Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya Çinde kuş gribi salgını 17 binden fazla kanatlı hayvan itlaf edildi

Çin'de kuş gribi salgını: 17 binden fazla kanatlı hayvan itlaf edildi

Çin’de yeni koronavirüs salgının patlak verdiği Hubey'in komşu eyaleti Hunan’da kuş gribi (H5N1) salgını tespit edildi. Şu ana kadar Hunan’daki kuş gribinin insanlara geçtiğini dair bir vaka tespit edilmedi.

Haber Merkezi AA
Çinde kuş gribi salgını: 17 binden fazla kanatlı hayvan itlaf edildi
ARŞİV

"South China Morning Post" gazetesinin haberine göre Hunan eyaletinde kanatlı hayvan çiftliğinde kuş gribi saptandı.

Hunan'daki Şaoyang kentine bağlı Şuangçing bölgesindeki kanatlı hayvan çiftliğinde 4 bin 500 tavuk salgın nedeniyle telef oldu.

Çin Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı kuş gribinin tespit edilmesinin ardından çiftlikteki 17 bin 828 kanatlı hayvanın itlaf edildiğini açıkladı.

  • Şu ana kadar Hunan’daki kuş gribinin insanlara geçtiğini dair bir vaka tespit edilmedi. Dünya Sağlık Örgütünce (DSÖ), kuş gribinin insana geçmesinin mümkün ancak zor olduğu kabul ediliyor.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, İlk kez #Çin'in #Wuhan kentinde ortaya çıkan ve solunum yolu hastalığının ortaya çıkmasına neden olan #koronavirusün örnek çizim yayınladı.

DÜNYA (@yenisafakdunya)'in paylaştığı bir gönderi ()

DSÖ’nün verilerine göre, 2003’ten 2019’a kadar insanlarda tespit edilen 861 kuş gribi vakasında 455 kişi yaşamını yitirirken, Çin’de son 16 yılda 53 kişide kuş gribi vakası tespit edildi ve bunlardan 31’i hayatını kaybetti.

İnsanlara bulaşması durumunda kuş gribinin ölüm oranının yüzde 50 olduğu belirtiliyor. Bu oran şiddetli akut solunum yolu sendromunda (SARS) yüzde 10 civarındayken, Çin’de 304 kişinin ölümüne neden olan yeni koronavirüste ise yüzde 2 civarında seyrediyor.

Çin'de görülen koronavirüsü dünyayı tehdit ediyor
OYNAT 00:00
Çin'de görülen koronavirüsü dünyayı tehdit ediyor
Çin'de ortaya çıkan ve akciğer rahatsızlıklarına yol açan koronavirüsü dünya geneline yayılıyor. Virüsün Avustralya, Japonya, Güney Kore ve Tayland gibi ülkelerde görülmesi paniğe yol açtı.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.