Yazarlar Yargılanacaksıncılara ne oldu?

“Yargılanacaksın”cılara ne oldu?

Elvan Alkaya
Elvan Alkaya Gazete Yazarı

17-25 Aralık 2013 (FETÖ’nün yargıya darbe girişimi) ve 1-19 Ocak 2014 (FETÖ’nün 15 Temmuz darbe hazırlığı) tarihlerinden sonra gazetecilerden siyasi parti vekillerine kadar birçok isim inatla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Yargılanacaksın” kelimesini zikretmişti. Hafızalarımızı tazeleyip, o günden bugüne “Yargılanacaksın”cılara neler olduğunu hatırlayıp ve o sözün hamisinin kim olduğunu ifşa edelim.

 GAZETECİLER ve FETÖ’nün KALEMŞÖRLERİ

25.02.2014/Türksolu dergisi Gökçe Fırat: Tayyip Erdoğan, sadece iktidardan düşmeyecektir, hapse girecektir. Öyle siyasi bir suçtan da değil, adi bir suçtan, hırsızlıktan yargılanacaktır.

Türksolu dergisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı asmakla tehdit eden Gökçe Fırat Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Gökçe Fırat şu an FETÖ’nün medya yapılanmasına ilişkin "örgüt üyeliği" ve "darbeye teşebbüs" suçlarından yargılanıyor.

28.02.2014/Zaman gazetesi yazarı Mümtazer Türköne: Anlı şanlı generalleri yargılayan bu ülke, teslim ettiği emaneti istismar edenleri yargı önüne çıkartmaz mı?

Kapatılan Zaman gazetesi yazarı Mümtazer Türköne Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tehdit ettiği gerekçesiyle 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mümtazer Türköne "Darbeye teşebbüs" suçundan 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve "Silahı terör örgütüne üye olmak" suçundan da 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame ile yargılanıyor.

18.04.2014/Cumhuriyet gazetesi yazarı Can Dündar: Er ya da geç... Erdoğan yargılanacaktır!

Can Dündar yargılandığı MİT TIR'ları davasında 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldıktan sonra Almanya’ya kaçtı. Hakkında "yakalama" kararı verilen Dündar ile ilgili "kırmızı bülten" ve Almanya’dan iade talebi de bulunuyor. Firari Can Dündar en son Hollanda’da “"Evet devlet sırlarını yayınlayarak suç işlediğimi kabul ediyorum" derken görüldü.

11.09.2015 Twitter hesabı Fuat Avni: 'Mit tırları' diye algılatmaya çalıştıkları silah tırları sevkiyatının uluslararası suç niteliğine dönüşmesi an meselesi.

Twitter hesabı Fuat Avni’nin sahiplerinden Said Sefa ve 29 sanık FETÖ’nün medya yapılanması davasında yargılanıyor. Said Sefa o dönem Fuat Avni hesabından bolca yazdığı “Yargılanacaksın”, “Korkma, titre” ve “kaybedenlerdensiniz” kelimelerini  bugün kendi hayatında yaşıyor. Savcının müebbet hapis cezası istediği Said Sefa, korkak bir vatan haini ve firari terörist olarak ABD’de göbek büyütüyor.

15.09.2015 Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil: Cumhurbaşkanı yargılanabilir.

24.10.2016 Sözcü gazetesi yazarı Nasuh Mahruki: "Devran dönecek, hükümet vatana ihanetten yargılanacak"

Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay'ın da aralarında bulunduğu 4 isim hakkında FETÖ yöneticisi olmak suçundan iddianame hazırlandı. İddianamede, Sözcü gazetesinin örgütün yayın organlarından bir farkı olmadığı, aynı amaca yönelik kamuoyu oluşturmaya çalıştığı yer alıyor. Sözcü Gazetesinin sahibi Burak Akbay ''silahlı terör örgütünü yönetme'' ve ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan 30 yıl, 3 Sözcü gazetesi çalışanı ise ''silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek yardım etme'' suçundan on beşer yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. Burak Akbay hala firari…

