Dünya Fransaya kucak açtı Yunanistan Afrikaya asker gönderme ihtimalini tartışıyor

Fransa'ya kucak açtı: Yunanistan Afrika'ya asker gönderme ihtimalini tartışıyor

Türkiye'nin yayılmacı politika izlediğini belirten ve buna yönelik iddialar ortaya atan Yunanistan, Fransa için Afrika'ya asker gönderme ihtimalini tartışıyor. Fransa ile 28 Eylül'de imzalanan ve iki ülke arasında savunma, dış politika ve silahlanma alanlarında iş birliği öngören anlaşma ile ortaya çıkan Yunan askerlerinin Afrika'da görev alması değerlendiriliyor. Ana muhalefet ise Fransa ile yapılan anlaşma gereği Yunanistan'ın Sahel'deki operasyonlara katılmasının tehlikeli bir yol olduğunu söylüyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Fransaya kucak açtı: Yunanistan Afrikaya asker gönderme ihtimalini tartışıyor
Yunanistan, Fransa için Afrika'ya asker gönderme ihtimalini tartışıyor.

Yunanistan'da, Fransa ile 28 Eylül'de imzalanan ve iki ülke arasında savunma, dış politika ve silahlanma alanlarında iş birliği öngören anlaşma ile ortaya çıkan Yunan askerlerinin Afrika'da görev alması ihtimali tartışılıyor.

Anlaşma, her ne kadar Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis tarafından tarihi bir anlaşma olarak nitelendirilse de içeriğinde Yunanistan'a getirdiği yükümlülükler açısından muhalefet partilerince eleştiriliyor.

Anlaşma basit şekliyle askeri iş birliği ve stratejik ortaklıkla sınırlı kalmayarak, "Ortak menfaatlerin desteklenmesi için Sahel'de Fransız idaresindeki operasyonlarda olduğu gibi ortak birliklere ya da ortak operasyon alanlarına katılma" kapsamını da içeriyor.

Bu yönüyle iki ülke silahlı kuvvetleri arasında öngörülen iş birliği, Fransa'nın Sahel'de yürüttüğü askeri operasyonlara Yunanistan'ın da iştirakinin yolunu açıyor.

Her şey Mavi Vatan için!
GÜNDEM
Her şey Mavi Vatan için!

Ana muhalefet Yunanistan'ın Sahel'den uzak durmasını istiyor

Ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak'a (SYRIZA) göre anlaşma, Yunanistan dış politika dogmalarında bir değişime de işaret ediyor. SYRIZA'nın Dış Politika Sorumlusu Yorgos Katrungalos, Yunan askerlerinin yurt dışındaki savaş bölgelerinde olası bir göreve gönderilmesinin, Orta Doğu ve Sahel'de istikrarsızlığın göç akınlarına yol açtığı bir dönemde, Yunanistan'ı sayısız tehditle karşı karşıya bırakacağını ileri sürdü.

SYRIZA lideri Aleksis Çipras, parlamentoda yaptığı konuşmada, Fransa'nın bölgede hayatını kaybeden askerlerine dikkati çekerek, hükümete Yunan askerlerinin de bölgede hayatını kaybedebileceğine ilişkin uyarıda bulundu.

Türkiye Akdeniz’de yeni kart açtı
GÜNDEM
Türkiye Akdeniz’de yeni kart açtı

İktidardan Sahel için "tecrübe" yorumu

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos ise Fransa'nın, Sahel'deki yerel silahlı kuvvetleri yönlendirip, yardım edip, savaşta destek verdiği operasyonlarının (Advise, Assist and Accompany at fight) bölgede terörizmle mücadele amacı taşıdığını savunurken, Yunanistan'ın bu operasyonlara katılma olasılığını "önemli operasyonel tecrübe" olarak niteledi.

Yunanistan Parlamentosunda yapılan oylamada, iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi ile muhalefetteki Değişim Hareketi Partisi (KINAL), Yunan Çözümü Partisinin "Evet" oyu, SYRIZA, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) ve Mera 25 partisinin "Hayır" oyu verdiği anlaşma Yunan dış politikası için kapanmış bir sayfa gibi görünmüyor.

Çipras'ın, SYRIZA'nın 2023 seçiminde iktidara gelmesi halinde anlaşmanın Yunanistan askeri gücünün Sahel'e gönderilmesinin önünü açan ilgili maddelerini değiştirme sözü vermesi dikkati çekiyor.

Yeni Demokrasi Partisi, iki yılı aşkın süredir iktidar sürecinde, savunma iş birliği anlaşmalarına, silahlanma harcamalarına ağırlık verirken, ana muhalefetteki SYRIZA, Yunanistan'ı iflasın eşiğine getiren ekonomik krizin sebeplerinden birinin silahlanmaya yapılan aşırı harcamalar olduğunu hatırlatıyor.

Yunan generalden itiraf gibi açıklama: Artık Türkiye'yi geçemeyiz
DÜNYA
Yunan generalden itiraf gibi açıklama: Artık Türkiye'yi geçemeyiz

Bakan Akar'dan Yunanistan'a provokasyon tepkisi
GÜNDEM
Bakan Akar'dan Yunanistan'a provokasyon tepkisi

AB'den Yunanistan'a 'sığınmacı' tepkisi: Verdiğimiz paralar kabul edilemez davranışlara alet edilmiş
DÜNYA
AB'den Yunanistan'a 'sığınmacı' tepkisi: Verdiğimiz paralar kabul edilemez davranışlara alet edilmiş

Yunanistan yine tahrik peşinde: Türkiye'nin dibinde tatbikat yapıp İzmir'i arkalarına alarak poz verdiler
DÜNYA
Yunanistan yine tahrik peşinde: Türkiye'nin dibinde tatbikat yapıp İzmir'i arkalarına alarak poz verdiler

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.