Dünya Yemenin savaş mağduru çocukları

Yemen'in savaş mağduru çocukları

Yemen, 2015 yılından bu yana iç savaş sebebiyle zor günler geçiriyor. Yemen BM Koordinatörü Lise Grande acil yardım çağrısı yaparak "Yemen, dünyanın en büyük insani krizlerinden birini yaşıyor. Durum dayanılmaz bir hal aldı" diye konuştu. Yemen'de şu an açlığın pençesinde 22 milyon insan var, bunların 5 milyonu çocuk. Bölgeden gelen çocuk fotoğrafları yürekleri burkuyor.

Haber Merkezi AA
Yemen, dünyanın en büyük insani krizlerinden birini yaşıyor. (Fotoğraf: Reuters)
Yemen, dünyanın en büyük insani krizlerinden birini yaşıyor. (Fotoğraf: Reuters)

Yıllardır iç savaşla boğuşan ve dünyanın en büyük insani krizlerinden birini yaşayan Yemen'de yerel para birimi riyaldeki değer kaybı, milyonlarca kişinin yaşadığı açlık tehlikesini daha da şiddetli hale getiriyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Koordinatörü Lise Grande, BM'nin resmi internet sitesinde yer alan açıklamasında, "Yemen, dünyanın en büyük insani krizlerinden birini yaşıyor. Yemen'de durum zaten dayanılmaz bir hal aldı. Ülke çapında sayısız kişi ölümün eşiğinde. Para biriminin düşüşüne çare bulunmaması durumunda geri dönülmeyecek bir noktaya ulaşacağız." ifadelerini kullandı.

Reuters
Yemen'de milyonlarca çocuk açlığın pençesinde.

BM Dünya Gıda Programı (WFP) ve yardım ortaklarınca aylık yaklaşık 8 milyon Yemenliye gıda yardımı yapıldığını belirten Grande, Yemen riyalindeki değer kaybının sürmesi durumunda 3,5 ila 4 milyon insanın açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı uyarında bulundu.

Grande, geçen bir ay içerisinde riyalin hızla değer kaybetmesi nedeniyle temel gıdaların fiyatlarında aşırı artış yaşandığını dile getirdi.

Yemen'de milyonlarca çocuk için acil yardım uyarısı yapıldı.

Yemen’de yüzbinler dehşet içinde
OYNAT 01:00
Yemen’de yüzbinler dehşet içinde
Birleşmiş Milletler (BM), Yemen'in Hudeyde kentinde devam eden şiddetli çatışmaların içinde kalan yüz binlerce sivilin 'dehşet içinde' olduğunu açıkladı. Hastane koridorlarından yansıyan görüntüler, minicik bedenleriyle açlıkla mücadele etmeye çalışan çocuklar ve gözlerinin önünde yavrularının eriyişini izleyen anneler… Savaş, Yemen'i bitirdi.

Husiler Sana'yı elinde tutuyor

Yemen'de meşru yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten beri Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen'deki savaş bilerek unutturuldu.

Birleşmiş Milletler'e göre iç savaşın devam ettiği Yemen'de ülke nüfusunun yüzde 75'i yani 22 milyondan fazla insan yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Yemen'de milyonlarca çocuk için acil yardım uyarısı yapıldı.


Sağlık başta olmak üzere pek çok alanda insani kriz yaşanan ülkede, temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklikler gibi nedenlerle kolera başta olmak üzere salgın hastalıklar her geçen gün daha da artıyor.

Yemen'de milyonlarca çocuk için acil yardım uyarısı yapıldı.

Birleşmiş Milletler (BM), Yemen'de yaklaşık dört yıldır devam eden savaş nedeniyle 22.2 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğunu açıkladı.

Yemen'deki Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisinden (OCHA) yapılan açıklamada, ülkede yaklaşık dört yıldır devam eden savaş nedeniyle 8 milyon Yemenlinin geçim kaynağını kaybettiği ve 22.2 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğu belirtildi.

Yemen'de milyonlarca çocuk açlığın pençesinde. Hastanelerde de durum oldukça kötü.

5 Ekim 2018 Cuma gün sonu haberleri
GÜNDEM
5 Ekim 2018 Cuma gün sonu haberleri

Veliaht Prens: Türkiye Başkonsolosluğu arayabilir
DÜNYA
Veliaht Prens: Türkiye Başkonsolosluğu arayabilir

Lübnan'da siyasiler Hariri'ye güveniyor
DÜNYA
Lübnan'da siyasiler Hariri'ye güveniyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.