Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya Azerbaycanda Karabağa büyük dönüş 1,29 milyar dolar ayrıldı

Azerbaycan'da Karabağ'a büyük dönüş: 1,29 milyar dolar ayrıldı

Topraklarını Ermenistan işgalinden kurtaran Azerbaycan'da, 30 yıldır ata yurtlarından ayrı düşen insanların memleketlerine geri dönmesi için çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda bölgedeki mayınlar temizlendi, altyapı çalışmaları başlatıldı. Kültür başkenti" ilan edilen Şuşa'ya iki yeni yol yapılıyor. Fuzuli'de uluslararası havaalanı inşa ediliyor. Yeniden imar kapsamında Azerbaycan yönetimi tarafından 1,29 milyar dolar bütçe ayrıldı.

Haber Merkezi AA
Azerbaycanda Karabağa büyük dönüş: 1,29 milyar dolar ayrıldı
Azerbaycan, 44 gün süren savaşta topraklarını Ermenistan işgalinden kurtarmıştı.

Azerbaycan'da, işgalden kurtarılan toprakların imarı ve yaklaşık 30 yıldır ata yurtlarından ayrı düşen insanların memleketlerine geri dönmesi için çalışmalar sürüyor.

27 Eylül-10 Kasım 2020'de 44 gün süren savaşta topraklarını Ermenistan işgalinden kurtaran Azerbaycan'da, 30 yıldır yurtlarından ayrı düşenlerin ata yurtlarına dönme süreci olan "Büyük Dönüş" için yapılan faaliyetler bizzat Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in talimat ve denetimleriyle hayata geçiriliyor.

  • İşgalden kurtarılan bölgelerin imarı için 2021 devlet bütçesinden 2,2 milyar manat (1,29 milyar dolar) ayrıldı. Bu meblağ yetmezse devlet ek ödenek ayıracak.

Çalışmalara öncelikle Ermenistan güçlerinin işgal döneminde döşediği mayınları temizlemekle başlayan Azerbaycan yönetimi, eş zamanlı olarak bölgenin ilk altyapı projelerine de başladı.

İlk proje de ülkenin "kültür başkenti" ilan edilen Şuşa'ya iki yeni yolun yapılması oldu. Yapımlarında Türk şirketlerinin de yer aldığı yollardan birinin sonbahara kadar tam hazır olması planlanıyor.

Havaalanı inşası ve yol çalışmaları sürüyor

Yol çalışmalarını, Fuzuli'de uluslararası havaalanının yapımına başlanması izledi. En ağır kargo uçakları dahil her türlü uçağın kullanabileceği şekilde inşa edilen havaalanının da sonbahara kadar hazır olacağı öngörülüyor.

Azerbaycan, sadece Fuzuli ile yetinmiyor, gelecek dönemde, işgalden kurtarılan Laçın ve Zengilan'da havaalanları inşa edecek. Ermenistan sınırında bulunan Zengilan'ın bölgenin lojistik merkezi haline dönüştürülmesi de Bakü yönetiminin planları arasında yer alıyor.

Yıkıma uğrayan şehirler yenileniyor

Zengilan'ın Ağalı köyü, bölgede imarı tamamlanan ilk köy olacak. Pilot proje olarak temeli atılan Ağalı köyü, "akıllı köy" konsepti ile inşa edilecek. Yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan köye yaklaşık 1000 kişi yerleştirilecek.

Azerbaycan yönetimi kent bazında ise ilk olarak Ağdam'ın yeniden kurulmasını planlıyor. İşgal döneminde Ermeni güçlerce tahrip ve talan edilerek adeta bir "hayalet kent"e dönüşen Ağdam, yaklaşık 3 yıl sonra 50 binden fazla kişinin yaşayacağı modern bir kent olacak.

Ülke yönetimi bölgenin "yeşil enerji" bölgesi olması için de yatırımlar yapacak. Bu kapsamda Kelbecer ve Laçın'da rüzgar enerjisi, Zengilan ve Cebrayıl'da ise güneş enerjisi santralleri inşa edilecek.

Karabağ’da inşa dönemi
DÜNYA
Karabağ’da inşa dönemi

Dağlık Karabağ'da yeni dönem: Bölgede hayat yeniden canlanacak
DÜNYA
Dağlık Karabağ'da yeni dönem: Bölgede hayat yeniden canlanacak

Azerbaycan'da 27 milyar dolarlık yatırım fırsatı
DÜNYA
Azerbaycan'da 27 milyar dolarlık yatırım fırsatı
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.