Davaya ilişkin bilirkişi raporunda, FETÖ’nün kapatılan yayın organı Zaman Gazetesi ile Sözcü Gazetesi’nin benzer mizanpaj ve aynı dil ile eş zamanlı haber yaptığı, kişilik hakkı ihlali olarak düşünülebilen tapelere birlikte yer verdikleri, gazete paylaşımlarının FETÖ yayın organlarında ve FETÖ’ye bağlı olduğu düşünülen sosyal medya hesaplarındaki donelerle birebir örtüşme ve ciddi bir benzeşme içinde olduğu, FETÖ’nün sosyal medyadaki ayağı olan Fuat Avni paylaşımlarının Sözcü Gazetesi twitter hesabı üzerinden yaygınlaştırıldığı ve internet sitesi üzerinden haberleştirildiği belirtiliyor. Sözcü Gazetesi’nin 17-25 Aralık ve sonrasında yapılan haberlere ve söz konusu gazetenin twitter paylaşımlarına da iddianamede ayrıntılı yer veriliyor.

Nasuh Mahruki hakkında “Cumhurbaşkanı’na alenen hakaret” suçundan 4 yıldan 8 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. "Kesinlikle eylem nedeniyle isnat edilen Cumhurbaşkanı, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan değildir çünkü 2004-2006'da cumhurbaşkanımız değildi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer idi” savunmasını yapan Mahruki’nin davası devam ediyor.

21.03.2016 Eski Taraf gazetesi yöneticisi Ahmet Altan: Erdoğan geçici süreliğine seçilmiş birisi, işlediği suç varsa yargılanacak!

Ahmet Altan FETÖ’nün medya yapılanmasına ilişkin davada yargılanıyor. Savcı "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" suçundan kendisi için 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

26.03.2017 Emre Uslu: Bir gün er ya da geç bu 15 Temmuz darbe tiyatrosunda ölenlerin Tayyip Erdoğan, Hakan Fidan Zekai Aksakallı, Hulusi Akar dörtlüsü tarafından kurgulanan bir girişim olduğu, darbeyi bilerek ve isteyerek önlemedikleri, kurgu ile yüzlerce insanın ölümüne sebebiyet verdikleri gerekçesiyle yargılanacaklar.

ABD’de yaşayan kaçak bir FETÖ teröristi olan Emre Uslu hakkında iade ve tutuklama kararı var. Bir ara PKK’lılarla birlikte eylem yaparken görülen kalemşör, twitter hesabından saçmalamasyonlarına devam ediyor.

CHP MİLLETVEKİLLERİ

23.07.2014/CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu: Başbakan bir gün mutlaka Türkiye'de rüşvet ve sahtekarlıktan, uluslararası ceza mahkemesinde de Roboski katliamı ve Suriye'deki savaş suçundan yargılanacaktır. Bu yüzden ona uzun ömürler dilerim.

21.04.2015 CHP Milletvekili Osman Korutürk: Erdoğan Lahey'de yargılanabilir.

23.05.2015 CHP Hatay 1. Sıra milletvekili Hilmi Yarayıcı: Korkuyorsunuz çünkü yargılanacaksınız!

29.05.2015: CHP Milletvekili Barış Yarkadaş: Bu Erdoğan'ın Lahey'de uluslararası divanda yargılanmasını gerektiren bir suçtur. Lahey'de yargılamalar kafes içinde yapılır.

12.10.2015 CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar: Recep Tayyip Erdoğan mutlaka yargılanacaktır.

21.03.2016 CHP Grup Başkanvekili Engin Altay:  Cumhurbaşkanı Erdoğan görev süresi bittiğinde, Türkiye’yi kan gölüne çevirmekten dolayı mahkemelerde hesap verecektir.

21.04.2016 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Gün gelecek ‘ben bu davanın savcısıyım' diyen zat da yargılanacaktır.

