Dünya Bizim çocuklar hapiste

Bizim çocuklar hapiste!

ABD’li general darbecilerle olan ilişkilerini itiraf etti. “ABD’nin Türk ordusundaki yakın müttefikleri tutuklandı” diyen CENTCOM komutanı Joseph Votel, Türkiye-ABD ilişkilerinin geleceğinden ‘endişeli’ olduğunu belirtti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Bizim çocuklar hapiste!
ABD Merkezi Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, Türkiye'deki darbe girişimi sonrasında ABD'nin iyi ilişkilerinin bulunduğu bazı askeri liderlerin şu anda hapiste olduğunu söyledi. Votel'in açıklaması ABD medyasında, “ABD'nin Türk Ordusu'ndaki en yakın müttefikleri darbeci suçlamasıyla içerde" şeklinde yorumlandı.

İLİŞKİLER BOZULUR TEHDİDİ

Colorado eyaletinin Aspen kentinde dün düzenlenen bir güvenlik forumunda konuşan General Votel, Türkiye'yle darbeye dek “mükemmel" bir işbirliği içerisinde olduklarını söyledi.

TUTUKLAMALARI ANLIYORUZ

ABD ordusunun Ortadoğu operasyonlarından sorumlu olan Votel, Türkiye'deki darbe girişiminin halihazırda İncirlik'teki askeri operasyonlar üzerinde sınırlamalar yarattığını ve darbenin iki ülke arasındaki dayanışma üzerinde yaratacağı muhtemel etkiden endişe ettiğini belirtti. General Votel daha önce Kobani'ye gidip PYD'lilere özerk bölge sözü vererek gündeme gelmişti.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby ise haftalık basın toplantısında darbe girişimini kınadıklarını ve bu girişimden sonra ise Türkiye hükümetinin attığı adımları anladıklarını belirtti. Kirby, “Bu meseleyi sonuna kadar çözmek hükümetin vatandaşlarına olan borcudur. Araştırmalıdır ve darbe girişiminde bulunanları sorumlu tutmalıdır" ifadesini kullandı.
Türkmenistan ile ticaret hedefi 5 milyar dolar: 9 maddelik ortak bildiri imzalandı
Dünya

Türkmenistan ile ticaret hedefi 5 milyar dolar: 9 maddelik ortak bildiri imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan’da mevkidaşı Berdimuhammedov ile ortak anlaşmalara imza attı. Erdoğan “Türkmenistan’la ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmakta kararlıyız” dedi. Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 15’inci Liderler Zirvesi için gittiği Aşkabat’ta “Kara ve hava yolu taşımacılığının yanı sıra enerji alanında da görüş alışverişinde bulunduk. Bugün imzaladığımız ortak bildiri 9 maddeden oluşuyor. Kardeş Türkmenistan’la zemini daha da güçlendiriyoruz. Anlaşmaların hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum” diye konuştu.
Arnavutluk Kosova ile birleşiyor
Dünya

Arnavutluk Kosova ile birleşiyor

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, ‘Büyük Arnavutluk mümkün’ çıkışının ardından şimdi de Kosova ile birleşmek için yapılacak bir referandumda ‘evet’ oyu vereceğini açıkladı. Elbasan’da Arnavutluk ile Kosova’nın 7’nci görüşmesinde, iki ülke arasında 14 anlaşma imzalandı. Bu çerçevede sınırlarda polis kontrolü yerine kamera kontrolüne geçilmesine karar verildi
Türkiye'deki kayıtlı drone sayısı 55 bini aştı
Gündem

Türkiye'deki kayıtlı drone sayısı 55 bini aştı

Türkiye’nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği İHA ve SİHA’ların savunma sanayiinde gösterdiği performans, bu alana ilgiyi artırdı. Eylül ayı itibarıyla İHA pilot lisansına sahip kişi sayısı rekor kırarak 567 bin 65’e, kayıtlı drone sayısı 55 bin 725’e yükseldi. İHA eğitimi veren kuruluşların sayısı ise 54’e ulaştı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.