|

Azerbaycan ve Ermenistan barış antlaşması ilkeleri üzerinde anlaştı

Rus resmi haber ajansı TASS, Azerbaycan ve Ermenistan'ın barış antlaşmasının ilkeleri üzerinde anlaştığını duyurdu. TASS haberini Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'a dayandırdı.

15:04 - 18/11/2023 Saturday
Güncelleme: 15:53 - 18/11/2023 Saturday
Diğer
Aliyev - Paşinyan
Aliyev - Paşinyan

Rus resmi haber ajansı TASS, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki barış antlaşması görüşmelerine ilişkin son gelişmeyi duyurdu.


Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'a dayandırılan haberde taraflar barış antlaşmasının temel ilkeleri üzerinde anlaştı.


Konuyla ilgili açıklamasında Ermenistan Başbakanı Paşinyan
“Ermenistan-Azerbaycan barış sürecine ilişkin bir iyi bir de kötü haberimiz var. Azerbaycan'la barışın temel ilkeleri üzerinde anlaşmaya varılması iyi bir şey. Bu, Brüksel'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaptığım görüşmeler sonucunda Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel'in arabuluculuğuyla gerçekleşti" ifadelerini kullandı.

'Kötü haberle' ilgili yaptığı değerlendirmede ise Paşinyan
"Hala farklı diplomatik dilleri konuşuyoruz. Çoğu zaman ortak noktada buluşamıyoruz. Bunun nesnel nedenleri var: Uzun süredir devam eden bir çatışma, binlerce mağdur, onlarca mahkum, onlarca yıldır hüküm süren nefret atmosferi. Söylediklerim her iki taraf içinde geçerli" değerlendirmesinde bulundu.

Paşinyan ayrıca Erivan'ın Bakü'ye, "mahkumlar sorununu" çözmek için takas teklifinde bulunduklarını belirtti ve ekledi:

"Azerbaycan'da bulunan düzinelerce Ermeni mahkum için tutarlı bir yaklaşım istiyoruz, barış gündemiyle birlikte bu sorunu da çözmeyi umuyoruz"


#Azerbaycan
#Ermenistan
#Barış
#Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan
7 months ago