Dünya Gazze için katliam platosu Gazzenin kopyasıyla tatbikat yapıyorlar

Gazze için katliam platosu: Gazze’nin kopyasıyla tatbikat yapıyorlar

İsrail ordusu, Zeelim askeri üssüne, işgal kuvvetlerini şehir savaşına hazırlamak için katliam eğitimleri yaptığı küçük bir Gazze inşa etti. Gazze’nin bire bir örneğini içeren makette cami başta olmak üzere bir şehirde olması gereken tüm binaların birer kopyası bulunuyor. Amaç, İsrail askerinin baskın yaptığı Filistin şehirlerinde ortama yabancı kalmamasını sağlamak.

Abone Ol Google News
Dış Haberler Yeni Şafak
Gazze için katliam platosu: Gazze’nin kopyasıyla tatbikat  yapıyorlar
Eğitim sahasında, İsrail güçleri, 2 bin kişilik bir gücün katılabileceği şehir savaşı tatbikatları yapıyor.

İsrail ordusu, Necef Çölü’nde bulunan Zeelim askeri üssüne, işgal güçlerini şehir savaşına hazırlamak için katliam eğitimleri yaptığı küçük bir Gazze inşa etti. The Guardian’ın haberine göre Gazze şehrinin adeta birebir örneğinin oluşturulduğu, 500 binadan oluşan ve “mini Gazze” olarak adlandırılan eğitim sahasında, İsrail güçleri, 2 bin kişilik bir gücün katılabileceği şehir savaşı tatbikatları yapıyor.

Gazze'nin çocukları: Minicik hayatlar yerle bir oluyor
FOTOĞRAF 12
Title
İsrail'in zulmü bitmek bilmiyor.
Title
Senelerdir İsrail'in işgali minicik hayatları yerle bir ediyor.
Title
Korkmuş gözler, masum hayatların yok oluşuna dünya gözlerini kapatıyor.
Title
Mavi gözlü ve sarışın olmamaları ise zulmü meşru kılmaya yeterli.
Title
Yapılan araştırmalara göre İsrail’in ablukası altında yaşam süren Gazze’deki çocukların yüzde 80'inin maruz kaldıkları baskı ve şiddetten dolayı depresyona girdiği ortaya çıktı.
Title
Gazze'de 800 bin çocuk abluka altında yaşam sürüyor ve bu durumun ruh sağlıklarını derinden etkiliyor.
Title
'İntiharı düşünüyorlar'
Title
Çocukları Kurtarın Vakfı (Save the Children) tarafından yayınlanan rapora göre, Gazze Şeridi'ndeki her beş çocuktan dördü İsrail'in bölgede on beş yıldır uyguladığı ablukanın neden olduğu depresyon, üzüntü ve korkuyla mücadele ediyor.
Title
rgüt, 2018 yılında gerçekleştirdiği benzer araştırmanın ardından Gazze’de 488 çocuk ve 168 ebeveyn ve bakıcıyla görüştüğünü açıkladı.
Title
Raporda Gazze'deki çocukların yarısından fazlasının intiharı ve beşte üçünün kendine zarar vermeyi düşündüğü bildirildi.
Title
Raporda, Gazzeli çocukların yüzde 79'unun son birkaç yılda altını ıslatma sorunu yaşadığı ve yüzde 59'unda konuşma, dil ve iletişim güçlükleri meydana geldiği kaydedildi. Çocuklarda geçici ani tepkisellik gibi sorunların meydana geldiğini ve bir kısmında travma veya istismar belirtileri olduğu kaydedildi.
Title
15 yıldız İsrail tarafından işgal altına alınan Gazze'de binlerce kişi hayatını kaybetti.
Gazze'nin çocukları: Minicik hayatlar yerle bir oluyor
İşgalci İsrail'in zulmü bitmiyor. Gazze'de senelerdir zulüm altında olan çocukların hayatı gözler önünde kayboluyor. Yapılan araştırmalara göre çocukların yüzde 80'inin baskı ve şiddetten dolayı depresyona girdiği ve yarsının ise intiharı düşündüğü ortaya çıktı. Dünya olan bitene gözlerini kapatmış durumda. Minicik hayatlar yerle bir oluyor.

45 MİLYON DOLAR HARCADILAR

  • 2005 yılında yapımına başlanan ve 45 milyon dolara mal olan ‘Mini Gazze’nin duvarlarına, bir Filistin şehrinin sokakları örnek alınarak, Filistinli direniş liderlerinin ve şehitlerinin isimlerini ve fotoğraflarını yapıştıran İsrail güçleri, maket kentte Filistinlilere yapılacak saldırı stratejilerini belirliyor. Maket yapıda cami başta olmak üzere bir şehirde olması gereken tüm binaların birer kopyası bulunuyor.

Maket şehrin amacının, işgal güçlerinin baskın düzenledikleri Filistin şehirlerinde ortama yabancı kalmamalarını sağlamak olduğu değerlendiriliyor. İsrail’in Gazze Şeridi’ne 10-21 Mayıs 2021 tarihleri arasında düzenlediği yüzlerce hava saldırısında yaklaşık 250 Filistinli hayatını kaybetmiş, binlerce kişi yaralanmış ve yüz milyonlarca dolar maddi hasar oluşmuştu.

İsrail savaş uçakları Gazze'nin orta kesiminde bir bölgeyi hedef aldı
DÜNYA
İsrail savaş uçakları Gazze'nin orta kesiminde bir bölgeyi hedef aldı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.