Dünya AB Komisyonu Başkanı Leyen Ukraynanın AB adaylığı sonucu gelecek hafta belirlenecek

AB Komisyonu Başkanı Leyen: Ukrayna’nın AB adaylığı sonucu gelecek hafta belirlenecek

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna'nın üyelik başvurusu hakkındaki görüşlerini, gelecek hafta açıklayacaklarını söyledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
​AB tarih verip duyurdu: Ukrayna için kritik gelişme
AB Komisyonu Başkanı Leyen ve Ukrayna lideri Zelenskiy

Von der Leyen, Kiev'de Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Zelenskiy ve Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal ile yaptığı görüşmelere değinen von der Leyen, görüşmeler sayesinde değerlendirmelerini gelecek haftanın sonuna kadar sonuçlandırma imkanı bulacaklarını kaydetti.

Von der Leyen, AB Komisyonu olarak üye ülkelere Ukrayna'nın başvurusuyla ilgili tavsiyelerini ileteceklerini hatırlatarak "AB'ye giden yol bellidir. Ukrayna'nın bu süreçte gösterdiği çaba ve kararlılığı takdir ediyoruz." dedi.

Zelenskiy: Avrupa projesi kesinlikle Ukrayna olmadan tamamlanamaz
DÜNYA
Zelenskiy: Avrupa projesi kesinlikle Ukrayna olmadan tamamlanamaz

Zelenskiy ile ayrıca Ukrayna'nın yeniden inşasını da görüştüklerini aktaran von der Leyen, bu konuda Ukrayna'ya hem AB ülkelerinden hem de uluslararası kuruluşlardan çok büyük destek yapılacağını, bu konuda şeffaflık ve hesap verebilirliğin önem taşıdığını ifade etti.

  • AB Komisyonu'nun, Ukrayna'nın AB üyelik süreci başlangıcı konusundaki görüşünü haftaya açıklamasından sonra, AB ülkelerinin liderlerinin, bu ilk görüş ve tavsiyeyi 23-24 Haziran'daki zirve toplantısında ele alması bekleniyor.

Putin söz vermişti: Ukrayna'da Rus pasaportu dağıtımına başlandı
DÜNYA
Putin söz vermişti: Ukrayna'da Rus pasaportu dağıtımına başlandı

Ukrayna'dan acı itiraf: Mühimmatımız bittiği için cephelerde kaybediyoruz
FOTOĞRAF 16
Title
Ukrayna'nın askeri istihbarat başkan yardımcısı, Ukrayna'nın cephede Rusya'ya karşı kaybettiğini ve şu anda Rusya'yı uzak tutmak için neredeyse yalnızca batıdan gelen silahlara bağımlı olduğunu söyledi.
Title
Ukrayna askeri istihbarat başkan yardımcısı Vadym Skibitsky Guardian'a verdiği demeçte “Bu artık bir topçu savaşı. Cephe hatları artık geleceğin kararlaştırılacağı yer ve topçu açısından kaybediyoruz\" dedi.
Title
Ukrayna, bu son açıklamasıyla neredeyse mühimmatımız bitti ve batılı silahlara güveniyoruz diyor.
Title
Skibitsky, \"Artık her şey Batının bize ne verdiğine bağlı. Ukrayna'nın bir topçu parçasına karşılık Rusya 10 ila 15 topçu parçasına sahip. Batılı ortaklarımız bize sahip olduklarının yaklaşık %10'unu verdiler.” sözlerini kullandı.
Title
Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski dün İngiltere'nin Kiev'e verdiği desteği övdü ve İngiltere savunma bakanı Ben Wallace'ın Ukrayna'ya habersiz bir ziyaret yapması nedeniyle ona daha fazla silah vermeleri çağrısını yineledi.
Title
Zelenski “Kelimeler eyleme dönüşür. Ukrayna'nın Büyük Britanya ve diğer ülkelerle ilişkisi arasındaki fark bu: Silahlar, finans, yaptırımlar- bu üç konuda İngiltere liderlik gösteriyor.\" dedi.
Title
Skibitsky'ye göre Ukrayna günde 5.000 ila 6.000 top mermisi kullanıyor.
Title
Askeri istihbarat başkan yardımcısı, topçu mermilerinden ateşlenen Mühimmat hakkında \"Topçu mühimmatımızın neredeyse tamamını tükettik ve şimdi 155 kalibrelik NATO standart mermileri kullanıyoruz. Avrupa aynı zamanda daha düşük kalibreli mermiler de teslim ediyor, ancak Avrupa tükendikçe bizdeki mühimmat miktarı da azalıyor.\" açıklamasını yaptı.
Title
Zelenski, geçen hafta, her gün 60 ila 100 Ukrayna askerinin öldüğünü ve 500'ün de yaralandığını söylemişti. Ukrayna, askeri kayıplarının toplam sayısını ise gizli tuttu.
Title
Bu hafta Ukrayna'nın ön cephelerinde savaşan ve Guardian'a konuşan askerler de benzer bir tablo çizdi.
Title
Skibitsky, batının Ukrayna'ya Rus topçu parçalarını uzaktan yok etmek için uzun menzilli roket sistemleri tedarik etmesi gerektiğini vurguladı. Bu hafta Ukrayna cumhurbaşkanlığı danışmanı Oleksiy Arestovych, Guardian'a Ukrayna'nın Rusya'yı yenme şansına sahip olmak için 60 adet çoklu roketatara ihtiyacı olduğunu söyledi.
Title
Bu sayı İngiltere ve ABD tarafından şimdiye kadar Ukrayna’ya vaat edilen bir avuçtan çok daha fazlası.

