YazarlarHava Cilan ile açılan pandora kutusu

Hava Cilan ile açılan pandora kutusu

Elvan Alkaya
ElvanAlkayaİnternet Yazarı

37 yaşındaydı…

Mecburi doğu hizmetini tamamlamış, profesör olmasına üç yıl kalmıştı

Pamukkale Üniversitesi’nde başörtüsü ile çalışabilen bir doktor olduğunu etrafına anlatıyordu. İnançlıydı…

Son günlerinde anne ve babasının Denizli’ye gelmesi için uçak biletlerinin organizasyonunu yapıyordu.

Ailesine ve tanıdıklarına daha büyük bir otomobil almak istediğini söylemiş, kendisine yardımcı olmalarını rica etmişti.

Son dakikalarında hastalarını gülümseyerek muayene ediyor, çevresine gülücükler saçıyordu.

Odasının kapısına gittiği 30 saniye ise muallak… Çünkü kamera kayıtlarında o 30 saniye ‘teknik bir problem’ yüzünden kayıp…7 Kasım 2014’teodasında ölü olarak bulundu Hava Cilan. Ölümü resmi kayıtlara ‘intihar’ olarak not düşüldü.

REKLAM

Acılı aile İstanbul’dan Denizli’ye gelene kadar kızlarının ölümüyle ilgili pek çok işlem tamamlanmıştı.Kendilerini bugün FETÖ’nün PAÜ yapılanmasında yargılanan iki isim karşıladı. Aileye ‘Böyle durumların normal olduğu, olayı fazla eşelemelerine gerek olmadığını’ tembihlediler.

Sudan çıkmış balığa dönen ailenin kafasından üç yıl boyunca soru işaretleri eksik olmadı. Ta ki geçen haftaya kadar…

Geçtiğimiz hafta PAÜ Nefroloji Bölümü’nde görev yapan Yrd. Doç Dr. Hava Cilan’ın intiharındaki FETÖ mobbingi iddiasını yazdıktan sonra abisine ulaştım. Ellerimin titreyerek aradığım numaradan ailenin Hava Cilan’ın intihar etmiş olabileceğine hala inanmadıklarının teyidini aldım.

REKLAM

Yeni Şafak’tan Hamdi Koçoğlu, Hava Cilan’ın abisine ulaştı ve kafalarda çokça soru işareti oluşturacak ifadelere ve kamera kayıtlarına ulaştı. Yaptığı haberin ardından konu diğer medya ve basın organlarında da ses buldu.

Hava Cilan’ın ailesi bugün FETÖ’nün PAÜ yapılanmasına yönelik davasına müdahil olmak için başvuruda bulunacak. Umarım ilerleyen günler, Hava Cilan’ın ölümünün arkasında FETÖ mobbingi ya da başka bir sebep olup olmadığını ortaya çıkaracak.

Neden Hava Cilan ile uzun süredir açılması gereken pandoranın kutusunu açtığımı size şöyle izah edeyim;

Aldığı puanlar yeterli olmasına rağmen yüksek eğitim şansı FETÖ’nün PAÜ yapılanması altında ezilmiş kişilerden biriyim. Size sözlü mülakat öncesi yüzüme kapanan kapıları ya da mülakattaki şaka gibi soruları yazmak isterdim ama sanırım bu konu, uzunluğuyla başka bir köşe yazısı olur… 

REKLAM

FETÖ’nün PAÜ yapılanmasında uyguladığı mobbinge maruz kalan akademisyenlerden tanıdıklarım var. Mesela bu yapılanma tarafından ağır mobbinge uğradığına bizzat tanıklık ettiğim ve Hava Cilan’ın adını FETÖ’nün PAÜ yapılanması davasında zikreden tanığı çok yakından tanıyor, o dönem gözünden süzülen yaşları ve çektiği acıları bugün gibi hatırlıyorum…

Dahası çalışma hayatında kadınlara mobbing uygulamayı seven, ‘bayanlarla çalışmak istemiyorum’ diyen vs birçok insan görünümlü canlılarla çalıştım. Damarlarına kadar mobbing zerk edilmiş, hayattan beklentisi kalmamış, uğradığı mobbing nedeniyle iş yerinden ayrılmış, ancak mobbinge uğradıklarının zulmünden kurtulamadığı için tüm kapılar yüzüne kapanmaya devam etmiş size en az 5 samimi arkadaşımın ismini verebilirim.

REKLAM

FETÖ’nün geleceğime müdahalesi, çalışma hayatımda yaşadığım mobbing vakaları ve çevremde mobbing nedeniyle ölümün kıyısından dönmüş yaşam hikayelerine karıştı Hava Cilan. Konuyu kaleme alırken açıkçası altından bu kadar şaibe çıkacağını bilmiyordum. Hislerime güvenip açtım pandoranın kutusunu…

Geçtiğimiz hafta konu ile yürekli savcılarımıza seslenmiştim. Bugün ise geçmişte Pamukkale Üniversitesi’nde FETÖ’nün mobbingine maruz kalmış akademisyenlere ve diğer personellere sesleniyorum. Eğer Hava Cilan yaşarken, onun yaşadığı mobbingden haberdarsanız hatta siz de aynı baskıya maruz kaldıysanız artık konuşma zamanı…

Hava Cilan’ın annesinin olayın üzerinden üç yıl geçmesine rağmen hala ‘Kızımı öldürdüler’ diye feryat ettiğini biliyor musunuz?

REKLAM

Eğer gerçekleri biliyorsanız, bu feryada sessiz kalmayın…