Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya AB, Novavaxın Kovid-19 aşısından 200 milyon doz alıyor

AB, Novavax'ın Kovid-19 aşısından 200 milyon doz alıyor

Avrupa Birliği (AB), yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilecek aşı alım çalışmaları kapsamında Novavax firması ile 200 milyon dozluk alım sözleşmesi imzalayacak. AB'nin bugüne kadar aşı üreticileriyle vardığı anlaşmalar, 2 milyar dozdan fazla aşı alması bekleniyor.

Haber Merkezi AA
AB, Novavaxın Kovid-19 aşısından 200 milyon doz alıyor
Arşiv

AB Komisyonu, Kovid-19 aşısı alımı için Amerikan ilaç firması Novavax ile yapılan görüşmelerin tamamlandığını açıkladı.

  • Aşının güvenli ve etkili olduğunun kanıtlanmasının ardından AB üyesi ülkelerin Novavax’ın geliştirmekte olduğu aşıdan 100 milyon doz alacakları belirtilen açıklamada, talep edilmesi durumunda 100 milyon doz ilave aşı alım seçeneğinin de yapılacak sözleşmede yer alacağı kaydedildi.

Arşiv
Reuters
Arşiv

Daha önce diğer şirketlerle de anlaşılmıştı

AB daha önce de AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon ve Johnson and Johnson şirketiyle 400 milyon, Pfizer ve BioNTech ile 300 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 160 milyon doz doz aşı almak için anlaşma yapmıştı.

  • Novavax’ın 200 milyon dozuyla birlikte AB bugüne kadarki sözleşmelerle 2 milyar 165 milyon dozluk aşı alım imkanı doğmuş oldu.

Öte yandan, AB söz konusu aşıların fiyatlarına ilişkin bilgileri ticari gerekçelerle paylaşmıyor.

AB, Pfizer ve BioNTech'in aşısından 300 milyon doz alacak
KORONAVİRÜS
AB, Pfizer ve BioNTech'in aşısından 300 milyon doz alacak
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.