Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya Charles Michel ile Von der Leyen anlaştı Türkiyede olanları bir daha yapmayalım

Charles Michel ile Von der Leyen anlaştı: Türkiye'de olanları bir daha yapmayalım

İtalya merkezli La Stampa gazetesi, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von Der Leyen ile AB Konseyi Başkanı Charles Michel'in Türkiye ziyaretindeki protokol krizinin ardından dün ilk kez bir araya geldiğini yazdı. Habere göre, Leyen ile Michel, Türkiye ziyaretinde yaşananların bir daha yaşanmaması için fikir birliğine vardı.

Haber Merkezi AA
Charles Michel ile Von der Leyen anlaştı: Türkiyede olanları bir daha yapmayalım
AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen (solda), AB Konseyi Başkanı Charles Michel (sağda)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz hafta, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel'i konuk etti.

Söz konusu görüşmelerde Leyen'in ayakta kalması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında oturmaması kasıtlı olarak Avrupa medyası tarafından "saygısızlık" nitelendirildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Avrupa Birliği'nin telkinleri doğrultusunda böyle bir oturma düzeni ayarlanmıştır. Sanki Türkiye bunu yapmış gibi söylemler var. Protokol önceden bir araya geldi. AB'nin talebi bu yöndeydi" dedi.

Avrupa basını ise söz konusu olayın AB liderleri arasındaki çatışmalardan dolayı meydana geldiğini kaleme aldı.

Söz konusu olayın ardından dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

"Benzer bir durumun daha yaşanmaması için fikir birliğine vardık"

İtalyan La Stampa gazetesi, Von der Leyen ve Michel'in Brüksel'de, Türkiye ziyaretlerinden sonra dün ilk kez bir araya geldiği ve benzer durumun bir daha yaşanmaması için fikir birliğine vardığını belirtti.

"Erdoğan değil Michel aşağıladı"

Haberde, "Ursula von der Leyen, Ankara'daki zirve sırasında yaşanan sahne nedeniyle kendisini 'aşağılanmış' hissetti ama Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından değil. Komisyon Başkanı, son günlerde yapılan temaslar sırasında olayın nasıl geliştiğini kendisine aktaran Türk yetkililerin anlatımına inanıyor. Von der Leyen kendisini, yanındaki Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel tarafından aşağılanmış hissediyor." ifadeleri kullanıldı.

Von der Leyen'in Michel'e, "Benzer bir durum bir daha asla tekrarlanmayacak" dediği, ortak gidilecek görevler için yeni kurallar belirlenmesini önerdiği ve Michel'in de bu konuda hemfikir olduğu aktarıldı.

"Ankara'ya şikayette bulunmak için hiçbir neden yok"

Haberde, olayın ardından ilk yapılan yorumlardan farklı olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Aradan geçen günlerin sonunda, kazanın tamamen AB'nin iç sorunlarının neticesi olduğu bariz gibi görünüyor. Türk protokolü tek koltuk yerleştirerek belki durumdan istifade etmiş olabilir ancak AB tarafı zirvenin hazırlanma safhasında kesinlikle itiraz etmedi. Komisyon heyetin hazır bulunmadığı için de AB tarafı sadece Konsey heyetince temsil ediliyordu. Von der Leyen de tam olarak bu nedenle Ankara'ya şikayette bulunmak için hiçbir nedeni olmadığını söylüyor. Mesele, Brüksel'deki iki binayı alakadar ediyor."

Söz konusu protokol olayına 8 Nisan'da düzenlediği basın toplantısında soru üzerine değinen İtalya Başbakanı Mario Draghi ise hadiseyle ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

"Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davranışına kesinlikle katılmıyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davranışını paylaşmıyorum. Uygunsuz bir davranış olduğunu düşünüyorum. (Avrupa) Komisyon Başkanı Von der Leyen'in maruz kaldığı aşağılanmadan dolayı çok büyük üzüntü duydum. Bu noktada yapılması gereken değerlendirme, onları kendi adlarıyla çağıralım, bu diktatörlere iş birliği yapmak için ihtiyaç var. Onlara karşı, bakış açısındaki, görüşlerdeki, davranışlardaki, toplum vizyonundaki farklılıkları ifade etmek konusunda açık sözlü olmak gerek ve aynı zamanda kendi ülkesinin çıkarını garanti etmek için iş birliğinden ziyade birlikte çalışmaya hazır olmak gerekir. Bence doğru bir denge bulmak gerekir."

Draghi'nin bu ifadelerine Türkiye sert tepki göstermiş, İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı.

Almanlar koltuk krizini yazdı: Türkiye'nin suçu yok AB içinde güç savaşı var
DÜNYA
Almanlar koltuk krizini yazdı: Türkiye'nin suçu yok AB içinde güç savaşı var

Fransız basını yazdı: Koltuk krizinde hata Charles Michel'in protokol servisinde
DÜNYA
Fransız basını yazdı: Koltuk krizinde hata Charles Michel'in protokol servisinde

AB Konseyi Başkanı Michel: Koltuk krizi uykularımı kaçırıyor
DÜNYA
AB Konseyi Başkanı Michel: Koltuk krizi uykularımı kaçırıyor

Fransız siyasetçi AB'yi topa tuttu: Ankara'daki olayı kasıtlı olarak üçüncü kişilere yıkıyorlar
DÜNYA
Fransız siyasetçi AB'yi topa tuttu: Ankara'daki olayı kasıtlı olarak üçüncü kişilere yıkıyorlar
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.