben rahat konuşuyorum. Çünkü bizim İsrail'e borcumuz yok. Borçlu olsak bu kadar rahat konuşamayız. Ama borçlu olanlar rahat konuşamıyorlar." ifadeleriyle haykıran Erdoğan'ın sözleri dünya basınında geniş yer aldı.

İngiliz, Alman, Fransız ve İsrail basını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini manşetlere taşıdı.

Provokasyona girişen Alman gazeteciye 'Eurofighter' cevabı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın basın toplantısında Alman gazetecinin sorusuna verdiği tarihi yanıt da hafızalara kazındı.

Gazetecinin Hamas üzerinden Türkiye'yi Eurofighter savaş uçağı hakkında tehdit etmesine tarihi bir yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eurofighter konusunda Almanya verir veya vermez. Dünyada savaş uçaklarını üreten sadece Almanya mı? Birçok yerden bunların çalışmasını yaparız, temin ederiz. Şu anda insansız savaş uçakları noktasında da Türkiye önde gelen ülkelerden bir tanesi durumuna gelmiştir. Bir basın mensubu olarak, bizi bununla tehdit etmeyin. Bize öyle sorular sorun ki bu sorular vicdani olsun, insani olsun, cevaplarını da biz size o şekilde verelim" çıkışı yaptı.

Erdoğan'ın tarihi ayarı CHP'nin de ayarını bozdu

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geniş yankı uyandıran bu sözleri CHP'de büyük bir rahatsızlığa neden oldu.

Partisinin MYK toplantısına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan CHP Sözcüsü Deniz Yücel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'da soğuk karşılandığını ve Alman medyasının eleştirisine maruz kaldığını ileri sürdü.

Yücel, söz konusu hezeyanlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Alman gazetecinin Eurofighter üzerinden giriştiği provokasyona verdiği cevaba değinerek sürdürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Eurofighter konusunda Almanya verir veya vermez. Dünyada savaş uçaklarını üreten sadece Almanya mı? Birçok yerden bunların çalışmasını yaparız, temin ederiz." sözlerini hatırlatan Yücel, Erdoğan'ın bu ifadeleri kullanarak Türkiye'yi, 'parasıyla uçak almak için kapı aşındıran bir ülke' olarak gösterdiğini iddia etti.


#Deniz Yücel
#Recep Tayyip Erdoğan
#İsrail
#Filistin
#Gazze
#CHP
11 gün önce
default-profile-img