Dünya Binlerce Honduraslı göçmen ABDye gitmek için yola çıktı

Binlerce Honduraslı göçmen ABD’ye gitmek için yola çıktı

ABD’nin yeni seçilen Başkanı Joe Biden’ın mevcut göçmen politikalarını değiştireceğini açıklamasının ardından ABD’ye gitmek üzere Guatemala sınırını geçen binlerce Honduraslı göçmen Meksika’ya ilerliyor. Guatemala’nın göçmenlik otoritesi son iki gün içinde 7 ila 8 bin göçmenin Honduras’tan, Guatemala’ya girdiğini açıkladı. Toplam sayısı hakkında net bilgilerin olmadığı kervan, askerlerle karşı karşıya gelmemek için daha küçük gruplara ayrıldı.

Haber Merkezi İHA
20 Ocak’ta göreve başlaması planlanan Joe Biden, göreve gelir gelmez yeni bir göçmen yasasını sunacağını açıklamıştı.
20 Ocak’ta göreve başlaması planlanan Joe Biden, göreve gelir gelmez yeni bir göçmen yasasını sunacağını açıklamıştı.

ABD’nin yeni seçilen Başkanı Joe Biden’ın, Donald Trump’ın göçmen politikalarını değiştireceğini duyurmasının ardından Orta Amerika ülkesi Honduras’tan binlerce kişi ABD’ye gitmek üzere yola çıktı.

Daha kaliteli bir yaşam için yola çıkan ve Cuma günü müdahalelere rağmen Guatemala sınırını geçen Honduraslı 7 binden fazla göçmen, Meksika’ya doğru ilerlemeye devam ediyor. Göçmenler, Joe Biden’ın göreve başlamasının ardından ABD’nin sınırlarının kendilerine açılmasını umuyor.

Guatemala’nın göçmenlik otoritesi son iki gün içinde 7 ila 8 bin göçmenin Honduras’tan, Guatemala’ya girdiğini açıkladı. Toplam sayısı hakkında net bilgilerin olmadığı kervan, askerlerle karşı karşıya gelmemek için daha küçük gruplara ayrıldı.

ABD Temsilciler Meclisinde Trump'ın azil maddesi kabul edildi
DÜNYA
ABD Temsilciler Meclisinde Trump'ın azil maddesi kabul edildi

Meksika sınırlarını güçlendiriyor

Guatemalalı göçmenlik yetkilileri, kervanın Meksika’nın güneyindeki Tecun Uman’a doğru ilerlediğini açıkladı. Meksika, göçmenlerin sınıra yaklaşması üzerine ABD ile olan mevcut anlaşma kapsamında hazırlıklara başlayarak, göçmenlerin "yasadışı girişine" izin vermeyeceğini duyurdu. Chiapas ve Tabasco sınır eyaletlerinde 500 göçmenlik memuru görevlendirdi.

Trumpizm’in sonu ya da Amerika muz cumhuriyeti
DÜNYA
Trumpizm’in sonu ya da Amerika muz cumhuriyeti

Biden göçmenlere yeşil ışık yakmıştı

20 Ocak’ta göreve başlaması planlanan Joe Biden, göreve gelir gelmez yeni bir göçmen yasasını sunacağını açıklamıştı. ABD basını Biden’ın göçmen planının, ABD’de yaşayan 11 milyon yasadışı göçmen için bir "vatandaşlığa giden yol" içerdiğini yazmıştı. Habere göre, geçmişteki af önerilerinin aksine, Biden’ın planı sınır uygulamalarının yumuşatılmasını için maddeler de içerecek. Biden’ın planında ayrıca, Trump’ın yasadışı göçü caydırmak için uyguladığı birçok sert politikaya da son verilecek.

İşte Joe Biden'ın 'Amerikan Kurtarma Planı'
DÜNYA
İşte Joe Biden'ın 'Amerikan Kurtarma Planı'

Trump, Salı günü uyarmıştı

Trump, Salı günü Meksika’nın sınırına yaptığı ziyaret sırasında, Biden’ın planladığı göçmen politikası değişikliklerini eleştirmişti. Trump, “Daha önce hiç görmediğiniz bir yasadışı göç dalgası yaşanacak. Geliyorlar çünkü sonunda kendilerine hiçbir şey olmayacağını düşünüyorlar" ifadelerini kullanmıştı.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.