Dünya Almanyada PKK bağlantılı yayınevi kapatıldı

Almanya'da PKK bağlantılı yayınevi kapatıldı

Almanya'da PKK bağlantılı yayınevi kapatıldı

Almanya, terör örgütü PKK ile bağlantılı Mezopotamya Yayınevini ve MIR Multimedia şirketini kapattı. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yayınevi ve şirketin PKK'ya para aktardığı ifade edildi.

Haber Merkezi AA
Alman polisi.
Alman polisi.

Almanya, terör örgütü PKK ile bağlantılı Mezopotamya Yayınevi ve "MIR Multimedia" adlı şirketin faaliyetlerini yasakladı.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada İçişleri Bakanı Horst Seehofer'in talimatıyla terör örgütü PKK ile bağlantısı bulunan Mezopotamya Yayınevi ve MIR Multimedya şirketinin faaliyetlerinin yasaklandığı belirtildi.

Mir Müzik ve Mezopotamya Yayınevi, PKK yanlısı yayınlar yapıyordu.

Yasağın dernekler yasası uyarınca alındığı ifade edilen açıklamada, sabah saatlerinden itibaren Kuzey Ren Vestfalya ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde söz konusu yayınevi ve derneğe ait bazı mekanlarda aramalar yapıldığı ve bazı materyallere el konulduğu bildirildi.

PKK'nın örgütsel uyumuna destek

İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Almanya'da PKK'nın yasaklı terör örgütü olmasına rağmen aktif olduğunu belirterek, yasaklamaların, hukuk düzenine riayet edilmesi noktasında gerekli bir zorunluluk olduğunu kaydetti.

Açıklamada, ayrıca, iş yerlerinde bundan önceki yapılan aramalarda elde edilen delillerin, her iki derneğin faaliyetlerinin, tek başına PKK'nın örgütsel uyumunu sağlamaya hizmet ettiği yönündeki şüpheleri doğruladığı ifade edildi.

Söz konusu iki şirketin de ticari faaliyetlerinin PKK'nın yararına olduğu belirtildi.

Terör örgütü PKK'nın 1993 yılından bu yana yasaklı terör örgütü listesinde yer aldığı hatırlatılan açıklamada, PKK'nın Almanya'da 14 bin 500 yandaşı bulunduğu, yabancı terör örgütleri içinde en fazlataraftarı olan terör örgütü olduğu kaydedildi.

Almanya'dan FETÖ'ye 10 milyon euroluk destek
DÜNYA
Almanya'dan FETÖ'ye 10 milyon euroluk destek

FETÖ ve PKK'ya Alman zırhı
DÜNYA
FETÖ ve PKK'ya Alman zırhı
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.