Dünya Cumhurbaşkanı Erdoğan Dohada Mehmetçike seslendi Körfez halkları özbeöz kardeşimizdir

Cumhurbaşkanı Erdoğan Doha'da Mehmetçik'e seslendi: Körfez halkları özbeöz kardeşimizdir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar-Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nı ziyaretinde askerlere hitap etti. Türk askerinin Katar'daki görevini büyük bir titizlikle yürüttüğünü belirten Erdoğan, " "Katar halkının gönlünde taht kurmuşsunuz. Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başkomutan olarak her birinizle iftihar ettim" dedi. Körfez ülkeleriyle ilişkilerin daha da genişletileceğini belirten Erdoğan, "Bu güzel coğrafyanın kardeşlikle gündeme gelmesini her alanda güçlenmesini arzu ediyoruz. Körfez halklarının tamamı bizim öz be öz kardeşimizdir" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Cumhurbaşkanı Erdoğan Dohada Mehmetçike seslendi: Körfez halkları özbeöz kardeşimizdir
Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doha temaslarını kapsamında Katar-Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığını ziyaret etti. Buradaki konuşmasına, Doha’da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek başlayan Erdoğan, “Ülkemizi ve milletimizi burada şerefle temsil eden siz kahraman askerlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Bu vesileyle vatanımızın bağımsızlığı uğrunda gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Sınırlarımız içinde ve dışında devletimizin bekası, milletimizin güvenliği, dost ve kardeş ülkelerin huzuru için fedakarca görev yapan tüm emniyet güçlerimize Rabbimden muvaffakiyetler niyaz ediyorum” dedi.

“Körfez halklarının tamamı bizim özbeöz kardeşimizdir”

Türkiye’deki ailelerinden selam getirdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “84 milyonun her bir ferdinin duası daima sizinledir, sizin yanınızdadır. Sizler milletimizin göz bebeğisiniz. Sizler hem vatandaşlarımızın hem de dostlarımızın güven kaynağısınız. Buradaki vazifenizi büyük bir disiplin ve fedakarlıkla yaptığınızı görüyor, bundan da büyük bir memnuniyet duyuyorum. Kahraman ordumuz asırlardır olduğu gibi bugün de 3 kıta, 7 iklimde kendisine verilen görevleri gerektiğinde canı pahasına yerine getiriyor. Silahlı Kuvvetleri’miz ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi’ şiarıyla ülke ve dünyanın dört bir yanında barışa, istikrara ve güvenliğe hizmet ediyor. Türkiye olarak, Katar ile birlikte tüm Körfez bölgesinin huzur ve esenliğine büyük önem veriyoruz. Bu topraklarda asla gerilim, çatışma ve husumet görmek istemiyoruz. Gerek yeraltı kaynakları itibarıyla, gerekse ticari bakımdan çok büyük potansiyeli olan bu güzel coğrafyanın, kardeşlikle, dayanışmayla gündeme gelmesini, her alanda gelişmesini, güçlenmesini arzu ediyoruz. Hangi kökene, mezhebe, meşrebe sahip olursa olsun Körfez halklarının tamamı bizim özbeöz kardeşimizdir. Körfez ülkeleriyle iş birliğimizi bu anlayışla karşılıklı çıkar ve saygı temelinde ilerletmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da: İki ülke arasındaki iş birliğini güçlendirecek imzalar atıldı
DÜNYA
Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da: İki ülke arasındaki iş birliğini güçlendirecek imzalar atıldı
  • “Dini, tarihi, kültürel ve köklü beşeri bağlarımızın olduğu Katar’ın elbette milletin gönlünde farklı bir konumu vardır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"7 bin 500 kardeşimiz istihdam imkanına kavuşacaktır"

“Başta 15 Temmuz kanlı darbe girişimi olmak üzere Katarlı kardeşlerimizin milletimizle sergilediği dayanışmayı asla unutamayız. Ayrıca Katar, Türk ekonomisine yönelik spekülatif ataklarda da daima bizlerin yanında olmuş, ülkemize duyduğu güveni göstermiştir. Cumartesi günü Siirt ziyaretimizde açılışını yaptığımız Türkiye’nin ilk Çinko İzabe Tesisi, iki ülke arasındaki ortaklığın sembollerinden birisidir. Temelini attığımız kurşun, gümüş ve sülfürik asit fabrikalarının da inşallah hizmete girmesiyle toplam 7 bin 500 kardeşimiz istihdam imkanına kavuşacaktır. Bu ortak girişim dışında Katar’ın ülkemizde başta savunma sanayi olmak üzere birçok alanda yatırımları bulunuyor. Türkiye’nin yatırım, istihdam, üretim ve ihracat eksenli büyümesine katkı sunan Katarlı kardeşlerimize biz de gereken desteği veriyoruz.”


Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar’da: 12 anlaşma imzalanacak
DÜNYA
Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar’da: 12 anlaşma imzalanacak

“Çok geniş bir alanda yine önemli kararlar aldık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Katar’ın güvenlik ve istikrarını kendi ülkemizinkinden ayrı tutmuyoruz. Dost kara günde belli olur düsturuyla Katarlı kardeşlerimizin uğradığı haksızlıklar karşısında tepkimizi ortaya koymaktan çekinmedik” ifadelerini kullandı. Erdoğan, 2014’te kurulan Yüksek Stratejik Komite ile ülkeler arasındaki ilişkileri stratejik ortaklık seviyesine taşıdıklarına sözlerine ekleyerek, “Bugün de toplantımızın 7’ncisini aziz kardeşim Emiri Şeyh Temim’in ev sahipliğinde hamdolsun başarıyla icra ettik. Savunmadan güvenliğe, ticaretten yatırımlara, sağlıktan eğitime uzanan çok geniş bir alanda yine önemli kararlar aldık. Ülkelerimiz arasındaki iş birliğini daha da ilerletecek toplam 15 anlaşma imzaladık. Aziz kardeşim Şeyh Temim’in de güçlü desteğiyle önümüzdeki dönemde her alanda ilişkilerimizi derinleştireceğiz. Bu ziyaretimiz vesilesi ile Katar makamlarının ve Katar halkının size yönelik teveccühüne de yakından şahit olduk” açıklamasını yaptı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da: Resmi törenle karşılandı
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da: Resmi törenle karşılandı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.