25.03.2017 CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba: Akıllarınca tarihi tersten yazıp kendi suçlarını temizleyecekler. Ama bu leke çıkmaz. Ne yaparsanız yapın, mutlaka ama mutlaka yargılanacaksınız.

14.06.2017 CHP Milletvekili Engin Altay: Erdoğan savaş suçundan yargılanacak.

Hala CHP milletvekili olan Sezgin Tanrıkulu’nun “Silahlı İnsansız Hava Araçları'yla (SİHA) siviller vuruldu" iddiası nedeniyle başı dertte. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Tanrıkulu hakkında "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin manevi şahsiyetini aşağıladığına" dair somut deliller bulunduğundan Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 301. maddesi gereğince soruşturma başlatıldı.

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun, durdurulan MİT TIR’ları görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a verdiği iddiasına ilişkin yargılandığı davada, Savcı ömür boyu hapis cezası istedi.

HDP Milletvekilleri&PKK’lılar

15.12.2015 HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder: Hepiniz yargılanacaksınız diz çöküp merhamet ve af dileyecek, dileneceksiniz.

04.01.2016 HDP Milletvekili Felaknas Uca: Erdoğan’ı Lahey’de yargılatacağız.

07.07.2016 PYD/PKK Eş Başkanı Salih Müslim: Erdoğan’ın Lahey’de yargılanması için bütün dosyalar hazırlanmış durumda.

21.07.2017 Milletvekilliği düşürülen HDP’li Faysal Sarıyıldız: Erdoğan'ın uluslararası mahkemelerde yargılanması için çalışacağız.

12.09.2017 KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu: Erdoğan yargılanacak.

HDP milletvekillerinin büyük bir kısmı ya gözaltına alınıp serbest bırakıldı, ya Avrupa’ya kaçtı ya da tutuklandı. Teröre destek vermekten yargılamaları devam edenler arasında Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ,  İdris Baluken, Gülser Yıldırım, Ferhat Encü, Abdullah Zeydan, Çağlar Demirel gibi isimler bulunuyor.

Selma Irmak 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Selahattin Demirtaş, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini ve devletin kurum ve organlarını aşağılamak” suçlamasıyla 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Nursel Aydoğan'a “terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek suretiyle örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası verildi. Ferhat Encü, "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla 3 yıl 9 ay, "5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'na muhalefet" suçlamasıyla da 10 ay hapis ile cezalandırıldı. Burcu Çelik'e "terör örgütüne yardım ve yataklık" suçundan 6 yıl hapis cezası verildi.

Firari olarak aranan HDP milletvekillerinden Nihat Akdoğan Hakkari'de yakalandı. Haklarında terör suçundan gözaltı kararı bulunan Tuğba Hezer Öztürk ve Faysal Sarıyıldız Avrupa’ya kaçtı.

Figen Yüksekdağ, Besime Konca, Tuğba Hezer Öztürk, Faysal Sarıyıldız, Nursel Aydoğan’ın milletvekilliği düştü. Milletvekilliğinin düşmesi kabul edilen Leyla Zana ile birlikte yakın zamanda 1 Kasım’da 59 milletvekili olan HDP’nin milletvekili sayısı 53’e düşecek.

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Yargılanacaksın” diyenlerin çoğu teröre destek vermekten yargılanıyorlar. O isimlerin bazılarını piyon olarak kullanan ABD ise, bugün hukuki dayanağı olmayan “Türkiye İran ile ticaret yapamaz” iddianamesi ile bir Türkiye Cumhuriyeti’ni yargılıyor.  

O günlerde gözü Erdoğan nefreti ile bürünenler, bugün “Yargılanacaksın” sözünün hedefinin aslında Türkiye Cumhuriyeti olduğunu maalesef yeni idrak ettiler… “Yargılanacaksın” sözünün sahibinin teröristlere 4 bin tır ağır silah verip Türkiye sınırına yerleştiren ABD olduğunu yeni anlayanlara geçmiş olsun…

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.