Dünya Neo Nazi saldırganının çektiği görüntüler ortaya çıktı

Almanya saldırgan neonazi saldırıyı kaydetti

Neo Nazi saldırganının çektiği görüntüler ortaya çıktı

Almanya'da bir sinagog ve Türk dönercisine saldırarak iki kişiyi öldüren saldırganın saldırı anında kaydettiği görüntüler ortaya çıktı. Saldırıyı adım adım kaydeden saldırgan kaçmaya çalışırken gözaltına alındı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Saldırgan o anları böyle kaydetti.
Saldırgan o anları böyle kaydetti.

Almanya'nın Halle şehrinde 9 Ekim'de bir sinagog ve yakınlarındaki bir Türk dönercisine silahlı saldırı düzenleyen 27 yaşındaki Stephan Balliet'in, kentte başka camilere de saldırmayı düşündüğü ortaya çıktı.

Saldırı öncesinde kaydettiği kamera kayıtlarında "mümkün olduğunca çok Yahudi öldürmek istiyorum" ifadelerini kullanan Balliet, videoda camilere de saldırmayı düşündüğünü camilerin sinagoglardan daha az korunduğunu söylüyor.

Neo Nazi saldırganının çektiği görüntüler ortaya çıtkı
OYNAT 00:00
Neo Nazi saldırganının çektiği görüntüler ortaya çıtkı
Almanya'nın Halle şehrinde 9 Ekim'de bir sinagog ve yakınlarındaki bir Türk dönercisine silahlı saldırı düzenleyen 27 yaşındaki Stephan Balliet'in görüntüleri internetten canlı yayınladığı ortaya çıktı. Balliet Sinagog kapısına ateş açmış, kapı açılmayınca bölgedeki bir kebap restoranına yönelmiş ve burada da bir kişiyi öldürmüştü.


Almanya’nın Halle şehrinde bir kadını öldürdükten sonra, bölgedeki bir sinagoga girmeye çalışan 27 yaşındaki Stephan Balliet kapıya ateş açmış, kapı açılmayınca bölgedeki bir kebap restoranına yönelmiş ve burada da bir kişiyi öldürmüştü. İkinci cinayetin ardından aracına binmeye çalışan saldırgan, bölgeye gelen polislerce vurulmuş ve kaçmaya çalışırken gözaltına alınmıştı.

Saldırgan Stephan Balliet

Katliam yapacaktı

Alman medyası, Neo-Nazi sempatizanı olduğunu duyurdukları saldırganın, Yahudiler için yılın en kutsal günü olan Yom Kippur gününde sinagoga girerek bir katliam yapmayı planladığını ancak kapıyı açamayınca restorana yöneldiğini duyurdu.

Saldırıyı canlı yayınladı

Yerel basın, saldırganın canlı yayın platformu Twitch üzerindeki hesabından saldırı anlarını canlı yayınladığını; görüntülerin yayından kaldırılmadan önce 2 bin 200 kişi tarafından izlendiğini duyurdu.

Alman polisinin kayıtlarına göre 2018 yılında Müslümanlara karşı gerçekleştirilen 910 nefret saldırısından yüzde 92 oranında aşırı sağcı gruplar sorumlu. Polisin verilerine göre ülkede ayrıca antisemitik vakalarda 2017 yılına göre yüzde 20 düşüş yaşandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı gazetecileri kabul etti: ABD sözünü tutmazsa harekat sürer, YPG’nin çekilmesinin sorumluluğu ABD’de
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı gazetecileri kabul etti: ABD sözünü tutmazsa harekat sürer, YPG’nin çekilmesinin sorumluluğu ABD’de

Yabancı Mensupları kabulünde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "

PYD’nin bıraktığı 750 DEAŞ’lının 195’i yakalandı. Amerika 120 saatlik sürenin sona erdiği salı akşamına kadar bize verdiği sözleri tutabilirse güvenli bölge konusu çözülmüş olacaktır ama bu söz bilaistisna yerine getirilmemiş olursa 120'nci saatin sona erdiği dakika, Barış Pınarı Harekatımız kaldığı yerden çok daha kararlı bir şekilde devam edecektir. Şu anda tabii daha henüz terör örgütleri çıkmış değil. 120 saati bunun için belirledik" dedi. Trump'ın mektubu ile ilgili açıklamada bulunan Erdoğan, "Elbette bizler bunu unutmadık. Unutmamız doğru değil ama bizim karşılıklı olan sevgi, saygımız da bunları sürekli gündemde tutmaya müsaade etmiyor. Bu konuyu bugünkü meselemiz ve önceliğimiz olarak da görmüyoruz. Vakti saati geldiğinde bu konuyla ilgili olarak gerekenin yapılacağının da bilinmesini istiyoruz" ifadesini kullandı.

Genç muhtar 5 yıllık maaşını köyüne bağışladı: Konak ve kütüphane yapacak
Gündem

Genç muhtar 5 yıllık maaşını köyüne bağışladı: Konak ve kütüphane yapacak

Düzce'de, doğup büyüdüğü köyünde muhtar seçilen 31 yaşındaki veteriner teknisyeni Feyzullah Akyol, kredi çekerek satın aldığı arsayı konak ve kütüphane yapmak için köyüne bağışladı. Arkadaşlarının ve komşularının kendisine her zaman destek olduğunu aktaran Akyol, "Bu yola çıkmamızdaki en büyük sebep köyden kente geçişin önüne geçmek oldu, gençlerin şehirlerde bulduğu imkanları köyümüzde ne kadar temin edebiliriz diye düşündük" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mektubu unutmamız mümkün değil, vakti geldiğinde gereken yapılacak
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mektubu unutmamız mümkün değil, vakti geldiğinde gereken yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beşiktaş'ta bulunan Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde yabancı medya kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Trump'ın mektubu ile ilgili konuşan Erdoğan, "Elbette bizler bunu unutmadık. Vakti saati geldiğinde bu konuyla ilgili olarak gerekenin yapılacağının da bilinmesini istiyoruz" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.