|

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev: Ermenilere gereken cevap verildi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Karabağ’da başlatılan Ermeni unsurlarına karşı başlatılan antiterör operasyonuna dair yaptığı yeni açıklamada, “Operasyonda Ermenistan’a gerekli cevap verildi” dedi. Aliyev "Karabağ Azerbaycan toprağıdır. Bunu tüm dünya böyle biliyor, Ermenistan da kabul edecektir. Düşman bizim gücümüzü iyi bilir" ifadelerini kullandı.

Büşra Soyal
Büşra Soyal
19:39 - 20/09/2023 Çarşamba
Güncelleme: 22:20 - 20/09/2023 Çarşamba
Yeni Şafak
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev açıklama yaptı.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev açıklama yaptı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ordusunun Karabağ'da düzenlediği ve ateşkesle sonuçlanan antiterör operasyonu sonrasında halka seslendi.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Laçın'da sınır kontrol noktası kurulana kadar Ermenistan'dan Karabağ'a mayınlar getirildi ve çeşitli yerlere döşendi. Bu mayınlar 2021 Ermenistan üretimiydi. Bu da mayınların 2. Karabağ Savaşı sonrasında Azerbaycan'a karşı terör eylemleri gerçekleştirmek amacıyla getirildiğini ortaya koyuyor
. Azerbaycan, derhal gerekli adımları atarak düşmanı hak ettiği şekilde cezalandırdı. Lokal nitelikli antiterör tedbirlerine başlanıldı ve sadece bir günde tüm görevler yerine getirildi, teröristler cezalandırıldı. Azerbaycan kendi egemenliğini yeniden sağladı.

Kısa sürede tüm istikametlerde ehemmiyetli askeri başarılar elde edildi. Ermenistan devletinin Azerbaycan arazilerinde yasa dışı yerleştirdiği ve Ermenistan devletinin yükümlülüklerine rağmen bugüne kadar çıkarılmayan ordunun büyük kısmı tamamen imha edildi."ERMENİ NÜFUSUN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN CİDDİ TALİMAT VERİLDİ"

Operasyon öncesinde tüm birliklere Karabağ'daki Ermeni nüfusun zarar görmemesi için ciddi talimat verildi. Biz yüksek hassasiyetli silahlar kullanarak bunu başardık. Ordumuzun profesyonelliği sayesinde siviller kendilerini tamamen sigortalanmış gibi hissetti. Sivil altyapıya da ateş edilmemesi talimatı verilmişti. Ordumuzun profesyonelliği ve teknik olanakları bize bu görevi onurla yerine getirmeye olanak sağladı.

Antiterör operasyonunda Azerbaycan ordusu şehitler verdi. Onlar vatan yolunda, hak adalet yolunda, Azerbaycan'ın egemenliği yolunda kendi canlarını feda etti. Onların aziz hatırası daima kalbimizde yaşayacaktır.

Operasyonun durması için Ermeni güçlerin silah bırakması, silahsızlanması ve Azerbaycan topraklarından çıkması şartını koyduk. Sabah saatlerinde şartlarımızı kabul ettiklerini bildirdiler. Şartlarımız kabul edilirse askeri operasyonların durdurulacağını bildirdim ve bugün saat 13.00'te ateşkes ilan edildi.

Ateşkesin ilanından sonra da birtakım ihlaller yaşandı ama artık yasa dışı Ermeni silahlı grupların mevzilerinden çıkıp, silahlarını teslim etme süreci başlamıştır.

"TÜM DÜNYA BİLİYOR KARABAĞ AZERBAYCAN TOPRAĞIDIR"

Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olmasını Ermenistan yönetimi de dahil tüm dünya biliyor. Bir zamanlar 'Karabağ Ermenistan'dır ve nokta' diyordu, şimdi 'Karabağ Azerbaycan'dır' diyor. Ermenistan Karabağ'ı Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçası olarak tanıdıktan sonra, 30 yıldır Karabağ'da at koşturan cunta rejimi hangi statüden bahsedebilir.

Bölgede yeni bir durumun ortaya çıkması kaçınılmaz oldu. Çünkü cani cunta rejiminin teslim olmasından sonra bu gerilim kaynağı, bu zehir yuvası tarihte kalacak, Karabağ'daki Ermeni ahali de artık rahat nefes alabilecek. Onlar bizim vatandaşımızdır. Ermeni halkı ile hiçbir düşmanlığımız yok. Karabağ'da yaşayan Ermeni nüfusunun yakında daha iyiye doğru bir değişim göreceğinden eminim. Çünkü niyetimiz barışa, karşılıklı anlayışa ve saygıya dayalı bir yaşamı birlikte inşa etmektir. Tüm adaletsizliklere, cani rejiminin işlediği tüm suçlara rağmen biz bu suçlardan dolayı hiçbir zaman Ermeni halkını suçlamadık. Hocalı soykırımından, şehirlerimizin, köylerimizin yıkılmasından, mezarların kazılmasından Ermeni halkını suçlamadık. Cunta rejiminin unsurlarını, başındakileri suçladık. Onları adalet önüne çıkaracağız. Kimisi zaten hak ettiği cezayı aldı, kimisi de alacak.

"BU ŞANSI KAÇIRMASINLAR"

Karabağ Ermenilerinin eğitim, kültürel, dini, belediye seçimi gibi tüm hakları güvence altına alınacak. Azerbaycan'da dini ve milli ayrımcılık yoktur ve olmayacaktır. Çeşitli sosyal programları uygulamaya hazırız. Tüm Karabağ ve Doğu Zengezur'u yeniden kuruyoruz, cennete dönüştürüyoruz. Aynı ortamı Hankendi'nde, Ağdere'de, Hocavent'te oluşturacağız. Karabağ'da yaşayan sade Ermeni vatandaşlar için yeni şans doğdu. Bu şansı kaçırmasınlar.

Ermenistan dün, bugün beklenmedik şekilde siyasi yeterlilik sergiledi. Biz bunu takdir ediyoruz ve önemli etken olarak görüyoruz. Bugün yaşananlar Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki barış sürecine de olumlu etki edecektir. Attığımız adımların ve terörle mücadele tedbirlerinin sonuçlarının, barış müzakerelerinin önündeki engelin nihayet ortadan kaldırılmasına olanak sağlayacağını umuyorum. Bu, Güney Kafkasya'da yeni bir gerçeklik ve uzun vadeli bir barış yaratacaktır. Biz karşı tarafın intikamcı düşüncelerle yaşamadığına emin olmalıyız onlar da bizim onların topraklarında gözümüzün olmamasından emin olmalılar. Biz onların toprak bütünlüğünü tanıyoruz ve bunu ilan ettik. Biz, Güney Kafkasya ülkelerinin geleceğinin barış, huzur ve kalkınmaya dayanması gerektiğini öneriyoruz. Dünyanın diğer köşesinde oturup bizi eleştirenler bizi rahat bıraksın. Bıraksınlar da Güney Kafkasya rahat nefes alsın.#Azerbaycan
#İlham Aliyev
#Ermenistan
5 ay önce
default-profile-img