Dünya Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış görüşmelerinde ilerleme var Somut adımların atılacağı süreç başlıyor

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış görüşmelerinde ilerleme var: Somut adımların atılacağı süreç başlıyor

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki "barış görüşmelerine" ilişkin "Hep birlikte olası bir barış anlaşması hazırlamak amacıyla barış görüşmeleri için somut bir süreç başlatmaya karar verdik." ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış görüşmelerinde ilerleme var: Somut adımların atılacağı süreç başlıyor
AB: Ermenistan ve Azerbaycan'la barış için somut süreç başlatmaya karar verdik.

Michel, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ayrı ayrı görüştükten sonra üçlü akşam yemeğinde bir araya geldi.

TSİ 20.00 sularında başlayan ve yaklaşık beş saat süren görüşmenin ardından Michel, basına açıklamalarda bulundu.

Michel, liderlerin muhtemel bir barış antlaşması hazırlamak için somut bir süreç başlatma ve ortak çalışma grubu kurma üzerinde anlaştıklarını belirtti.

Görüşmeyi "harika ve çok verimli" diye tanımlayan Michel, "Hep birlikte olası bir barış anlaşması hazırlamak amacıyla barış görüşmeleri için somut bir süreç başlatmaya karar verdik." dedi.

Hassas noktalar görüşüldü

Michel, gelecek haftalarda kaydedilecek ilerleme için sağlam bir iletişim ve koordinasyon kanalının korunacağına inandığını söyledi.

"Anlaşma imzalamak ne kadar zaman alır?" sorusunu tahmin etmenin güç olduğunu ancak Aralık 2021'de yapılan ilk görüşmeden bu yana çok çalışıldığını, iki tarafın önceliklerinin, hassasiyetlerinin neler olduğu konusunda görüşüldüğünü vurguladı.

"İlerleme kaydediyoruz. Her iki taraftaki zorlukları hafife alıyor değilim ama ilerlemek için ortak bir istek var." diyen Michel şöyle devam etti:

"Bu gece doğru yönde önemli bir adım attık. Bu elbette her şeyin çözüldüğü anlamına gelmiyor ama bir araya gelebilmek için olası unsurların neler olduğunu daha iyi anladığımız, bir an önce barış, güvenlik ve istikrarı garanti eden sürdürülebilir bir anlaşmaya varmak için ilerleme kaydettiğimiz anlamına geliyor."

Liderler Brüksel'deki ilk görüşmelerini 14 Aralık 2021'de yapmıştı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Karabağ'da Nevruz ateşini yaktı
DÜNYA
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Karabağ'da Nevruz ateşini yaktı

31 Mart 1918 Bir halka karşı nefret ideolojisinin  asırlara dayanan geçmişi
DÜŞÜNCE GÜNLÜĞÜ
31 Mart 1918 Bir halka karşı nefret ideolojisinin asırlara dayanan geçmişi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.