Dünya Amerikan halkından Bidena tepki Güven ilk kez yüzde 50nin altında

Amerikan halkından Biden'a tepki: Güven ilk kez yüzde 50'nin altında

ABD merkezli FiveThirtyEight isimli araştırma şirketi, ABD Başkanı Joe Biden'a verilen destek oranının ilk kez yüzde 50'nin altına gerilediğini açıkladı. Biden'a kamuoyunda duyulan güvenin azalmasına sebep olarak koronavirüs salgını ve ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi sonucu Taliban'ın yönetimi ele geçirmesi gösterildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Amerikan halkından Joe Bidena tepki: Güven ilk kez yüzde 50nin altında
Joe Biden

FiveThirtyEight araştırma şirketinin bu hafta yayımladığı anket sonuçlarına göre, Biden'ı destekleyenlerin oranı, başkanlığının başından bu yana ilk kez yüzde 50'nin altına düşerek yüzde 49,3 oldu.

Geçtiğimiz ay yüzde 52,6'ydı

Şirketin önceki anketlerinde bu oran, mart ayı sonunda yüzde 55, temmuz ayı sonunda ise yüzde 52,6 olarak kaydedilmişti.

Bir başka araştırmada da sonuç benzer

Reuters/Ipsos'un haftalık anketine göre ise geçen hafta yüzde 53 olan Biden'a destek oranı, bir hafta içinde 7 puan kaybederek yüzde 46'ya geriledi.

Biden'a güvenin azalmasının nedeni Afganistan ve koronavirüs

Araştırma şirketleri, bu düşüşün nedeni olarak yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Delta varyantı nedeniyle ülkedeki vaka sayılarının hızla yükselişe geçmesini ve ABD'nin Afganistan'dan çekilmesinin ardından Taliban'ın başkent Kabil'i kontrolüne almasını işaret ediyor.

Ancak Reuters/Ipsos anketinde, Cumhuriyetçilerin yüzde 56'sı, Demokratlarınsa yüzde 73'ü Afganistan'da yaşananları ABD'nin ülkeden çekilmesi gerektiğinin işareti olarak yorumladı.

Biden'ın, Afganistan'da "iyi iş çıkarttığını" düşünenlerin oranı ise yüzde 44'te kaldı.

Yüzüstü bıraktı: ABD, Afganistan’da kendisine hizmet edenleri kaderine terk etti
DÜNYA
Yüzüstü bıraktı: ABD, Afganistan’da kendisine hizmet edenleri kaderine terk etti

ABD'nin tahliye uçağında insan istifi: Adım atacak yer kalmadı
DÜNYA
ABD'nin tahliye uçağında insan istifi: Adım atacak yer kalmadı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.