Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya Almanya Başbakanı Merkel duyurdu Koronavirüse karşı acil fren uygulaması

Almanya Başbakanı Merkel duyurdu: Koronavirüse karşı acil fren uygulaması

Pandemiyle mücadelede daha sıkı önlemler almaya hazırlanan Almanya'da Başbakan Merkel, Bakanlar Kurulu'nun ardından düzenlediği basın toplantısında, koronavirüs vakalarının artması sebebiyle "acil fren" uygulamasının yürürlüğe gireceğini duyurdu. Merkel, "Yoğun bakım doktorlarının yardım çağrılarını duymazlıktan gelemeyiz" dedi.

Haber Merkezi AA
Almanya Başbakanı Merkel duyurdu: Koronavirüse karşı acil fren uygulaması
Almanya Başbakanı Angela Merkel

Almanya'da Bakanlar Kurulu, koronavirüs tedbirlerinin sertleştirilmesine ilişkin yasa tasarısını onayladı.

Salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirlerin sertleştirilmesini öngören Enfeksiyon Koruma Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısı kabul edildi.

"ACİL FREN" UYGULAMASI YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Bakanlar Kurulu'nun ardından düzenlediği basın toplantısında, Enfeksiyon Koruma Yasası'nda yapılması planlanan değişikliklere ilişkin açıklamada bulundu.

Merkel, haftalık 100 bin kişideki vaka sayısının 100'ü geçtiği durumda ülke genelinde aynı kuralların geçerli olacağını ve "acil fren" uygulamasının yürürlüğe gireceğini kaydetti. Alman başbakan, böylelikle eyaletlerde ve bölgelerdeki belirsizliklerin kalkacağını ifade etti.

Üçüncü dalgayı yaşayan Almanya'da Paskalya öncesi koronavirüs önlemleri geri çekildi: Merkel 'önlem alındığı için' özür diledi
DÜNYA
Üçüncü dalgayı yaşayan Almanya'da Paskalya öncesi koronavirüs önlemleri geri çekildi: Merkel 'önlem alındığı için' özür diledi

"BAŞINDAN BERİ HEP SÖYLEDİM"

Salgındaki durumun ciddiyetinin, Robert Koch Enstitüsünce açıklanan verilerden ve yoğun bakım yatak doluluk oranlarından görüldüğünü ifade eden Merkel, "Ben başından beri hep, tüm yoğun bakım yataklarının dolmasını beklersek geç kalmış olacağımızı söyledim. Buna izin vermememiz lazım. Yoğun bakım doktorlarının yardım çağrılarını duymazlıktan gelemeyiz" şeklinde konuştu.

TEMAS KISITLAMASI, MAĞAZALARIN KAPATILMASI, GECE SOKAK YASAĞI...

Merkel, doktor ve sağlık personelini yalnız bırakmayarak onlara yardım edilmesi gerektiğini kaydetti.

Başbakan Merkel, salgındaki üçüncü dalgayı kırmak ve durdurmak için daha önce federal hükümet ve eyaletlerin birlikte yaptığı toplantıların yeteri olmadığını, salgınla mücadelenin daha kesin ve tutarlı olması gerektiğini vurguladı.

Enfeksiyon Koruma Yasası'nda yapılacak değişiklikle, özellikle haftalık 100 bin kişideki vaka sayısının 100'ü geçtiği bölgelerde sert kısıtlamaların geçerli olacağının bilincinde olduğunu belirten Merkel, buralarda temas kısıtlaması, mağazaların, kültür ve spor merkezlerinin kapatılması ile gece sokağa çıkma yasağının uygulamaya gireceğini kaydetti.

Merkel’e salgında tam yetki
KORONAVİRÜS
Merkel’e salgında tam yetki

"TEDBİRLERİN TEK HEDEFİ VAR"

Merkel, vatandaşların tedbirler alındığında bunların anlaşılabilir ve açık olmasını istediklerine dikkati çekerek, "Bu tedbirlerin tek hedefi var. Enfeksiyon sayılarının giderek arttığı, yoğun bakım servislerinin dolduğu ve her gün şaşırtıcı derecede yüksek korona ölümlerinin yaşandığı bu dönemden tüm ülkemizi düzlüğe çıkarmak." dedi.

Enfeksiyon sayılarının tekrar kontrol edilebileceğinden ve aşılama kampanyası ilerledikçe durumun adım adım normale döneceğinden emin olduğunu dile getiren Merkel, aşı kampanyasının devam etmesiyle tünelin sonundaki ışığa her gün büyük adımlarla yaklaştıklarını söyledi.

Merkel, Enfeksiyon Koruma Yasası'nda değişik öngören yasa tasarının meclisten de hızlı şekilde geçmesini umduğunu kaydetti.

KORONA TEDBİRLERİNE PROTESTO

Öte yandan Başbakanlık'ta Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken, başbakanlık binasının yanında bulunan çimenlik alanda koronavirüs tedbirleri protesto edildi.

Göstericiler, üzerinde "Merkel sistemini durdurun, yeter artık", "Çocuklar özgürce nefes alsın" ve "Korku yerine özgürlük" yazan pankartlar taşıdı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gösteride maske-mesafe kuralarına uymayan ve polisin talimatların karşı çıkan çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Almanya'da kırmızı alarm: Vaka sayısı 3 milyonu aştı
KORONAVİRÜS
Almanya'da kırmızı alarm: Vaka sayısı 3 milyonu aştı

Almanya Başbakanı Merkel eyalet başbakanlarından koronavirüs tedbirlerini uygulamalarını istedi
DÜNYA
Almanya Başbakanı Merkel eyalet başbakanlarından koronavirüs tedbirlerini uygulamalarını istedi

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.