Ukrayna, NATO ile 15 Haziran'da Brüksel'de yapılacak temas grubu toplantısında Batıdan isteyeceği silah ve savunma teçhizatının bir listesini hazırlıyor.
Title
Skibitsky, çatışmanın yakın gelecekte ağırlıklı olarak bir topçu savaşı olarak kalacağını ve Rusya'dan başlatılabilecek ve sivilleri vurabilecek roket saldırılarının sayısının mevcut hızında kalacağını düşünüyor.

İlk ayda Rusya Ukrayna'yı sürekli roketlerle vuruyordu ancak bu durum son iki ayda yavaşladı. Ukrayna silahlı kuvvetleri başkanı tarafından yayınlanan son rakamlar, Rusya'nın günde 10 ila 14 arasında fırlattığını iddia ediyor.

Bu roketlerin üretimi ise oldukça pahalı. Her roket birkaç yüz bin Dolar ile birkaç milyon dolar arasında bir maliye sahip.
Title
“Rusya'nın çok daha az roket saldırısı gerçekleştirdiğini ve H-22 roketlerini kullandığını fark ettik; onlar eski 1970'lerin Sovyet roketleri,\" diyen Skibitsky. \"Bu, Rusya'nın roketlerinin azaldığını gösteriyor.\" diyerek durumu aktardı.

Skibitsky ayrıca, Rusya'nın yaptırımlar nedeniyle hızlı bir şekilde roket üretemediğini ve tedarikinin yaklaşık yüzde 60'ını kullandığını söyledi.

Siren sesi Ukraynalılar için günlük bir rutin haline geldi. Sirenler aynı anda birden fazla bölgede düzenli olarak çalıyor, ancak çoğu zaman yerdeki insanlar için patlama olmadan geçiyor. Skibitsky'ye göre, her siren bir roketin Ukrayna hava sahasına girdiğini işaret ediyor, ancak güvenlik nedeniyle etkisi her zaman bildirilmiyor.
Title
Skibitsky, “Roketlerin çarpması, nereden fırlatıldıklarına bağlı olarak 40 ila 90 dakika arasında sürüyor… Nereye ineceklerini bilmiyoruz” dedi. Rusya'nın şu anda Rusya hava sahasından çıkmadan Ukrayna'nın her yerine ulaşabilen uzun menzilli bombardıman uçakları kullandığını kaydetti.

Skibitsky, üç cephe hattı açısından, Rusya güçlerinin çoğunun artık Donbass bölgesinde yoğunlaştığını ve hem Donetsk hem de Luhansk cumhuriyetlerinin idari sınırlarını işgal etmeye çalıştığını söyledi. Burası, topçu savaşlarının en ağır olduğu bölgeydi, dedi.

Skibitsky, savaşın başlangıcından bu yana düzenli olarak bombalanan Ukrayna'nın ikinci büyük kenti Harkiv’e yönelik tehdit azaldı” dedi.
Title
Skibitsky, son olarak, Rusya'nın neredeyse tamamen işgal ettiği iki güney Ukrayna bölgesi olan Zaporizhzhia ve Herson'da Rus kuvvetlerinin uzun mesafe için kazdığını söyledi. Askeri yetkiliye göre Ruslar ikili, bazen üçlü savunma hatları inşa ediyorlar.

Skibitsky, \"Bu bölgeyi geri almak artık daha zor olacak\" dedi ve ekledi \"Ve bu yüzden silahlara ihtiyacımız var.\"

Ukrayna askeri istihbaratı, Rusya'nın daha fazla silah üretmeden veya nüfusu bir yıl daha seferber etmeden mevcut hızıyla devam edebileceğine inanıyor.

Skibitsky, Rusya'nın batıyı yaptırımları kaldırmaya ikna etmek için savaşı bir süreliğine dondurma olasılığını dışlamıyor. \"Ama sonra yeniden başlayacaklar: Son sekiz yıla bakın\" diye ekledi.
Ukrayna'dan acı itiraf: Mühimmatımız bittiği için cephelerde kaybediyoruz
Ukrayna ile Rusya arasında devam eden savaşa yönelik Ukrayna askeri istihbaratından acı bir itiraf geldi. ''Neredeyse mühimmatımız bitti ve batılı silahlara güveniyoruz'' diyen Ukrayna askeri istihbarat başkan yardımcısı Vadym Skibitsky
cephelerde Rus ordusuna karşı kaybetmeye başladıklarını ve savaşta çok kritik bir dönüm noktasına girildiğine dikkat çekti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.